EN

1.09.2021, 08:15 Wersja do druku

Radom. Nowy sezon czas zacząć – w Teatrze Powszechnym

Wakacje już za nami a przed nami nowy, ekscytujący sezon artystyczny! Zobaczcie, co przygotowaliśmy dla Was na jesień - zachęca Teatr Powszechny.

fot. Magdalena Franczuk

Sezon 2020/2021 rozpoczniemy spotkaniem z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. Mimo że do Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego jeszcze rok, my już zaczynamy działania okołofestiwalowe. 6 września na scenie Kotłownia aktorzy pod opieką reżysera Grzegorza Dębowskiego zmierzą się z tekstem „Filidor dzieckiem podszyty”.

To opowiadanie Gombrowicza jest historią groteskowego pojedynku pomiędzy przedstawicielem Analizy i Syntezy, ośmieszającego postawy filozoficzne, które są tak sztywne, że aż stają się dziecinne. Tekst jest krytyką praktyki i postaw intelektualnych, które są tylko mechanicznym wnioskowaniem, sztywnym dogmatem i wyrazem osobistych ambicji, a nie polem indywidualnego, twórczego geniuszu.

Czytamy Gombrowicza – 6 września, godz. 18.00, Scena Kotłownia

Czy literatura może mieć wpływ na społeczeństwo? Tak, jak marzył Gombrowicz… Dowiemy się tego 13 września podczas debaty literackiej, której gościem honorowym będzie francuski pisarz, filozof i socjolog Geoffroy de Lagasnerie. Wśród zaproszonych gości będą również Anna Cieplak, prof. Dariusz Stola, Klementyna Suchanow. Spotkanie poprowadzą dyrektor teatru Małgorzata Potocka i dramaturg Michał Pabian. Debata wpisuje się w festiwal „Opętani literaturą” organizowany przez Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Debata literacka, 13 września, godz. 19.30, Scena Kameralna, wstęp wolny.
Spotkanie będzie streamingowane i udostępnione w naszych mediach społecznościowych.

Wrzesień to również czas intensywnej pracy nad spektaklem „Ostatni” w reżyserii Antona Malikova. Przypomnijmy, że próby do tego przedstawienia rozpoczęliśmy w lutym ubiegłego roku, niestety zostały przerwane przez pandemię. Teraz udało się je wznowić. Premiera sztuki, która odbędzie się już 2 października będzie niewątpliwie ważnym wydarzeniem artystycznym na mapie teatralnej Polski.

Bohaterami sztuki są członkowie rodziny Kołomyjcewów. Ich życie pełne jest konfliktów i wzajemnych pretensji. Codzienne rodzinne spory pokazują jak trudne mogą być relacje z najbliższymi. W spektaklu zobaczymy pełen wachlarz kontrastowo zestawionych ze sobą postaci i cech charakteru. Niezwykle aktualny, pełen emocji teatralny thriller przygotowany przez Antona Malikova wraz z naszym zespołem to opowieść o wyzwaniach i trudnych relacjach, o spojrzeniu w głąb siebie w obliczu naprawdę ostatecznego końca czasu…
Premiera: 2 października godz. 19.00, kolejne spektakle: 3, 7, 8, 9, 10 października godz. 19.00, Duża Scena

Jesienią również odbędzie się oficjalna premiera spektaklu „Wstyd” w reż. Błażeja Peszka.
Pełna emocji i napięcia historia skandalu rodzinnego w brawurowych kreacjach aktorskich!

Na afisz powrócą także znane i lubiane spektakle. Pierwsze przedstawienie po letniej przerwie zobaczymy już 10 września. Zapraszamy wtedy na „Pomoc domową”- rewelacyjną farsę z mnóstwem zabawnych gagów, komicznych sytuacji. Wyśmienita zabawa gwarantowana!

Zapraszamy: 10, 11, 12 i 16, 17, 18 września, godz. 19.00, Duża Scena

W drugiej połowie września wraca na scenę szalona ekipa „Ryzykownej forsy”. Znakomita komedia o tym, jak zarobić duża gotówkę. Pełne dowcipu dialogi, zwariowane zwroty akcji i mistrzowska obsada zapewnią rozrywkę na najwyższym poziomie.

Zapraszamy: 23, 24, 25, 26 września, godz. 19.00, Duża Scena

Scenę Kameralną we wrześniu przejmą nasze dwie niezwykle utalentowane aktorki Iwona Pieniążek w przedstawieniu „Shirley Valentine” i Danuta Dolecka ze swoim spektaklem benefisowym „Niegłupia, niebrzydka, niebiedna”.

„Shirley Valentine” to mądry, zabawny, momentami wzruszający spektakl skłaniający do refleksji nad tym, jak dobrze przeżyć życie. Czy w każdym wieku możemy spełniać swoje marzenia?

Zapraszamy: 10, 11, 12 września, godz. 18.00, Scena Kameralna

„Niegłupia, niebrzydka, niebiedna” to spektakl zrealizowany z okazji 40-lecia pracy artystycznej Danuty Doleckiej. Znajdziemy tam zarówno satyryczne monologi, piosenki kabaretowe i aktorskie jak i wzruszające do łez teksty sztuk dramatycznych. I wszystko to z muzyką wykonywaną na żywo!

Zapraszamy: 17, 18, 19 września, godz. 18.00, Scena Kameralna

Nie zapomnieliśmy również o naszych najmłodszych widzach. Na scenie Fraszka zobaczymy uwielbianą przez dzieci wspaniałą historię o psim dorastaniu, o odpowiedzialności, jaka wiąże się z posiadaniem czworonożnego przyjaciela.
Zapraszamy: 26 września, godz. 13.00, Scena Fraszka

Jesień w Teatrze zapowiada się naprawdę ciekawie! Nie możemy się już doczekać spotkania
z naszymi Widzami! Do zobaczenia!

Cykl „Czytamy Gombrowicza” oraz Debata literacka „Czy literatura może mieć wpływ na społeczeństwo? Tak, jak marzył Gombrowicz” realizowany jest w ramach zadania „XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski – działania okołofestiwalowe”.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu” oraz logotypu Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Gminy Miasta Radom.

Źródło:

Materiał nadesłany