EN

9.12.2020, 15:14 Wersja do druku

Poznań. Verba Sacra – Księga Hioba online

Najpiękniejsza księga o cierpieniu i bólu, o samotności i bezsilności. Nic tak głęboko nie wyraża tajemnicy przeznaczenia, jak Księga Hioba. I nikt tak po mistrzowsku jej nie interpretuje, jak Wiesław Komasa. Przekonać się o tym będzie można już w niedzielę 13 grudnia o 16:30 na kanale YouTube https://www.youtube.com/verbasacraonline

fot. mat. organizatora

Autorka komentarza, nieżyjąca już wybitna biblistka prof. Anna Świderkówna tak określiła sytuację bohatera Księgi – Hiob ujrzał swoje prawdziwe miejsce w świecie i w planie Bożym.  Trzeba chcieć słyszeć. Hiob chciał i dlatego usłyszał. Usłyszawszy zaś zrozumiał, iż jedyną odpowiedzią, jaką może dać Bogu, jest milczenie - milczenie pełne zgody na tajemnicę wolności Najwyższego. Hiob dojrzał wreszcie w sobie coś, czego wcześniej nigdy nie widział, a mianowicie grzech, który kryje się w niezbitym przekonaniu o własnej słuszności, a zatem i o prawie do sądzenia innych - nawet Boga. W sercu Hioba obudził się on dopiero pod ciosami rozlicznych nieszczęść, lecz czaił się w nim i wcześniej, na wpół uśpiony w owych czasach, kiedy to jeszcze wierność Hioba zdawała się utożsamiać bez reszty z jego pomyślnością. Dla niego samego jest to zresztą grzech całkiem nowy, lecz zarazem bardziej radykalny od wszystkich, jakie mógł popełniać poprzednio. Polega on bowiem na przywłaszczeniu sobie miejsca Boga w kierowaniu wszechświatem. Jest to tak, jakby ktoś chciał powiedzieć: Gdybym ja był Bogiem, urządziłbym wszystko lepiej, i sprawiedliwiej!
Rzecz w tym, że nieraz nie dostrzegamy całego absurdu tego stawiania się na równi z Bogiem, a nawet wyżej od Niego. Nie mamy wątpliwości, że możemy osądzać Jego postępowanie, gdyż sami najlepiej wiemy, co jest słuszne. Jest to szczególnie groźny grzech człowieka prawdziwie sprawiedliwego, który własną sprawiedliwość uznaje za miarę wszechświata. W naszych zaś czasach grzech ów właśnie prowadzi często już nie tylko do Hiobowego buntu, lecz wręcz do ogłoszenia śmierci Boga.
 

Oprawę muzyczną przygotowała Katarzyna Stroińska-Sierant /fortepian, kierownictwo muzyczne/, której towarzyszą Maciej Fortuna /trąbka i Sławomir Tokłowicz /instrumenty perkusyjne/. W programie utwory: Bacha, pieśni adwentowe i kompozycje własne Katarzyny Stroińskiej-Sierant.

Księga Hioba to 205 premiera Verba Sacra od stycznia 2000 roku.

www.verbasacra.pl





Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne