EN

7.11.2022, 08:25 Wersja do druku

Radio RDC. Premiera wyjątkowo muzycznych słuchowisk dla dzieci „Gama i pasażerowie”

Polskie Radio RDC „Radio dla Ciebie" wraz z Polskim Wydawnictwem Muzycznym zrealizowało w formie radiowych słuchowisk 12 opowieści dla dzieci z cyklu „Gama i pasażerowie". Słuchowiska powstały na kanwie muzycznych książek Małego PWM z serii o tym samym tytule.

fot. mat. RDC

Emisję na antenie RDC rozpoczynamy 14 listopada i będziemy je premierowo nadawać 2 razy w tygodniu: w poniedziałek i w piątek o godz. 16.20. Na powtórki zdążycie w sobotę i niedzielę o 9.30. Każde słuchowisko poprzedzone będzie ciekawą rozmową z autorami książeczek i reżyserkami. Zapraszamy do świata Gamy i pasażerów!

Bohaterami książek i kolejnych słuchowisk są sławni, polscy współcześni muzycy, którzy ukrywają się w dźwiękach klawiszy fortepianu: białych i czarnych. Przygody, opowieści, historyjki, bajki, zabawne perypetie i przypadki artystów spisali wspaniali autorzy, m.in. Krzysztof Lipka, Remigiusz Grzela, Dorota Kassjanowicz, Zofia Stanecka czy Zbigniew Dmitroca. Pomysłodawczynią książkowej serii jest Kalina Cyz, a adaptacji i reżyserii słuchowisk podjęły się Aleksandra Głogowska i Anna Skuratowicz. Reżyserią dźwięku zajął się Andrzej Brzoska.

W słuchowiskach wystąpili wybitni aktorzy, których głosy znane są zarówno młodszym, jak i starszym fanom radiowych opowieści. Danuta Stenka, Grażyna Barszczewska, Piotr Fronczewski, Krzysztof Kumor, Olaf Lubaszenko, Andrzej Seweryn, Rafał Zawierucha, Dorota Landowska, Paulina Holtz, Grzegorz Damięcki – to między innymi oni przeniosą nas w świat sławnych, polskich kompozytorów, wirtuozów, śpiewaków i dyrygentów.

Szukanie własnej ścieżki w życiu, podążanie za marzeniami, droga do sławy wymagają wielu poświęceń i przezwyciężania strachów czy słabości i rzadko kiedy jest łatwe, ale nie jest niemożliwe! Przekonacie się sami słuchając naszych audycji.

Premiera pierwszego odcinka poświęconego Marii Pomianowskiej już 14 listopada.

A o kim usłyszymy?

14.11 Natalia Fiedorczuk-Cieślak - Serce musi tańczyć. Historia na dobranoc o Marii Pomianowskiej

Marysia ma długie, ciemne włosy, kocie oczy i gra na wiolonczeli. Martwi się nadchodzącymi egzaminami w szkole muzycznej – w takich chwilach ucieka do kolorowej krainy fantazji i niezwykłych snów. Sny i fantastyczne, ale i znajome postaci, które tam spotyka, pomagają jej odnaleźć prawdziwą, roztańczoną miłość do muzyki.

18.11 Krzysztof Lipka Niespodziewana przemiana Marszałka Bimbusa. Co gra w duszy Jerzemu Maksymiukowi

Bajki bywają zmyślone i prawdziwe. Ta bajka jest prawdziwa i opowiada o tym, jak Marszałek Bimbus zmienił się w wielkiego dyrygenta – Jerzego Maksymiuka. Opowiada o sile muzyki, o jej wpływie na ludzkie losy, o szczęściu, które przynosi. Jak to osiągnąć? Bardzo prosto: trzeba muzykę pokochać!

21.11 Remigiusz Grzela - Mała nocna muzyka. Gwiezdne skrzypce Wandy Wiłkomirskiej

Skąd jest muzyka, większa niż człowiek, góra, a może nawet cały świat? Czy można ją zobaczyć, zamykając oczy? Wanda Wiłkomirska zamykała oczy, kładąc smyczek na strunach skrzypiec, by przenieść siebie i słuchaczy do miejsca, które dla innych jest niedostępne. Do miejsca, z którego nie chciała wracać.

25.11 Kalina Cyz - Najdzielniejszy z dziadków. Rzecz o tym, jak poznałem Krzysztofa Pendereckiego

Krzyś ma osiem lat i gra na skrzypcach. Dużo czasu spędza z dziadkiem, który uczy go słuchać muzyki i otwierać serce na wszystko, co ona przynosi. W opowieści Najdzielniejszy z dziadków losy bohaterów splecione są niczym melodie w wielogłosowych utworach Krzysztofa Pendereckiego. A właśnie – czy mały Krzyś to Krzysztof Penderecki?

28.11 Dorota Kassjanowicz - EL i płaszcz muzomocy. Bajka-niebajka o Elżbiecie Sikorze

Czy wszystko wszędzie brzmi tak samo? I co słychać po drugiej stronie wysokiego muru, który dzieli planetę Pugnę na dwie części? Jej mieszkanka – EL (Elżbieta Sikora) – zafascynowana dźwiękami, postanawia się tego dowiedzieć. W pełną niespodzianek podróż zabiera płaszcz muzomocy, który nie tylko ją chroni, lecz ma też niezwykłe muzyczne właściwości.

2.12 Zofia Stanecka - Wiolonczelowe serce. Opowieść o Dominiku Połońskim

Co się dzieje, gdy ktoś pokocha muzykę wiolonczelową tak bardzo, że zgrywa z nią swoje życie? Jak zagrać na strunach czucie? Czy da się grać na wiolonczeli jedną ręką? Dominik Połoński żył i grał całym sobą. Pokazał, że dla kogoś, kto mocno kocha pięknym wiolonczelowym sercem, nie ma rzeczy niemożliwych.

5.12 Karolina Kolinek-Siechowicz - Pan Głos. Opowieść Jerzego Artysza

Cóż to za czary, które sprawiają, że ten sam człowiek może się przeobrazić w okrutnego króla, by za chwilę stać się zabawnym zwierzątkiem? To magia ludzkiego głosu, który śpiewem potrafi wyczarować niezwykłe historie. O imponujących przygodach swojego głosu w wieczornej bajce opowiada baryton Jerzy Artysz.

9.12 Ewa Świerżewska - Gwiazda w operze. Opowieść o Aleksandrze Kurzak

Myślicie, że gwiazdy świecą tylko na niebie? Nic z tych rzeczy – można je spotkać także w operze. Skierujcie teleskop na tę jedną – Aleksandrę Kurzak, polską śpiewaczkę, światowej sławy solistkę operową. Wraz z bohaterką książki obserwujcie przemianę małej Oli w Aleksandrę, przed którą największe sceny całego globu stoją otworem.

12.12 Mateusz Kanabrodzki - Księżniczka na ziarnku głosu. Kwiat i rycerz – Ewa Podleś

Mówcie sobie co tam chcecie, prawdziwe księżniczki są na świecie. Co prawda poznaje się je nie po tym, że ziewają z niewyspania z powodu uwierającego ziarenka pod posłaniem, lecz po tym, że z otwartą przyłbicą mierzą się z najtrudniejszymi przeszkodami. Oto historia, jaka mogła się przydarzyć jednej z nich. Posłuchajcie o Ewie Podleś, najprawdziwszej księżniczce, a zarazem rycerzu. Głos, który wykiełkował w jej krtani z połkniętego czarodziejskiego ziarenka, z równą łatwością kruszy najtrwalsze mury, co wprawia w drżenie najczulsze struny uczuć. Ciągle jednak trzeba go pielęgnować niczym najdelikatniejszy kwiat.

16.12 Jarosław Mikołajewski - Krajobraz z burzą. Bajka o Pawle Mykietynie

Pawełek biegnie przez las. Może już nie Pawełek, lecz Paweł – Paweł Mykietyn. Pada deszcz. Rozpętuje się burza. Droga, która miała być krótka i łatwa, okazuje się długa i trudna... Czy z rozbitych kolan może powstać muzyka?

19.12 Ewa Wojtowska - Partytura na leśne skrzypce. Wszystkie instrumenty Agnieszki Duczmal

„Orkiestra to najpiękniejszy instrument świata”. Aby dojść do takiego wniosku potrzeba wiedzy, doświadczenia, talentu i długiej drogi przez muzyczne niuanse. W książce o Motylce dowiecie się, jak mogła wyglądać muzyczna ścieżka Agnieszki Duczmal i jak trudno czasem odnaleźć to, co tak naprawdę jest naszym powołaniem.

23.12 Zbigniew Dmitroca - Aga Jaga. Muzyczne przygody Agaty Zubel

Aga Jaga to nowoczesna czarownica. Czaruje za pomocą muzyki, i jest w tym tak doskonała, że nie ma dla niej rzeczy niemożliwych. Potrafi zaśpiewać szmer liści i szelest kartki papieru. Z opowieści dowiecie się, jak mała Agata Zubel zakochała się w muzyce i jak wyrosła na sławną artystkę.

Zasiądźcie wygodnie w fotelach i przenieście się do świata
czarnych i białych klawiszy Gamy i pasażerów!

Producentami słuchowisk Gama i pasażerowie są Polskie Radio RDC „Radio dla Ciebie" oraz Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Źródło:

Materiał nadesłany