EN

27.12.2024, 17:19 Wersja do druku

Radom. Będzie rozbudowa Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia

W 2025 r. powinien być gotowy projekt rozbudowy Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Ma tu powstać m.in. stała wystawa dzieł Wojciecha Fangora. Obecnie trwają wykupy ostatnich działek niezbędnych do realizacji inwestycji.

Inne aktualności

Jak poinformował na piątkowej konferencji wicemarszałek woj. mazowieckiego Rafał Rajkowski, samorząd Mazowsza, któremu podlega Elektrownia, kupił właśnie sąsiadującą z tą placówką nieruchomość, znajdującą się między ulicami Traugutta a Narutowicza. W piątek podpisany został akt notarialny.

Rajkowski przypomniał, że jest to druga działka, którą samorząd woj. mazowieckiego przekazał radomskiej instytucji kultury w tym roku.

"Wcześniej kupiliśmy od Radomskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej nieruchomość mieszczącą się tuż obok placówki, dzięki czemu możliwa będzie rozbudowa" – powiedział Rajkowski. "Jeżeli uda nam się dokupić jeszcze jedną nieruchomość, to w Radomiu powstanie jedno z największych centrów sztuki współczesnej w Polsce" – zaznaczył wicemarszałek.

Plany dyrekcji Elektrowni są ambitne. W rozbudowanym centrum ma m.in. powstać Fangorium - stała wystawa dzieł jednego z najwybitniejszych polskich artystów XX w. Wojciecha Fangora.

"Na początku 2025 r. podpiszemy umowę z wykonawcą projektu, który powinien być opracowany do końca września 2025 r. Następnie wyłonimy wykonawcę prac budowlanych, a same roboty ruszą na początku 2026 r." – zapowiedział dyrektor Elektorowni Włodzimierz Pujanek.

Po rozbudowie zwiększy się powierzchnia wystawiennicza i administracyjna placówki. Powstanie także m.in. magazyn, w którym przechowywane będą eksponaty, a także pracownie fotograficzna i konserwacji dzieł sztuki. W planach jest też nowy parking przy instytucji.

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu organizuje wystawy i koncerty. W placówce znajduje się także kino. Od listopada 2014 r. siedziba centrum sztuki mieści się w wybudowanej w 1901 r. elektrowni miejskiej, ulokowanej w centrum Radomia przy ul. Kopernika. Obecnie kolekcja Elektrowni liczy blisko 1000 eksponatów reprezentujących malarstwo, rysunek, rzeźbę, grafikę, fotografię, zapisy magnetyczne i cyfrowe. Instytucja ma też w depozycie kolekcję sztuki współczesnej ze zbiorów Muzeum im. Jacka Malczewskiego. Znajdują się w niej m.in. prace Wojciecha Fangora, Jerzego Nowosielskiego, Władysława Hasiora.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne