EN

21.09.2020, 08:58 Wersja do druku

"Przygotowanie spektaklu jest jak praca pszczół w ulu"

fot. Tomek Kamiński

Katarzyna Chmielewska, jedna z najważniejszych osób na trójmiejskiej scenie teatru tańca, zaprasza na warsztaty taneczne w klubie Winda.

Przemysław Gulda: Czego będziesz uczyć na warsztatach, które zaczynasz prowadzić w klubie Winda?

Katarzyna Chmielewska: Chciałabym przekonywać, że ruch daje nam odczuwalne poczucie rozwoju, że stagnacja fizyczna czy mentalna nam nie służy, dlatego zapraszam na warsztaty nazwane „Find room for dance”, czyli na praktykę tańca współczesnego pod moim kierunkiem. Cykl tych zajęć rozpoczęłam już w kwietniu na zaproszenie GAK, ale ze względu na pandemię, odbywały się online. Teraz wspólnie z Windą organizujemy dzień otwarty 26 września o godz. 10. Poprowadzę miniwarsztaty, w ramach których można spróbować wspólnie ze mną „poruszyć siebie”. Od października ruszamy z zajęciami na żywo. Podczas warsztatów praktykować będziemy różnorodne techniki tańca współczesnego, m.in.: technikę release, floor work, odmienne metody improwizacji i kompozycji oraz pracę z wyobraźnią w ruchu.

Co muszą umieć chętni i chętne do udziału w zajęciach? Z czym z nich wyjdą?

- Uczestnicy powinni mieć przede wszystkim chęć do własnego rozwoju, lubić ruch i taniec oraz nie bać się nowych wyzwań. Planuję poprowadzić dwie grupy, do jednej, tzw. początkującej, chciałabym zaprosić tych wszystkich, którzy chcą poprzez ruch, taniec rozwijać swoją osobowość oraz poszerzać własną świadomość ciała. Druga grupa, tzw. warsztatowa, dla średnio zaawansowanych, skierowana jest do tych wszystkich, dla których taniec to coś więcej niż tylko hobby, którzy chcą się rozwijać i iść w kierunku profesjonalnym. Ta grupa warsztatowa będzie pracować ze mną nad spektaklem, którego premiera planowana jest na zakończenie warsztatów w czerwcu 2021 roku.

Do czego może się przydać nauka technik charakterystycznych dla teatru tańca osobom, które nie myślą o karierze w tej dziedzinie?

- Poza relaksem i aktywnie spędzonym czasem na żywo z innymi uczestnikami, zajęcia mogą dać nam przede wszystkim większą świadomość siebie i własnego ciała, jak je słuchać i jak lepiej kontrolować. Zajęcia ruchowe poprawią naszą koordynację, sprawność fizyczną oraz kreatywne myślenie. Uważam, że to może się przydać zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym.

Jaki masz pomysł na spektakl, który będzie zakończeniem warsztatów?

- Nie mam jeszcze konkretnej wizji, bo nie znam też grupy. Na razie to wielka tajemnica, ale to co przychodzi mi już na myśl, to porównanie do pracy pszczół w ulu, gdzie wszyscy mają jakieś konkretne zadanie i pracują na jeden cel, wytworzyć jak najwspanialszy miód. A jaki on będzie? Wielokwiatowy, lawendowy, a może gryczany? Myślę, że dopiero na końcu się przekonamy. Bardzo chciałabym też, żeby temat i forma spektaklu ściśle były połączone z osobami, które będą ze mną nad nim pracować. Będziemy wspólnie się inspirować i szukać tematu, który będzie na tyle gorący, czy ważny, że zachęci nas, żebyśmy wspólnie opowiedzieli o tym na scenie.

Pracowałaś już w najróżniejszych instytucjach kultury w Trójmieście. Co cię przekonało, żeby nawiązać współpracę z Windą?

- Stowarzyszenie Teatr Dada, które prowadzę, od wielu lat współpracuje z różnymi instytucjami kultury w Gdańsku i bardzo sobie to cenię. Za nami wiele wydarzeń i inicjatyw, że wspomnę chociażby niedawną, bo zeszłoroczną Polską Platformę Tańca czy stałą współpracę z Teatrem Wybrzeże, który gości nas od wielu lat i możemy tam corocznie prezentować gdańskiej publiczności swoje premiery.

Instytucje kultury to dla mnie przede wszystkim jednak ludzie, od zawsze tak postrzegam te miejsca, to ich energia, zaangażowanie oraz odwaga i tak jest też w przypadku mojej współpracy z Windą. To oni sprawiają, że czujesz się tam dobrze i chcesz coś od siebie dać. Kiedyś współpracowałam już z Windą, więc nie będzie to pierwszy raz, obecnie zaś otwiera się ona również na nowe inicjatywy, w tym na taniec nie tylko w formie warsztatowej, lecz także na cykliczne prezentacje. Naturalnie więc czuję chęć zaangażowania się i wsparcia tych działań na naszym lokalnym gruncie.

***

Warsztaty teatru tańca „Find room for dance” Katarzyny Chmielewskiej odbywać się będą od października w klubie Winda. Dzień otwarty zaplanowany został na 26 września. Rozpocznie się o godzinie 10.

Tytuł oryginalny

"Przygotowanie spektaklu jest jak praca pszczół w ulu". Katarzyna Chmielewska zaprasza na warsztaty teatralne

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Trójmiasto” online

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.