EN

28.04.2021, 15:25 Wersja do druku

Poznań. Trwa I Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca "Granice natury - granice kultury" w PTT

Program wypełniają spektakle online, rozmowy oraz krótko- i długometrażowe filmy choreograficzne, czerpiące inspirację z różnorodności form natury i kwestionujące istnienie nieprzesuwalnych granic między naturą i kulturą. 

fot. mat. teatru

Proponujemy serię   krótkich metraży  stworzonych przez międzynarodowe grono artystów posługujących się językiem filmu i językiem choreografii, ukazujące szerokie spektrum twórczych odwołań do natury. W dwóch blokach filmowych pokazujemy m.in. filmy: „The Last Children” autorstwa francuskiego, wielokrotnie nagradzanego, wybitnego choreografa i twórcy filmowego - Fu LE. „Hors”, wktórym autorki: Amélie Gagnon i Julia-Maude Cloutier prowadzą widzów w świat znajdujący się na pograniczu surrelizmu. Krajobrazy tworzą tutaj ciała tancerek i przestrzenie na zewnątrz, które przenikają się między sobą ukazując tym samym istniejące subtelne więzi między naturą a ciałem. Energetyczny „Traverse” kanadyjskiej reżyserki Marlene Millar, czy film tańca pt. “Birds in the Earth” Marji Helandera, opowiadający o ludności Sámi zamieszkującej tereny północnej Europy i Rosji.  

Zaprezentujemy też dwa filmy, które swoją premierę miały podczas Międzynarodowego Festiwalu Nowe Horyzonty w 2017 roku w cyklu „Filmy o sztuce” -   „Wir” („Spin”) w reżyserii Ginan Seidl oraz   „CHOMIKi” („HAMSTERs”)belgijskiej autorki Martine Doyen.  

W ramach cyklu Rozmównica pt. „(Współ)istnienie”, zachęcamy do obejrzenia spotkania poświęconego najnowszemu wydawnictwu Polskiego Teatru Tańca pt.   „Historie naturalne”. Swoimi wrażeniami z oglądu i lektury albumu dzielą się krytyczka sztuki, dr Dorota Łagodzka oraz krytyk literacki, prof. Przemysław Czapliński.  

Do 30 kwietnia na naszej platformie www.vod.ptt-poznan.pl można oglądać film „Closed” w reżyserii Jo Strømgrena i Steina Rogera Bulla, w którym „zwykły poniedziałek staje się niezwykłym dniem pełnym intrygujących zdarzeń”.  W cyklu Granice Kultury odwołujemy się do ruchu #BlackLivesMatter, dzięki krótkiej formie „The Elephant is in the Room” autorstwa choreografa Ronena Koresha z udziałem artystów: Rennie Harris, Raphael Xavier oraz Zane Booker. Warta wysłuchania jest rozmowa towarzysząca filmowi, w której twórcy w przejmujący sposób opowiadają o projekcie i życiu w Ameryce, w której przemoc z nienawiści i rasizm nadal istnieją.

Spektakl  “Obiecana Ziemia Obiecana”Polskiego Teatru Tańca w choreografii Artura Bieńkowskiego i reżyserii Katarzyny Raduszyńskiej jest epicką opowieścią o naszych dziejach, czytanych jako odwieczna historia wykluczania — począwszy od Wielkiego Wybuchu, aż po chwilę obecną, od atomu do sztucznej inteligencji.  

Prezentujemy również filmy tańca Nathalie Larquet   „Leño” oraz „Oh…! That's nothing” z udziałem Julie-Anne Stanzak z Tanztheater Wuppertal Pina Bausch, a także rozmowę pt.   „Taniec i natura o wspólnej pracy dwóch artystek pracy i ich inspiracjach. Julie-Anne Stanzak opowie o swojej współpracy z ikoną tańca - Piną Bausch. Ponadto spektakl   „Tens” w koncepcji, choreografii i wykonaniu Marty Wołowiec.  

Kulminacją programu festiwalowego będzie   inauguracja siedziby Polskiego Teatru Tańca. Wydarzenie odbędzie się   29 kwietnia o godz. 19.00 w formie streamingu online, który będzie można śledzić na Facebooku i YouTubie Polskiego Teatru Tańca.

Wszystkie materiały festiwalowe (poza streamingiem inauguracji i filmem tańca „Siedem dni zimy”   Companhia de Dança de Almada, który to film można było oglądać od   24.04 od g. 20.00 do 26.04 g. 19.59)   dostępne będą na platformie  VOD Polskiego Teatru Tańca  do końca festiwalu, tj. do 30 kwietnia. 

Każdemu z opublikowanych materiałów towarzyszy informacja, czy wydarzenie jest biletowane, czy dostęp jest bezpłatny. 

W linkach oznaczonych na czarno  znajdą Państwo informacje o poszczególnych punktach programu. 
Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne