Inne aktualności
- Kraj. 33. Kolokwium Teatralne 03.04.2025 09:13
- Słupsk. Nagrody dla aktorek Nowego Teatru 03.04.2025 08:55
- Słupsk. III Festiwal Plastyki Teatrów Lalki i Formy – od 7 kwietnia w Teatrze Tęcza 03.04.2025 08:45
- Łódź. Konkurs grantowy Łódź Pełna Kultury 03.04.2025 08:32
- Warszawa. „Ostatnia lekcja” i „Belfer!” w Teatrze Ateneum 02.04.2025 17:22
- Wrocław. „Piękna i Bestia” w Teatrze Kambak 02.04.2025 17:14
-
Warszawa. Powstała platforma ScriptArt – dla dramaturgów, scenarzystów i... dyrektorów teatrów 02.04.2025 15:43
- Warszawa. „Ile maggi do rosołu?” ponownie w Universum Teatru i Umysłu 02.04.2025 15:34
- Toruń. W Baju Pomorskim próbują „Cicho” Maliny Prześlugi 02.04.2025 14:24
- Katowice. Wernisaż malarstwa i grafiki Antoniego Kowalskiego „Eden” – w galerii Teatru Ateneum 02.04.2025 14:20
-
Bydgoszcz. Trwa nabór do 5. edycji Aurory. Nagrody Dramaturgicznej Miasta Bydgoszczy 02.04.2025 13:53
- Warszawa. Doświadczenie formy – „Black SQR” Sztuki Nowej w Mazowieckim Instytucie Kultury 02.04.2025 13:39
- Szczecin. W sobotę rozpocznie się druga odsłona festiwalu „Ślady” 02.04.2025 12:58
-
Warszawa. Muzyczny spektakl „Alibajda Bis” w ramach Otwartej Sceny IT 02.04.2025 12:39
Cytat z wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta: „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem” to motto przewodnie 7. Festiwalu Nowego Teatru - 59. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, które w piątkowy wieczór rozpoczną się w Rzeszowie.
Jak przypomniał Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie, który jest organizatorem Spotkań, głównym celem Festiwalu Nowego Teatru jest prezentacja i promocja działań artystycznych, których istotą jest poszerzanie kategorii dramatyczności i teatralności, m.in. poprzez wchłanianie sztuk performatywnych oraz przez eksperymenty z wizualnością, w których wykorzystuje się media cyfrowe.
„Pojęcie +nowego teatru+ realizowane jest także poprzez prezentacje spektakli teatru poszukującego nowości, głównie w zakresie treści, poszerzającego debatę publiczną o społecznie aktualne tematy” – wskazali organizatorzy.
Festiwal potrwa do 30 października.
Głównym elementem festiwalu są prezentacje spektakli konkursowych. W tegorocznej edycji skupiać się one będą na wielkiej literaturze polskiej i światowej, podejmującej fundamentalne dla naszej tradycji zagadnienia.
„Chcemy pokazać, jak aktualne wciąż są teksty kanoniczne i w jaki sposób wchodzą w dialog ze współczesną rzeczywistością. Pokazywać będziemy reżyserskie rewizje i reinterpretacje, obejmujące rozmaite strategie dramaturgiczne, operujące nowoczesnym językiem teatralnym” – przekazali organizatorzy.
Mottem tegorocznej edycji festiwalu jest cytat „powtarzaj wielkie słowa powtarzaj je z uporem” z wiersza „Przesłanie Pana Cogito” Zbigniewa Herberta.
Wśród spektakli konkursowych, które będzie oceniać publiczność i dziennikarze, znalazły się m.in. komedie „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa, którą zaprezentuje Teatr Zagłębia w Sosnowcu i „Kupiec wenecki” Williama Shakespeare’a, w wykonaniu aktorów Nowego Teatru im. Witkacego w Słupsku.
Publiczność będzie mogła obejrzeć także spektakl „Kto zabił Kaspara Hausera" Konrada Hetela i Radka Stępnia, na który zaprosi widzów Teatr im. Stefana Jaracza w Łodzi; „Białe małżeństwo" Tadeusza Różewicza w wykonaniu Teatru Polskiego we Wrocławiu; spektakl „Biblia: Próba” Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu oraz jeszcze jedno dzieło A. Czechowa - „Wiśniowy sad”, w którym na scenie wystąpią aktorzy gospodarza Spotkań - Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Po każdym ze spektakli konkursowych odbywać się będą spotkania z twórcami.
Po obejrzeniu wszystkich przedstawień konkursowych kilkuosobowe jury dziennikarskie wybierze najlepszy spektakl, który otrzyma nagrodę główną imienia Joanny Puzyny-Chojki, tragicznie zmarłej w 2018 roku teatrolog i współtwórczyni Festiwalu Nowego Teatru.
Swoją nagrodę przyzna też – w drodze głosowania – publiczność.
Oprócz spektakli konkursowych w programie Spotkań znalazły się także czytania performatywne, które powstały w ramach prowadzonej przez rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej Sceny Nowej Dramaturgii.
Wydarzeniami towarzyszącymi będą koncert rzeszowskiej artystki Gaby Janusz oraz spektakl studentów Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Teatralnej im. St. Wyspiańskiego w Krakowie.
„Jesteśmy pełni nadziei, że po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Covid-19, nasze zamierzenia dojdą do skutku i Rzeszów na siedem październikowych dni stanie się stolicą polskiego +nowego teatru+” – zaznaczyli organizatorzy.
Tegoroczna edycja festiwalu otrzymała wsparcie finansowe samorządu województwa podkarpackiego.