Książka "Jaremianka. Biografia" pióra Agnieszki Daukszy zwyciężyła w piątej edycji Górnośląskiej Nagrody Literackiej "Juliusz" w Rybniku. - To świetnie napisana biografia o niebanalnej, ale zapomnianej polskiej artystce, której postać warto przypomnieć - mówią członkowie kapituły nagrody.
- Biografia Marii Jaremy to książka doskonała. Pod piórem Agnieszki Daukszy zapomniana, zmarła przedwcześnie krakowska malarka, którą zazwyczaj wspomina się tylko jako żonę, przyjaciółkę bądź współpracowniczkę słynnych artystów, odzyskuje należne jej miejsce w historii sztuki polskiej, odzyskuje swoją biografię i los. Okazuje się kobietą niezwykłą i niebanalną artystką, świadomą własnej wartości, gotową iść zawsze pod prąd - mówił o zwycięskiej książce w laudacji Aleksander Kaczorowski, przedstawiciel kapituły.
Musimy głośno mówić o uczuciach
- Czego nauczyłam się od "Jaremianki"? Przede wszystkim uważności wobec ludzi smutnych, słabych, bezsilnych, osamotnionych - powiedziała laureatka podczas odbierania nagrody.
- To nie jest praca reportażowa, czysto zdystansowane pisanie. Nie bałam się okazywać swojego zaangażowania, pisząc tę biografię. Jesteśmy - i pisarze, i czytający - "psychocieleśni". Musimy mówić głośno o swoich uczuciach, bo inaczej będzie źle. Trafiłam na mocny głos kobiecy. Głos artystki, która wielu inspiruje do dziś. Docierałam dzięki niej do ważnych wątków - opowiadała Dauksza.