EN

11.02.2020, 12:27 Wersja do druku

Łódź. Rozpoczął się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Grzegorz Adamski
Inne aktualności

Owacjami na stojąco rozpoczął się w weekend XXVI Międzynarodowy Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Ewa Pilawska, dyrektor artystyczna, odebrała srebrny medal Gloria Artis.

Festiwal otworzył warszawski Teatr Współczesny, „Wstydem” Marka Modzelewskiego w reżyserii Wojciecha Malajkata. Komedią, ale z dreszczykiem – i jakże aktualną. Modzelewski wykorzystał potencjał wesela jako miejsca inscenizacji „polskości”, opowiadając o współczesnej walce „klas”. Na zapleczu weselnego zajazdu, z łupiącą za przepierzeniem przaśną orkiestrą, ścierają się w obliczu kryzysu dwie pary. Ślub został w ostatniej chwili odwołany, a rodzice państwa młodych próbują dociec, kto jest temu winny. Operując komediowym skrótem, kreśli się tu zderzenie elektoratu PiS i PO. Bogata klasa średnia pijąca merlota wyśmiewa się z gardzących „mamrotem” prowincjuszy, ale żeby odczynić klątwę, jest jednak gotowa wezwać różdżkarza. Iza Kuna, Jacek Braciak, Agnieszka Suchora i Mariusz Jakus dali popis znakomitego aktorstwa, co gromkimi brawami doceniła publiczność.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Łódź teatralną stolicą Polski.Rozpoczął się Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Łódź” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Data publikacji oryginału:

11.02.2020