EN
18.05.2022, 10:21 Wersja do druku

Poznań. „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o niepamięci” wg Mikołaja Grynberga w Polskim

30 maja oraz 6 i 20 czerwca w Placówce w Teatrze Polskim w Poznaniu będzie można zobaczyć spektakl „Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o niepamięci” na podstawie książki „Rejwach” Mikołaja Grynberga w reżyserii Doroty Abbe i Piotra Dąbrowskiego.

fot. mat. teatru

Nieznajomość swoich przodków, wyobcowanie, skrajny pesymizm, trauma najbliższych, przenoszona na kolejne pokolenia, odziedziczony lęk, ukrywanie swoich korzeni, brak poczucia tożsamości, bliskość śmierci - to główne cechy syndromu, opisanego już wielokrotnie przez psychologów i psychiatrów. To także główny motyw większości opowiadań ze zbioru „Rejwach”, których bohaterami są polscy Żydzi, dzieci i wnuki tych, którzy przeżyli.

- Syndrom drugiego pokolenia po holokauście to część mojego życia, mojej tożsamości - mówi reżyserka Dorota Abbe. - Chciałabym skonfrontować się z nim, zadać sobie i widzom pytania o tożsamość, o pamięć, o to, czy możliwe jest przerwanie przeklętego kręgu dziedziczonych traum. Wierzę, że jest dla nas nadzieja. Jesteśmy tu i teraz. Nie zamykamy się, chcemy mówić, chcemy wiedzieć, chcemy żyć.

Spektakl jest zadaniem publicznym współfinansowanym ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Spektakl dofinansowuje  :+ | PROGRAM OFF POLSKA Instytutu Teatralnego im. im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie. Program OFF POLSKA realizowany jest ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu.

Współpraca: Teatr Nowy im. T. Łomnickiego w Poznaniu, Placówka.

Spektakl powstał w ramach koprodukcji Fundacji Na Marginesie i Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

Na terenie dzisiejszego Lubonia (gdzie ma swoją siedzibę Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie) w okresie od 1941 do 1943 roku założone zostały dwa obozy pracy. Pierwszy utworzono na granicy Lubonia i Poznania, drugi w Żabikowie przy ul. Kościuszki. W każdym z tych obozów, w specjalnie w tym celu zbudowanych drewnianych barakach, osadzono po około 300 więźniów, pochodzących przede wszystkim z gett w Wieluniu, Zduńskiej Woli i Sieradzu. Misją Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie jest ochrona i zachowanie dziedzictwa ważnego dla współczesnych i przyszłych obywateli, zachowanie pamięci o ofiarach zbrodni popełnionych przez nazistowskie Niemcy w Wielkopolsce.

fot. Maciej Zakrzewski/mat. teatru

***
„Tutaj, czyli gdzie? Rzecz o niepamięci”
30 maja, godz. 19.00
6 czerwca, godz. 18.00
20 czerwca, godz. 11.00

Tekst: Mikołaj Grynberg
Dramaturgia: Dorota Abbe
Reżyseria: Dorota Abbe, Piotr Dąbrowski
Scenografia i kostiumy: Paula Buczyńska
Muzyka: Krzysztof Kaliski
Reżyseria światła: Łukasz "Benek" Wieczorek
Produkcja: Izabella Nowacka, Fundacja Na Marginesie

Obsada: Dorota Abbe, Piotr Dąbrowski, Maciej Zakrzewski
Głosy z offu: Erna Birnbach, Dorota Abbe
Muzyka na żywo: Krzysztof Kaliski

Czas trwania: 60 min
Wiek: 16+
Bilety w cenie 50 zł do nabycia w kasie Teatru Polskiego w Poznaniu

Źródło:

Materiał nadesłany