EN
14.06.2022, 11:51 Wersja do druku

Puccini z Janiakiem w Operze Narodowej

„Suor Angelica & Gianni Schicchi” Giacoma Pucciniego w reż. Ewy Rucińskiej w wykonaniu studentów Wydziału Wokalno-Aktorskiego Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Pisze Krzysztof Korwin-Piotrowski w miesięczniku „Śląsk”.

Z przyjemnością przyjąłem zaproszenie do Teatru Wielkiego - Opery Narodowej w Warszawie na premierę spektaklu zrealizowanego przez Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina na podstawie dwóch jednoaktowych oper Giacoma Pucciniego: „Siostry Angeliki" i „Gianniego Schicchi" obu kompletnie różnych od siebie - tragedii oraz komedii (którą tu zrealizowano wręcz z farsowym zacięciem). Warto pochwalić młodych wykonawców: śpiewaków i orkiestrę symfoniczną UMFC, sprawnie, z precyzją i energią prowadzonych przez Rafała Janiaka.

Duże brawa należą się realizatorom: reżyserce Ewie Rucińskiej, która pozytywnie zaskoczyła mnie konsekwencją i pomysłowością i Elżbiecie Tolak, której udało się stworzyć zupełnie odmienne w klimacie scenografie i kostiumy do obu części spektaklu. Ilona Molka zajęła się choreografią - nie było dziwacznych pomysłów, lecz panowanie nad dobrym układem podczas scen zespołowych. Opiekę artystyczną nad spektaklem objęli wyjątkowi artyści i pedagodzy: dziekan prof. dr hab. Robert Cieśla oraz dr hab., prof. UMFC Jolanta Janucik. Kierownictwo muzyczne spoczęło w rękach wspomnianego już Rafała Janiaka, dziekana Wydziału Dyrygentury Symfoniczno-Operowej UMFC, znakomitego dyrygenta, zapraszanego chętnie do filharmonii i teatrów operowych w Polsce, a także wybitnego kompozytora (w tym miesiącu wreszcie po prawie 3 latach przerwy będzie wznowiona w Teatrze Wielkim w Łodzi jego opera „Człowiek z Manufaktury"). Doskonale odnajduje się w gatunku operowym, świetnie prowadzi śpiewaków oraz muzyków, panując przez każdą sekundę nad wszystkimi wykonawcami.

Zaloguj się i czytaj dalej za darmo

Zalogowani użytkownicy mają nieograniczony dostęp do wszystkich artykułów na e-teatrze.

Nie masz jeszcze konta? Zarejestruj się.

Tytuł oryginalny

Puccini z Janiakiem w Operze Narodowej

Źródło:

„Śląsk” nr 5

Autor:

Krzysztof Korwin-Piotrowski

Data publikacji oryginału:

01.05.2022