EN

7.12.2020, 16:34 Wersja do druku

Radom. Lalki na wystawie o baśniach i legendach Ziemi Radomskiej online

Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu prezentuje wystawę poświęcona baśniom i legendom Ziemi Radomskiej. Ze względu na obostrzenia związane z epidemią, ekspozycję można na razie oglądać wyłącznie online – poinformował PAP w poniedziałek kurator wystawy Grzegorz Kościelniak.

fot. mat. prasowe

"Dawno, dawno temu. Baśnie i legendy Ziemi Radomskiej" to wystawa prezentująca opowieści, te popularne i te mniej znane, dotyczące powstania Radomia i historii okolic.

"Na wystawie pokazujemy najważniejsze podania dotyczące powstania Radomia, tego skąd wzięła się nazwa Piotrówki - najstarszego miejsca w Radomiu, jak również późniejsze legendy, związane z Esterką czy ze słynną mieszczką radomską, która przeciwstawiała się żołnierzowi szwedzkiemu" - przekazał Kościelniak.

Ekspozycja ukazuje także baśnie i legendy dotyczące innych miejscowości z okolic Radomia: Skaryszewa, Jedlińska, Kotarwic, Iłży, Szydłowca czy Drzewicy. Została przygotowana oparciu o baśnie i legendy zbierane przez Oskara Kolberga, Zenona Gierałę i Ewę Nowakowską.

"Legendy prezentowane są poprzez zaaranżowane sceny z wykorzystaniem lalek i pacynek. Eksponaty pochodzą z różnych instytucji kultury w Polsce, m.in. z Muzeum Bajek w Kielcach, Muzeum Archeologicznego i Etnograficznego w Łodzi oraz Teatru Groteska z Krakowa, czy Teatru Lalek Arlekin z Łodzi" - mówił kurator.

Wystawę można oglądać na Facebooku Muzeum im. Malczewskiego w Radomiu oraz i na stronie internetowej placówki.

Organizatorzy liczą na to, że wkrótce muzea wrócą do tradycyjnej działalności i będzie można je odwiedzać. Ekspozycja ma być czynna do 31 marca 2021.

Źródło:

PAP

Autor:

Ilona Pecka