EN

16.09.2020, 08:35 Wersja do druku

Radom. Ewa Kasprzyk bohaterką "Wieczoru z gwiazdą" w Elektrowni

Inne aktualności

W sobotę Elektrownia zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "Wieczory z gwiazdą". Tym razem gościem będzie Ewa Kasprzyk

Urodzona w 1957 roku w Stargardzie Szczecińskim aktorka teatralna i filmowa, absolwentka PWST w Krakowie z 1983 r. Niedługo po ukończeniu szkoły aktorskiej dołączyła do zespołu gdańskiego Teatru Wybrzeże, w którym występowała od 1983 roku przez 16 lat. W tym czasie zagrała w przedstawieniach m.in. Kazimierza Kutza ("Batałajkin i spółka"), Stanisława Różewicza ("Sztukmistrz z Lublina" według Singera) i Mikołaja Grabowskiego ("Stąd do Ameryki"), a także Krzysztofa Babickiego i Barbary Sass. Do największych osiągnięć aktorki z tego okresu zalicza się główne role w "Antoniuszu i Kleopatrze" Szekspira (Kleopatra), "Tutam" Shaeffera (Ona), "Trzech siostrach" Czechowa (Olga) i "Dwojgu na huśtawce" Gibsona (Ona).

W 2000 roku przeniosła się do warszawskiego Teatru Kwadrat. Równocześnie występowała w odważnych monodramach. Krytyka wysoko oceniła jej tytułową rolę w "Patty Diphusa", teatralnej adaptacji jednego z opowiadań Pedro Almodóvara. W 2006 roku zagrała Marilyn Monroe w "Marilyn i papież. Listy między piekłem a niebem". Od 2011 występowała w roli piosenkarki Violetty Villas, w spektaklu kostiumowym "Kallas, czyli spotkanie dwóch legend..." Marcina Szczygielskiego.

W 1985, w wieku dwudziestu ośmiu lat, rolą zaradnej Kwiryny w "Dziewczętach z Nowolipek" Barbary Sass, zadebiutowała w filmie. Niedługo potem możliwości aktorki na różne sposoby wykorzystał Roman Załuski. W dramacie "Głód serca" (1986) Kasprzyk wcieliła się w postać nieufnej matki, samotnie wychowującej syna. Jeszcze inaczej zaprezentowała się w jego komediach – w "Koglu-moglu" (1988), "Galimatiasie, czyli koglu-moglu II" (1989) oraz w "Komedii małżeńskiej" (1993). W 1998 roku znalazła się w obsadzie telenoweli "Złotopolscy", która wkrótce zyskała olbrzymią popularność wśród masowej widowni. W 2001 roku za rolę w filmie "Bellissima" otrzymała nagrodę za pierwszoplanową rolę żeńską na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Na nieco innym biegunie znajdują się jej role w skromnych, ambitnych filmach, najczęściej u młodych debiutantów. W komedii lirycznej "Cudownie ocalony" (2004) z dużą dozą autoironii zagrała starą prostytutkę-oszustkę Lolę Katafalk, pojawiła się również u Marcina Wrony w "Człowieku magnesie" (2001).

Do najważniejszych aktorskich dokonań Kasprzyk należy rola niezrównoważonej, egzaltowanej, gwiazdy, zafascynowanej Violettą Villas. Rola w "Bellissimie" (2000) Artura Urbańskiego spotkała się z dobrymi recenzjami krytyków oraz uznaniem jurorów 26. FPFF w Gdyni, którzy przyznali jej nagrodę dla najlepszej aktorki (ex aequo z Kingą Preis).

Spotkanie odbędzie się w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu, przy ul. Mikołaja Kopernika 1, w sobotę, 19 września o godz. 18. Bilety w cenie: 15 zł normalny, 7 zł ulgowy dla emeryta/rencisty do kupienia w kasie Elektrowni.

Liczba miejsc ograniczona (50 osób), w trakcie spotkania obowiązkowe są maseczki.

Informacje pod nr. tel. 48 383 60 77, 48 386 16 60, a także na stronie internetowej www.mcswelektrownia.pl.

Tytuł oryginalny

Wieczory z gwiazdą w Elektrowni. Wszystkie twarze Ewy Kasprzyk

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Radom” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.