EN

30.01.2020, 11:52 Wersja do druku

Poznań. Tournée Polskiego Teatru Tańca z "45"

Polski Teatr Tańca wyrusza w tournée z projektem "Pogranicze tańca". Zespół wystąpi na scenach domów kultury w Chełmie, Hrubieszowie, Przemyślu, Zamościu i Tomaszowie Lubelskim. Zaprezentuje jubileuszowy spektakl "45" w choreografii Jacka Przybyłowicza.


Spektakl powstał w ramach programu Zamówienia choreograficzne 2019, realizowanego przez Instytut Muzyki i Tańca. Będzie to zarazem inauguracja tegorocznej edycji Sceny dla tańca - programu Instytutu Muzyki i Tańca, dzięki któremu spektakle tańca odwiedzają sceny w całym kraju, zwłaszcza te, które rzadko goszczą sztukę tańca.

Tytuł projektu "Pogranicze tańca" ma znaczenie podwójne - z jednej strony podkreśla chęć dotarcia ze spektaklem "45" do geograficznego pogranicza Polski, z drugiej natomiast podkreśla graniczną rolę gatunku teatru tańca, rozpiętego między tańcem a teatrem. Podwójność znaczenia tytułu "Pogranicze tańca" tworzy więc klamrę, która zakładając objazd z repertuarową propozycją wzdłuż wschodniej granicy Polski, jednocześnie upowszechnia zjawisko, jakim jest teatr tańca. Do licznych ośrodków ośrodków kultury w tym regionie spektakle profesjonalnego teatru tańca docierają niezwykle rzadko. Realizacja projektu jest niepowtarzalną okazją do promocji gatunku teatru tańca, sztuki tańca oraz do spotkania przygranicznej widowni z najstarszym polskim teatrem tańca.

Na początek trasy - 31 stycznia o godz. 19.00 pokaz "45" w Chełmskim Domu Kultury. Dalej tournée obejmuje: Hrubieszowski Dom Kultury - 2 lutego, godz. 17.00, Przemyskie Centrum Kultury i Nauki ZAMEK 4 lutego, godz. 19.00, Zamojski Dom Kultury 6 lutego, godz. 18.00, Tomaszowski Dom Kultury 8 lutego o godz. 19.00."45" zaprasza widza do interaktywnej podróży, także poprzez konstrukcję - "site-specific" - nawiązującej do historii Polskiego Teatru Tańca, który od powstania był zespołem bez własnej sceny. Ideą twórców "45" jest wyjście poza tradycyjną formę korelacji choreografa i kompozytora. Twórcy "45" pragną pokazać moment, w którym obecnie znajduje się zespół Polskiego Teatru Tańca. To historia młodych tancerzy, która dotyka - w symbolicznym wymiarze - tematu zbiorowości, scalonej pracą zespołową, a także wspólną, świadomą decyzją wyboru sztuki jako sposobu na życie. Tytuł spektaklu oznacza liczbę sezonów, która upłynęła od momentu, w którym Conrad Drzewiecki założył zespół w 1973 roku.


Autorem choreografii jest Jacek Przybyłowicz, choreograf znany w Europie i na świecie, niegdyś tancerz Kibbutz Contemporary Dance Company, obecnie realizujący większość spektakli za granicą, m.in. w Niemczech, Czechach, Chinach czy Hiszpanii. Muzykę skomponowali młodzi poznańscy twórcy, kompozytor muzyki współczesnej, improwizowanej i filmowej, multi-instrumentalista Andrzej Konieczny i saksofonista Kacper Krupa. Kostiumy zaprojektowała Joanna Klimas - kreatorka mody, kostiumolożka, twórczyni polskiego minimalizmu, wspierająca wiele projektów łączących kulturę z modą. Reżyserem światła był Carsten Wank.

W ramach programu Scena dla tańca, będącego programem własnym Instytutu Muzyki i Tańca, wsparcie otrzymują projekty, dzięki którym spektakle taneczne mogą być regularnie i gościnnie prezentowane na scenach teatralnych i w instytucjach (jak centra sztuki czy galerie) w całej Polsce.

Projekt współfinansowany przez Instytut Muzyki i Tańca z programu Scena dla tańca 2020. Spektakl współorganizowany przez Instytut Muzyki i Tańca w ramach Programu Zamówienia choreograficzne 2019.

Patroni medialni projektu "Pogranicze tańca": Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Nowiny - gazeta codzienna, Nowiny24.

Źródło:

Materiał nadesłany