EN

19.11.2020, 14:04 Wersja do druku

Poznań. Zmarł Gabriel Chmura, dyrygent i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego

W nocy 17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. "Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek" – poinformował w czwartek Teatr Wielki w Poznaniu.

fot. mat. teatru

Inne aktualności

„Muzyka w naszym Teatrze już nigdy nie zabrzmi tak samo… W nocy 17 listopada odszedł nagle Maestro Gabriel Chmura, dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego w Poznaniu. Wielki Muzyk, genialny Dyrygent, niezwykła Osobowość, wspaniały Człowiek” – napisano na stronie teatru.

„Od siebie i osób, z którymi współpracował, wymagał najwyższego profesjonalizmu i zaangażowania. Stawiał ogromne wyzwania – sobie, Teatrowi i naszej widowni. Monumentalne dzieła Wagnera, znakomite kompozycje Mieczysława Weinberga czy wspólne odkrywanie na nowo twórczości Stanisława Moniuszki… Nie raz martwiliśmy się, czy i tym razem wszystko się uda, ale to Gabriel Chmura pomagał nam wierzyć, że nie ma zadania, któremu nie możemy sprostać” – podkreśliła w opublikowanym komunikacie dyrekcja i zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu.

„Maestro, choć bez Twojej batuty i ciętej riposty będzie o wiele trudniej, obiecujemy nie zwalniać tempa! Rodzinie i Najbliższym składamy najszczersze kondolencje” – napisano.

Dyrekcja i zespół Teatru Wielkiego w Poznaniu przypomnieli, że wśród wielu kompozycji, którymi dyrygował Gabriel Chmura, dyrygent szczególnie ukochał „Ein deutsches Requiem” Johannesa Brahmsa. „Brahms o swoim utworze mówił, że to nie +niemieckie+ requiem, a +ludzkie+ – tak głęboko i w przejmujący sposób opisujące człowieka. I może w tym wyborze tkwi prawda o Gabrielu Chmurze – Muzyku i Człowieku” – napisano.

Gabriel Chmura urodził się 7 maja 1946 roku we Wrocławiu, pochodził z rodziny o muzycznych tradycjach. W 1957 roku wyemigrował do Izraela, gdzie studiował pianistykę i kompozycję na Akademii Muzycznej w Tel Awiwie. Studia dyrygenckie kontynuował w Paryżu (P. Dervaux), Wiedniu (prof. H. Svarovsky) oraz Sienie (F. Ferrara). Był zdobywcą licznych nagród m.in. I nagrody na Konkursie Dyrygenckim w Besançon (1970), Złotego Medalu na Concorso Cantelli w La Scali w Mediolanie (1971) i I nagrody na Konkursie im. Herberta von Karajana w Berlinie (1971). Został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Maestro Gabriel Chmura dyrygował czołowymi orkiestrami różnych kontynentów, takimi jak Berliner Philharmoniker, Orchestre National de France, Orchestra Filharmonica di Roma, Montreal Symphony Orchestra, Israel Philharmonic Orchestra, NHK Symphony Orchestra Tokyo. Sprawował kierownictwo artystyczne nad znakomitymi zespołami w europejskich i kanadyjskich instytucjach muzycznych – był dyrektorem muzycznym Opery w Aachen (1974-1983), Orkiestry Symfonicznej w Bochum (1983-1987), National Arts Centre Orchestra w Ottawie (1987-1990) i Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach (2001-2007). Pełnił też funkcję dyrygenta gościnnego w Operze Narodowej w Monachium, Gran Teatre del Liceu (Barcelona) i Teatrze Wielkim - Operze Narodowej (Warszawa), gdzie przygotował premierę Fausta Gounoda w reżyserii Roberta Wilsona oraz prapremierę Pasażerki Weinberga (2010) i Moby’ego Dicka Eugeniusza Knapika (2014).

Wśród zarejestrowanych pod kierunkiem Artysty nagrań jest m.in. "Łazarz" Schuberta (ORFEO) wyróżniony Grand Prix du Disque Mondial de Montreux. Nagrania VI, VII i VIII Symfonii Haydna z National Arts Centre Orchestra zostały uznane za „Best Choice” przez „American Record Guide”. Doceniono również płyty prezentujące dorobek Weinberga (Chandos).

Pośród ostatnich dokonań artysty wymienić należy obsypaną nagrodami premierę "Parii"  Moniuszki, koncertowe wykonanie "Halki" w Filharmonii Berlińskiej oraz nagranie tejże opery dla wytwórni NAXOS, koncerty z Gidonem Kremerem i Filharmonią Narodową, Linz Bruckner Orchestra i tournée z Sinfonią Varsovią w Moskwie.
Od roku 2012 Gabriel Chmura pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu, gdzie przygotował wiele oper i koncertów, m.in. doprowadził do wykonania po przeszło stu latach nieobecność na polskich scenach "Śpiewaków norymberskich"  Wagnera, a także sprawował kierownictwo muzyczne nad "Macbethem" Verdiego, "Jenůfą" Janáčka, "Don Giovannim" i "Czarodziejskim fletem" Mozarta. Ostatni koncert, który poprowadził z zespołem poznańskiej opery, odbył się 2 października 2020.