EN

20.04.2022, 12:58 Wersja do druku

Radziejowice. Koncert Justyny Gabzdyl i Katarzyny Boruty

W sobotę, 23 kwietnia, o godzinie 19.00 w Nowym Domu Sztuki – Pałacu w Radziejowicach odbędzie się koncert w wykonaniu Justyny Gabzdyl - fortepian i Katarzyny Boruty – mezzosopran.

fot. mat. organizatora

W programie: George Gershwin, Nacio Herb Brown, Henry Mancini, Victor Young, Eden Ahbez.

Justyna Gabzdyl jest polsko-kanadyjską pianistką, której repertuar obejmuje klasyczne i współczesne utwory z orkiestrą od Wolfganga A. Mozarta i Fryderyka Chopina do Witolda Lutosławskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Artystka wykonuje również recitale, muzykę kameralną, muzykę zainspirowaną jazzem i elektroakustyczną. Jest absolwentką Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Po uzyskaniu tytułu magistra sztuki, kontynuuje naukę w Ecole Normale de Musique Alfreda Cortot w Paryżu w klasie fortepianu. Uzupełnia studia z interpretacji w Kanadzie na Uniwersytecie Montrealskim i uzyskuje tytuł doktora muzyki. Justyna Gabzdyl brała udział w wielu międzynarodowych festiwalach takich jak New Music Festival w Toronto, Women of Note : Music by European Women Composers w Ottawie, a także w kursach mistrzowskich w Polsce, Holandii, Francji i Belgii. Występowała podczas koncertów rocznicowych m.in. Chopin 2010Lutosławski 100, a także obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości wykonując koncert fortepianowy Krzysztofa Pendereckiego Zmartwychwstanie, Symfonie Koncertującą Karola Szymanowskiego oraz premierowy utwór Von Tode Maria (On the Death of Mary) Norberta Paleja. Justyna Gabzdyl wydała swoją debiutancką płytę z muzyką Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina w wytwórni DUX oraz singiel Błękitna Rapsodia George Gershwina, które do tej pory prezentowała na koncertach w Kanadzie, USA i Meksyku. Artystka prowadzi również działalność pedagogiczną, jest autorką wielu projektów muzycznych promujących w szczególności muzykę polską, a także jest członkiem zarządu Polskiego Instytutu Naukowego w Kanadzie.

Katarzyna Boruta ukończyła studia na Wydziale Wokalno-Aktorskim w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2000 roku współpracowała z Tonem Koopmanem w ramach projektu European Baroque Academy w Ambronay (Francja), była także aktywnym uczestnikiem kursów mistrzowskich prowadzonych przez Bernda Weikla (Austria 2001) oraz Kałudi Kałudova (Bułgaria 2005).W latach 2002 - 2005 współtworzyła i koncertowała z zespołem Blue Gospel Singers. Od 2010 współpracuje z zespołem Dereń prowadzonym przez prof. Krystynę Wysocką-Kochankiewicz, którą artystka uznaje za swoją muzyczną mentorkę. Ważną dziedziną działalności Katarzyny Boruty jest pedagogika muzyczna. W 2018 roku ukończyła kurs gordonowski prowadzony przez Fundację Kreatywnej Edukacji, zaś od piętnastu lat pracuje w Canadian School of Warsaw, gdzie prowadzi zajęcia umuzykalniające dla dzieci z różnych stron świata.

Wstęp na koncert jest wolny, wymagana jest jednak wcześniejsza rezerwacja miejsc ([email protected]). Więcej informacji na temat wydarzenia:
https://www.palacradziejowice.pl
https://www.facebook.com/palacradziejowice https://www.instagram.com/palacradziejowice/

Organizatorem jest Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach – państwowa instytucja kultury prowadzona przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Miejsce to tętni życiem, co roku odbywa się tu ponad sześćdziesiąt wydarzeń artystycznych. Goście mają okazję uczestniczyć w koncertach muzyki klasycznej i jazzowej, spektaklach i wystawach. Odbywają się tu również kursy mistrzowskie dla instrumentalistów i wokalistów, we współpracy m.in. z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina. Radziejowice odwiedzają artyści podejmujący tu nowe wyzwania zawodowe. Na dwudziestu sześciu hektarach znajduje się: Pałac, Zamek, Dwór Modrzewiowy, Willa Szwajcarska, Kuźnia, Czworaki, budynek Katharsis i Nowy Dom Sztuki.

Dom Pracy Twórczej w Radziejowicach
ul. H. Sienkiewicza 4, 96-325 Radziejowice

Źródło:

Materiał nadesłany