Nowe interpretacje dzieł mistrzów, m.in.: Antoniego Czechowa, Witkacego, Williama Shakespeare’a i Marii Dąbrowskiej, znalazły się w programie 60. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych: Festiwalu Arcydzieł, które w czwartek rozpoczną się w Teatrze im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.
Organizowane od 1961 roku Rzeszowskie Spotkania Teatralne, to jedne z najstarszych tego typu spotkań w Polsce - są wydarzeniem, na które z niecierpliwością czekają miłośnicy teatru, nie tylko z Rzeszowa, ale i całej Polski.
Od wielu lat Rzeszowskie Spotkania Teatralne odbywały się jako Festiwal Nowego Teatru. W tym roku przybrały nową formułę - Festiwalu Arcydzieł, który - zdaniem Marty Fortowskiej, sekretarz literackiej Teatru im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie - „będzie przestrzenią do refleksji nad wartościami klasycznymi w kontekście zjawisk współczesnych”.
W czasie Festiwalu Arcydzieł na rzeszowskiej scenie zaprezentują się teatry z całej Polski, które pokażą w ramach nurtu głównego łącznie siedem spektakli. Wezmą one udział w konkursie i podlegać będą ocenie jury i publiczności.
„Nurt główny Festiwalu Arcydzieł to różnorodny program, zawierający nowe interpretacje dzieł mistrzów swojego gatunku: Antoniego Czechowa, Stanisława Ignacego Witkiewicza, Williama Shakespeare’a, Marii Dąbrowskiej, Friedricha Dürrenmatta, Carla Goldoniego” – wyjaśniła Fortowska.
Festiwal otworzy w czwartkowy wieczór „Wizyta starszej pani” Dürrenmatta, w reżyserii Roberta Czechowskiego. W kolejnych dniach festiwalu, który potrwa do 18 listopada, publiczność będzie mogła oklaskiwać jeszcze aktorów: Teatru Zagłębia w Sosnowcu, którzy zaproszą na „Poskromienie złośnicy” Williama Shakespeare’a; krakowskiego Teatru Ludowego w spektaklu „Wujaszek Wania” Antoniego Czechowa; Teatru im. Stanisława Ignacego Witkiewicza w Zakopanem w „Metafizyce dwugłowego cielęcia” według Witkacego.
Z kolei Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprezentuje „Treny” na podstawie poezji Jana Kochanowskiego, zaś artyści Teatru im. Wilama Horzycy w Toruniu zaproszą widzów na „Noce i dnie, czyli między życiem a śmiercią” inspirowane powieścią Marii Dąbrowskiej.
Na zakończenie Spotkań widzowie przeniosą się do osiemnastowiecznego portowego miasteczka we Włoszech, gdzie Carlo Goldoni umieścił akcję swojej komedii „Awantura w Chioggi”. Festiwalowej publiczności spektakl zaprezentuje Teatr Wybrzeże w Gdańsku.
Po każdym konkursowym spektaklu realizatorzy festiwalu zapraszają do foyer na tradycyjne już spotkania z twórcami i rozmowy o teatrze.
Pierwszej odsłonie Festiwalu Arcydzieł, podobnie jak w minionych latach, towarzyszyć będą czytania performatywne dramatów powstałych w ramach prowadzonej przez rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej Sceny Nowej Dramaturgii.
Tegoroczne Rzeszowskie Spotkania Teatralne otrzymały wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz samorządu województwa podkarpackiego.