EN

18.11.2020, 11:01 Wersja do druku

Rumia. Premiery "Naszej bajki" Fundacji Pomysłodalnia online

Fundacja Pomysłodalnia zaprasza na trzy premiery online spektaklu "Nasza bajka" w reżyserii Magdaleny Olszewskiej.

fot. mat. teatru

„Nasza bajka” to współczesna muzyczna opowieść, która oprócz atrakcyjnej formy (muzyka, piosenki, barwne kostiumy) niesie ze sobą ważne przesłanie związane z porozumieniem międzypokoleniowym. Poprzez świat bajek dziadków i rodziców autorzy chcą dotrzeć do najmłodszych odbiorców, ukazując polskie bajki z przeszłości, które przegrały z komiksami i kreskówkami, najczęściej amerykańskimi, wplatając w akcję lokalnego bohatera. W bajce spotkają się różne światy – ten, w którym nie było internetu i telefonu komórkowego z dzisiejszym, opartym na technologiach, sprowadzającym komunikację do skrótów i obrazków.

Spektakl to zbiór pomysłów na budowanie relacji międzypokoleniowej w oparciu o kody kulturowe, rozpoznawalne na poziomie znaków, muzyki i tekstu. To okazja do spojrzenia z przymrużeniem oka na kultowe postaci z dzieciństwa, które w niebanalny sposób tłumaczą świat i swoją w nim rolę. Bohaterowie nie owijają w bawełnę i nie szukają łatwych przygód. Wszyscy mają do spełnienia niezwykle ważną i precyzyjnie zaplanowaną misję, dlatego wpadają w rozmaite pułapki. Jak sobie poradzą z ograniczeniami i kto im pomoże ostatecznie – to trzeba zobaczyć!
***
Realizatorzy

Magdalena Olszewska – humanistka, animatorka kultury, producentka, autorka scenariuszy do spektakli chóru kobiet Chórraa („Perfumeria Lady Makbet”, „Wszystkie kobiety Williama”, „Osiem scen z życia kobiety”), reżyserka i autorka scenariuszy do spektakli „Baczyński. Apokalipsa” i „Mała Oj-czy-zna”, „Perła”, recenzentka teatralna Gazety Świętojańskiej, dziennikarka Pomorza Kultury, prezeska Fundacji Pomysłodalnia, trzykrotna stypendystka kulturalnego stypendium marszałka woj. pom. Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Miś Uszatek”.

Piotr Wyszomirski – aktywista (Teatr jest nasz) i prosument kultury. Scenarzysta i reżyser filmów krótkometrażowych, spektakli teatralnych i widowisk muzycznych (m.in. „This is not a love song, czyli miłość ci wszystko wypaczy”, „Być jak Charlie Chaplin”, „Pamiętajcie o wulkanach”, „Odlot. Szopka pomorska za 2015 rok”, „Szybki Kabaret Miejski: Peron”, „Ostatnia wieczerza” i „Slavery still exists” Latającego Cyrku Idei, „Bigbit”, „Prawdziwa historia śmiechu”).  Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Porwanie Baltazara Gąbki”

Krzysztof Wojciechowski – absolwent Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (2008). Solista Teatru, w zespole od 2008 r. Występował w następujących spektaklach Teatru Muzycznego w Gdyni (wybrane): „Piotruś Pan” – Bębniarz, reż. J. Józefowicz (2016), „Ghost” – Sam, Carl, reż. T. Dutkiewicz (2015), „Zły” – Zły – Henryk Nowak, reż. W. Kościelniak (2015), „Avenue Q” – Żaczek Przyjemniaczek, reż. M. Miklasz (2014), „Przygody Sindbada Żeglarza” – Diabeł Morski, reż. J. Kilian (2014), „Tuwim dla dorosłych”, reż. J.J. Połoński (2013), „Chłopi” – Kowal, reż. W. Kościelniak (2013), „Shrek” – Osioł, reż. M. Korwin (2011), „Grease” – Kenicke, Anioł, reż. M. Korwin (2011), „Lalka” – Subiekt Klejn, reż. W. Kościelniak (2010)„Spamalot” – Patsy, reż. M. Korwin (2010), „Skrzypek na dachu” – Perczyk, reż. J. Gruza (2008). Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Smerfy”.

Marzena Spodobalska – pochodzi ze Śląska, mieszka w Gdańsku. Szczęśliwa żona i mama trójki dzieci. Z wykształcenia technik handlowiec. Obecnie poświęca się swojej pasji – szydełkowaniu.
Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Bolek i Lolek”.

Bogumiła Makowska – krawcowa z wieloletnim stażem, garderobiana w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Żwirek i Muchomorek”.

Karol Formela – absolwent ASP w Poznaniu, artysta wizualny, projektant graficzny.  Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Królik Bugs”.

Martyna Gogołkiewicz – ukończyła Studium Wokalno-Aktorskie im. Danuty Baduszkowej w Gdyni (2017). W Teatrze Muzycznym grała między innymi Bilke w „Skrzypku na Dachu” oraz Józkę w „Chłopach”. Występowała również w farsie „Mayday2” oraz w spektaklu „Pręcik” w Konsulacie Kultury w Gdyni. Obecnie pracuje jako aktorka oraz trener wokalny na terenie Trójmiasta. Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Odlotowe agentki”.

Hanna Łubieńska – absolwentka Studium Wokalno-Aktorskiego im. D. Baduszkowej w Gdyni, aktualnie aktorka Teatru Czwarte Miasto. Występowała m.in. na scenach Teatru Muzycznego w Gdyni, Teatru J. Osterwy w Gorzowie Wielkopolskim, Teatru Animacji w Poznaniu, Teatru „Mój Teatr” w Poznaniu. Śpiewała w chórkach z wieloma polskimi i zagranicznymi wokalistami, m.in. w radiowej Trójce w studiu im. Agnieszki Osieckiej, WOŚP w TVP 2, podczas koncertów na Przystanku Woodstocku, Open’erze, festiwalu Wschód Piękna i na wielu festiwalach reggae. Otwierała 64. Galę KSW. Nagrała płytę z zespołem Jafia Namuel. Posiada wieloletni staż w śpiewaniu muzyki gospel, występowała z chórem Klaster i Gospel Joy. Z powodzeniem realizuje się w różnych projektach muzycznych, teatralnych, a także okołofilmowych w Polsce i za granicą. Prowadzi warsztaty aktorskie, wokalne i taneczne na terenie Pomorza. Ulubiona bajka z dzieciństwa – „Wilk i zając”.

***

Premiery online:
20.11.2020, godz. 19.00 (wersja dla Gdańska)
21.11.2020, godz. 19.00 (wersja dla Sopotu)
22.11.2020, godz. 19.00  (wersja dla Rumi)

Miejsca premier:

YouTube – Gazeta Świętojańska (https://www.youtube.com/user/GazetaSwietojanska/videos)
Facebook – Fundacja Pomysłodalnia (https://www.facebook.com/pomyslodalnia), Gazeta Świętojańska, Pomorze Kultury
Facebook – Biblioteka Sopocka (https://www.facebook.com/BibliotekaSopocka), visit.sopot.pl (https://www.facebook.com/SopockaOrganizacjaTurystyczna/)


Produkcję spektaklu dofinansowano ze środków Miasta Gdańska, ze środków Gminy Miasta Sopotu oraz Gminy Rumia.


Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne