EN

6.07.2023, 14:13 Wersja do druku

Poznań. Znamy program części dyskursywnej Forum o tańcu

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni odbędzie się między 30 września a 3 października 2023 roku. Publikujemy program części dyskursywnej Forum oraz szczegóły związane z udziałem w wydarzeniu. Organizatorem Forum jest Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.

fot. mat. organizatora

Forum o współczesnym tańcu i choreografii dla młodej widowni to spotkanie przede wszystkim polskiego, ale też międzynarodowego środowiska osób działających w obszarze tańca i choreografii dla młodej widowni. Celem wydarzenia jest wspólne wytwarzanie wiedzy, dzielenie się doświadczeniami i poglądami oraz przekazanie sobie nawzajem impulsu do dalszego rozwoju tego obszaru w Polsce. Intencją Forum jest również popularyzacja choreografii i tańca wśród osób profesjonalnie zajmujących się teatrem i sztukami performatywnymi dla dzieci oraz wspieranie rozwoju środowiska związanego z tańcem i choreografią dla młodej widowni.

Pierwsze dwa dni wydarzenia to część performatywna Forum (30.09-1.10), podczas której zaprezentujemy wybór polskich spektakli tanecznych skierowanych do młodej widowni (program części performatywnej ogłosimy wkrótce). Kolejne dni to część dyskursywna (1-3.10).

W programie części dyskursywnej znalazły się zarówno panele dyskusyjne, prezentacje i wykłady, jak i praktyczne formaty wydarzeń, czyli działania warsztatowe, rozgrzewki ruchowo-myślowe oraz mruczanki.

Serdecznie zapraszamy do wspólnej rozmowy i praktyki. Do zobaczenia w Poznaniu!

W odpowiedzi na potrzeby osób uczestniczących, program może być tłumaczony na Polski Język Migowy (prosimy o zaznaczenie takiej opcji w formularzu zgłoszeniowym).

Zespół Forum

Zespół kuratorski części dyskursywnej: Hanna Bylka-Kanecka (kolektyw Holobiont), Joanna Żygowska (CSD)

Produkcja: Aleksandra Łozowska, Izabella Nowacka, Ewelina Chatłas

PROGRAM CZĘŚCI DYSKURSYWNEJ

miejsce: Scena Wspólna w Poznaniu

niedziela, 1 października

14:00 – 17:00 – Spotkania grup roboczych

Forum rozpoczynamy zaproszeniem do udziału w spotkaniach trzech grup roboczych, które będą możliwością rozmowy, nawiązania i zacieśnienia środowiskowych relacji, dyskusji, wypracowania wniosków lub postulatów związanych ze wskazanymi aktywnościami zawodowymi w obszarze tańca i choreografii dla młodej widowni w Polsce. Wypracowane, wnioski, stanowiska lub pytania zostaną zaprezentowane ostatniego dnia Forum.

Chcemy w ten sposób docenić i wzmocnić głos środowiska oraz przekazać impuls do dalszego rozwoju tego obszaru w Polsce.

Do udziału w spotkaniach zapraszamy wszystkie osoby czujące się częścią środowiska polskiego tańca współczesnego i choreografii dla młodej widowni, które chcą działać na jego rzecz.

Zapisy do konkretnej grupy odbywają się poprzez formularz zgłoszeniowy.

1. Grupa osób pracujących artystycznie (facylitatorka: Hanna Bylka-Kanecka)

2. Grupa osób produkujących wydarzenia artystyczne (facylitatorka: Karolina Wycisk)

3. Grupa osób zajmujących się pisaniem o tańcu (facylitatorka: Anna Królica)

Język: polski

poniedziałek, 2 października

9:00 – 9:30 – Przybycie osób uczestniczących w Forum, czas swobodnych rozmów w foyer Sceny Wspólnej, kawa i herbata na początek dnia

9:30 – 10:20 Czym jest polska choreografia dla dzieci i młodzieży – próby definicji - otwarcie Forum i rozmowa

Trzy polskie badaczki i krytyczki tańca: Anna Królica, Katarzyna Lemańska i Alicja Müller, podjęły się przeprowadzenia researchu w tytułowym obszarze. Ich zespołowa praca oraz prezentacja mają na celu podjęcie próby usystematyzowania zjawisk i zaproponowania teoretyczno-historycznej refleksji, przydatnej w szerokim oglądzie polskiego tańca i choreografii dla młodej widowni.

Prezentacja: Anna Królica, Katarzyna Lemańska

Język: polski (z tłumaczeniem na język angielski)

10.25 – 11.45 – Polityczność tańca i choreografii dla młodej widowni – panel dyskusyjny

Panel międzynarodowy, mający na celu przyjrzenie się wybranym praktykom artystycznym, którym towarzyszy wyrazista refleksja na temat polityczności. Jakie siły/afekty/decyzje/hierarchie uruchamia splot dziecko-taniec? Jak można brać je pod lupę? Jakie są przykładowe sposoby ich odsłaniania, dekonstruowania, poszerzania refleksji? Jak myślenie o polityczności może wpływać na decyzje artystyczne? Jak polityczność przejawia się podczas produkcji i prezentacji tanecznych wydarzeń artystycznych dla młodej widowni i obejmuje wszystkie zaangażowane w nie podmioty?

Panelistki/ści: Hanna Bylka-Kanecka (Polska), Jovana Rakić (Serbia), Alfredo Zinola (Niemcy/Włochy)

Prowadzenie: Zofia Małkowicz

Język: angielski (z tłumaczeniem na język polski)

11.45 – 12.00 – Przerwa

12:00 – 14:00 – Działania warsztatowe

Wybór spotkania na poziomie formularza zgłoszeniowego.

1. Praktyki somatyczne jako narzędzie pracy ruchowej z i dla młodej widowni

Podczas spotkania zanurzymy się w praktykę ruchowo-mentalną inspirowaną w szczególności metodą Body-Mind Centering®. Warsztaty będą okazją do poszerzania własnego, cielesnego doświadczenia oraz namysłu nad ich potencjałem w pracy z dziećmi i młodzieżą. Wcześniejsze doświadczenie taneczne nie jest wymagane, warsztaty otwarte dla wszystkich osób ciekawych tego tematu.

Prowadzenie: Heike Kuhlmann (Niemcy)

Język: angielski (z tłumaczeniem na język polski w zależności od potrzeb osób uczestniczących)

2. Praca choreograficzna dla i z dziećmi o szczególnych potrzebach

Spotkanie skupione wokół możliwych sposobów praktyki artystycznej na skrzyżowaniu tańca dla dzieci i pracy w obszarze inkluzywności. Prowadząca podzieli się swoimi doświadczeniami i odkryciami z wieloletniej pracy z i dla dzieci z niepełnosprawnościami oraz zaproponuje osobom uczestniczącym w warsztatach sposoby na poszerzanie własnych poszukiwań artystycznych.

Prowadząca: Birute Banevicute (Litwa)

Język: angielski (z tłumaczeniem na język polski w zależności od potrzeb osób uczestniczących)

3. Childhood studies i choreografia dla młodej widowni – wspólne potencjały

Jak childhood studies mogą inspirować choreografki/ów i pedagogów/żki tańca? Jak spektakle taneczne dla młodej widowni mogą poszerzać perspektywę studiów o dzieciństwie? Spotkanie warsztatowe będzie mapowało punkty styku tych dwóch obszarów. Jego celem jest próba zespołowej werbalizacji wspólnych zainteresowań i stworzenie siatki pytań.

Prowadzenie: Aleksandra Zalewska-Królak

Język: polski

14:00 – 14:50 – Obiad

14:50 – 15:15 – Mruczanki na dobre trawienie

Zapraszamy do łagodnej praktyki ruchowej (dostępnej również osobom bez wcześniejszego doświadczenia tanecznego), która wspomoże trawienie, wyrówna energię oraz pomoże przygotować się do drugiej części aktywnego dnia.

15:15 – 16:00 – Ekologie, intra-akcje, afordancje i holobionty – czyli o splotach choreografii dla młodej widowni z refleksją posthumanistyczną: część 1

Ludzkie-nieludzkie, podmiot-przedmiot, bierne-aktywne: to tylko niektóre z binarnych podziałów, do których jesteśmy jako ludzie poznawczo mocno przywiązani ze względu na ich codzienną użyteczność. Jak krytyczne wniknięcie do tych kategorii może rozszczelnić nasze myślenie i twórczość w kontekście tańca dla dzieci i rodzin? Prezentacje w formie krótkich wykładów video i wykładów performatywnych.

Prezentacje: Dalija Aćin Thelander (Szwecja/Serbia), Kolekttacz i Bartosz Mroczkowski o obiektach sensorycznych Intibags (Polska), kolektyw Holobiont (Polska)

Język: polski i angielski (z polskimi napisami)

16:00 – 18:00 – Young Dance Network meets local artists

Prezentacja i warsztaty międzynarodowej sieci Young Dance Network, skupiającej osoby pracujące w obszarze tańca i choreografii dla młodej widowni na całym świecie i działającej pod parasolem największej światowej organizacji zajmującej się promocją sztuk performatywnych dla młodej widowni - ASSITEJ International. Celem spotkania będzie, nawiązując do obecnego priorytetu sieci, wymiana myśli między osobami profesjonalnie zajmującymi się choreografią dla młodej widowni, jak i zaproszenie do późniejszego włączenia się w działania sieci.

Osoby prowadzące: Hanna Bylka-Kanecka (Polska), Jovana Rakić (Serbia), Alfredo Zinola (Niemcy/Włochy)

Język: angielski (z tłumaczeniem na język polski w zależności od potrzeb osób uczestniczących)

wtorek, 3 października

9:30 – 10:00 – Kawa i herbata na dobry początek dnia oraz rozgrzewka ruchowo-myślowa dla osób chętnych

10:00 – 11:30 – Obiekt w polskim teatrze i choreografii dla młodej i najmłodszej widowni

Kreatywna praca z obiektem leży w centrum zarówno polskich teatrów lalkowych, jak i wielu osób twórczych działających na polu choreografii. Jak te dwa instytucjonalnie odrębne światy mogą się nawzajem inspirować? Jak kategorie teoretyczne wypracowane w jednym obszarze mogą inspirować drugi? Jak wiele wspólnego w praktyce ma praca z obiektami choreograficznymi i z obiektami lalkowymi? Celem panelu jest szukanie odpowiedzi na te pytania i przekazanie impulsu do częstszych kolaboracji na styku tych dwóch artystycznych światów.

Język: polski (z tłumaczeniem na język angielski)

11:30 – 12:00 – Relaks myślowy w ruchu i przerwa na kawę i herbatę

Zapraszamy do łagodnej praktyki ruchowej (dostępnej również osobom bez wcześniejszego doświadczenia tanecznego), która pomoże nam przewietrzyć umysł, rozruszać kości oraz nabrać siły i energii potrzebnych do dalszej część dnia.

12:00 – 13:00 – Prezentacja postulatów grup roboczych

Opis wydarzenia: patrz program niedzielny.

Język: polski (z tłumaczeniem na język angielski)

13.00 – 13:45 – Przerwa obiadowa

13:45 – 14:05 – Mruczanki na dobre trawienie

Zapraszamy do łagodnej praktyki ruchowej (dostępnej również osobom bez wcześniejszego doświadczenia tanecznego), która wspomoże trawienie, wyrówna energię oraz pomoże przygotować się do drugiej części aktywnego dnia.

14.05 – 14:45 – Ekologie, intra-akcje, afordancje i holobionty – czyli o splotach choreografii dla młodej widowni z refleksją posthumanistyczną: część 2

Opis wydarzenia: patrz program poniedziałkowy.

14:45 – 16.00 – Taniec i choreografia w publicznej, podstawowej edukacji ogólnokształcącej

Szkoła jest miejscem, w którym ogromna większość dzieci spędza znaczną część każdego z pięciu dni tygodnia roboczego. Jak taniec i choreografia mogą w ramach zajęć w szkole wspierać zdrowie, rozwijać kreatywność, sprawczość oraz krytyczne myślenia dzieci? Celem panelu jest prezentacja wybranych, różnorodnych projektów kierowanych do szkół i wspólny z publicznością namysł nad potencjałami i trudnościami związanymi z praktykowania tańca w placówce oświatowej.

Panelistki/ści: Alicja Czyczel (Polska), Katarzyna Ustowska-Gmerek (Polska), Alfredo Zinola (Niemcy/Włochy)

Język: polski i angielski

16:00 – 16:45 – Podsumowanie i zakończenie

Pomiędzy wydarzeniami zapraszamy do zbierania pytań o taniec i choreografię dla młodej widowni w Polsce, które pojawią się podczas dyskusji na forum, spotkań warsztatowych i rozmów indywidualnych. Pytania te zostaną zebrane i opublikowane w raporcie po Forum, zbierającym m.in. środowiskowe pytania na ten temat.

Swoje pytania można także przesłać za pomocą ankiety (ANKIETA).

Każda osoba może wziąć udział w ankiecie dowolną liczbę razy.

Zachęcamy do wzięcia ze sobą na Forum wygodnych ubrań, które nie krępują ruchów, i do wspólnego łagodnego zanurzenia się w tematyce tańca i choreografii dla młodej widowni. Główna część Forum odbędzie się w przestrzeni teatralnej, którą postaramy się przystosować tak, by ona przyjazna do twórczej wymiany myśli oraz możliwie wygodnego dla naszych ciał spędzania w niej czasu.

Dyskursywna część Forum odbywa się w przestrzeni dostępnej architektonicznie oraz wyposażonej w pętlę indukcyjną.

AKREDYTACJE

Akredytacje dla osób chcących wziąć udział w Forum obejmują:

● udział we wszystkich wydarzeniach zaplanowanych w programie (zarówno części performatywnej, jak i dyskursywnej),

● obiady i przekąski podczas wydarzeń,

● nocleg (w zależności od wariantu akredytacji).

Warianty akredytacji:

● z noclegiem (30.09-3.10) w pokoju jednoosobowym ze śniadaniem – 200 zł*,

● bez noclegu (30.09-3.10) – 100 zł.

*Prosimy o przemyślane rezerwowanie noclegów. Kwota akredytacji pokrywa tylko część kosztu noclegu. Reszta znajduje się po stronie organizatora.

Akredytacja dziennikarska

Dziennikarzy i dziennikarki zainteresowane udziałem w Forum zapraszamy do kontaktu z biurem celem ustalenia indywidualnych zasad udziału w wydarzeniu.

Liczba akredytacji jest ograniczona. Liczy się kolejność zgłoszeń. Zapisy na wydarzenie odbywają się za pomocą formularza online (FORMULARZ). Po przesłaniu ankiety zgłoszeniowej, osoba zainteresowana otrzyma (najpóźniej w ciągu trzech dni roboczych) informację o zakwalifikowaniu do udziału.

Zgłoszenia obejmujące noclegi przyjmujemy do 4 września, akredytacje bez noclegu – do 15 września.

Potwierdzenie akredytacji następuje po zaksięgowaniu opłaty. Osoba zgłaszająca się powinna uiścić opłatę do 7 dni od daty otrzymania wiadomości z przyjęciem zgłoszenia. Rezygnacja z udziału z możliwością zwrotu kosztów akredytacji jest możliwa do 11 września 2023. Po tej dacie nie ma możliwości uzyskania zwrotu kosztów (ale akredytację można przekazać innej osobie).

Biuro Forum

Aleksandra Łozowska, Magdalena Przybylska

[email protected]

tel.: 791 571 521

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Źródło:

Materiał nadesłany