EN
26.04.2022, 15:30 Wersja do druku

Poznań. Jutro startuje II Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”

 W dniach 27 - 30 kwietnia, po raz pierwszy na żywo, Polski Teatr Tańca organizuje Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury”. Będzie to druga edycja wydarzenia - pierwsza odbyła się w ubiegłym roku wyłącznie w formule online.

Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Granice natury - granice kultury" ma wywołać w nas - poprzez zderzenie różnych zjawisk sztuki - chęć przebadania własnych granic i rozumienia pojęć „natura” i „kultura”. Naszym założeniem jest prezentacja bogactwa i różnorodności sztuki tańca, która nie pozostaje obojętna wobec otaczającej natury.

fot. mat. teatru

Czterodniowe wydarzenie  rozpocznie się 27 kwietnia o godz. 20.00, od spektaklu Moniki Błaszczak, polsko-łemkowskiej choreografki, tancerki, artystki interdyscyplinarnej i badaczki oraz Luizy Mateo Dupleich Rozo, boliwijskiej artystki multidyscyplinarnej pt. „Święto wiosny. Preludium”. Spektakl jest celebracją wiosny i aktem opłakiwania strat, jakich doświadczamy podczas kryzysu klimatycznego. Dotyka tematów budowania relacji, intymności, queerowej płodności, doświadczeń migracyjnych,nielinearności czasu i związku z "matczyną" ziemią. Kostiumy do spektaklu zaprojektował Tomasz Armada, projektant ubioru i kostiumograf, który znalazł się na liście 27 najbardziej obiecujących projektantów mody, ogłoszonej przez amerykański „Vogue” w 2021 roku.

fot. mat. teatru

Drugiego dnia festiwalu, 28 kwietnia o godz. 20.00, zobaczymy solo Hygina Delimata, choreografa i performera na co dzień pracującego w Austrii, założyciela grupy Body Architects I platformy Craft Choreography w Wiedniu oraz Mind Culture Podcast. Hygin Delimat czerpie inspirację z ulicznych form ekspresji, jak breakdance czy hip hop i jest zafascynowany eksplorowaniem ekstremalnych stanów performatywnych związanych z katastrofą i przetrwaniem. „Landscape before catastrophe” to naładowany emocjami krajobraz, spotęgowany muzyką Henryka Góreckiego, który łączy uniwersalne, archetypiczne tematy nieuchronności i rozpadu z bardzo współczesną refleksją nad relacją człowieka i planety.

fot. mat. teatru

29 kwietnia - w Międzynarodowym Dniu Tańca - o godz. 19.00 zapraszamy do udziału w akcji ulicznej „Narodowe Tańczenie”, która odbędzie się pod patronatem Jacka Jaśkowiaka, Prezydenta Miasta Poznania. Działanie, nawiązujące do popularnej idei flash mob, polega na wspólnym wykonaniu poloneza w scenerii ulicy Taczaka, na której znajduje się siedziba Polskiego Teatru Tańca. Do wydarzenia dołączyć może każdy. Znajomość tańca nie jest wymagana. Zgromadzeni uczestnicy włączają się spontanicznie do korowodu, zainicjowanego przez gości specjalnych - zaproszonych przez nas do udziału zespołów artystycznych, które już potwierdziły swój udział, m.in.  tancerzy Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. Zatańczymy razem poloneza w wersji kanonicznej lub improwizując! Mile widziane będą kostiumy i emblematy kojarzące się z polską tradycją tańczenia poloneza, kulturą szlachecką i Międzynarodowym Dniem Tańca oraz akcenty świadczące o solidarności z narodem ukraińskim.

fot. mat. teatru

 29 kwietnia o godz. 20.00 spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” zaprezentują gospodarze Festiwalu, czyli Polski Teatr Tańca. "Kurka Wodna albo urojenie" to balansująca na krawędzi fabuły i manifestacji Czystej Formy opowieść o młodym artyście, oparta na motywach zaczerpniętych z dramatów Witkacego "Kurka Wodna", "Matka" , "Tumor Mózgowicz" i „Bellatrix”. Ironia, czarny humor i soczysty język, feeria barwnych świateł i bogactwo kostiumów łączą się z formalną wyrazistością gestów i gęstą emocjonalnością ruchu tancerzy Polskiego Teatru Tańca. Naturalną scenografią spektaklu są przestrzenie siedziby Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu. Warto przypomnieć, że spektakl „Kurka Wodna albo urojenie” został uznany za jedno z sześciu najlepszych wystawień polskiej klasyki w 2021 w VII Konkursie na Inscenizację Dawnych Dziel Literatury „Klasyka Żywa”, którego organizatorem jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. 5 czerwcatego roku zostanie zaprezentowany w finale konkursu „Klasyka Żywa”, podczas 46. Opolskich Konfrontacji Teatralnych. 

fot. mat. teatru

 Gwiazdą ostatniego dnia festiwalu będzie zespół Jo Strømgren Kompani (JSK)- autorski zespół Jo Strømgrena, jednego z najbardziej znanych w skali międzynarodowej skandynawskich choreografów. Twórca 150 spektakli, które prezentowane były w 64 krajach świata, jest obecnie rezydentem Norweskiej Opery Narodowej i Baletu w Oslo. Utwory Jo Strømgrena charakteryzują się fuzją tańca i teatru, intensywnym językiem ruchu oraz poczuciem humoru, nierzadko z podtekstem politycznym. Jego najważniejsze i najczęściej nagradzane to: A Dance Tribute to The Art of Football (1998, m.in. nagroda Den norske Dansekritikerprisen przyznawana przez Norweskie Stowarzyszenie Krytyków – Norsk Kritikerlag), Maskuline mysterier (1998), There (2002, m.in. nagroda Hedda 2003), I Hospitalet (2005), The Society (2008), Coco Chanel (2017), The Door (2018, litewska prestiżowa nagroda Złotego Krzyża Sceny 2018).

W 2013 roku Jo Strømgren przygotował z zespołem Polskiego Teatru Tańca spektakl „40”. Teraz przybywa do Poznania ze własnym zespołem, który 30 kwietnia o godz. 20.00 zatańczy spektakl "Salve Regina". Tytuł nawiązuje do hymnu maryjnego, od tysięcy lat dającego nadzieję i pocieszenie potrzebującym. JSK kontynuuje tę tradycję - „Salve Regina” to podróż przez różne epoki, podróż w czasie poprzez stagnację i wzburzenie, władzę i niemoc, feudalizm i indywidualizm. - Fascynuje mnie ten rodzaj pocieszenia, które niesie ze sobą utwór „Salve Regina”, kościelna pieśń, śpiewana od setek lat - mówi Jo Strømgren. - Ledwo zaczęliśmy przezwyciężać pandemię, a już musimy się mierzyć z innymi poważnymi problemami na świecie. Może ten utwór jest też dobrym pocieszeniem na ten czasy? - dodaje. 

fot. mat. teatru

Wszystkie wydarzenia festiwalowe - oprócz Narodowego Tańczenia - odbędą się w siedzibie Polskiego Teatru przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.

Bilety na pojedyncze spektakle w cenie 70 zł (bilet normalny) i 40 zł (bilet ulgowy) dostępne są w siedzibie Polskiego Teatru Tańca oraz w serwisie bilety24.pl.

Karnety festiwalowe (na 4 spektakle) kosztują odpowiednio 210 pln (N), 120 pln (U). Można je nabyć wyłącznie w siedzibie Teatru w godzinach 10.00 - 18.00 (pn-pt) oraz na 30 min przed spektaklami repertuarowymi i wydarzeniami odbywającymi się przy ul. Taczaka 8. Pula karnetów jest limitowana.

Po spektaklach Hygina Delimata oraz Jo Strømgren Kompani, w Małym Studio Polskiego Teatru Tańca odbędą się rozmównice z twórcami. Wstęp wolny.

Źródło:

Materiał nadesłany