Dyskusje, wystawa, koncert i spektakl Teatru Ósmego Dnia - "Teczki" są częścią poznańskich obchodów rocznicy powstania KOR. Będziemy dyskutować o historii, ale też o współczesnych działaniach kobiet w demokratycznej opozycji.
Teczki to poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia, jego twórców i aktorów przez Służbę Bezpieczeństwa PRL.
Spektakl oparty na wydobytych z archiwum IPN dokumentach, obrazujących działania operacyjne SB w stosunku do Ewy Wójciak, Tadeusza Janiszewskiego, Marcina Kęszyckiego, Adama Borowskiego, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80.
Poza spowitym surrealistyczną mgłą klimatem przywoływanych czasów i iście Kafkowskim sztafażem wspomnianych scen, ze spektaklu wyłaniają się nieomal egzystencjalne pytania: o zaufanie, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek, sens lustracji i znaczenie historii dla współczesnego funkcjonowania.
Wybór tekstów: Ewa Wójciak i Katarzyna Madoń-Mitzner
Aranżacja przestrzeni: Jacek Chmaj
Występują: Ewa Wójciak, Adam Borowski, Tadeusz Janiszewski, Marcin Kęszycki
21 października, godz. 19
45 LAT KOR | Kobiety demokratycznej opozycji
18.00 KOBIETY DEMOKRATYCZNEJ OPOZYCJI LAT 70-tych.
Panelistki: Ludwika Wujec (KOR), Ewa Kulik-Bielińska (SKS), Bożena Rybicka-Grzywaczewska (RMP), Maria Ganowicz (SKS), Ewa Wójciak (Teatr Ósmego Dnia)
Prowadzenie: red. Nina Nowakowska
Elzbieta Bogucka: Promocja książki Jana Lityńskiego: "Ucieczka do wolności. Autobiografia"
20.00 KOBIETY OPOZYCJI 2015-21
Panelistki: Renata Borusińska (ORP), Agnieszka Jankowiak-Maik ("Babka od histy", "Protest z wykrzyknikiem"), Grażyna Ciesielska (KOD Puszczykowo),Monika Frąckowiak (Iustitia, Magistrats Europeens Pour La Democratie et Les Libertes MEDEL), Agata Oleynowa (W Naszej Sprawie, Humans of Aleppo), Wiktoria Jędroszkowiak (Młodzieżowy Strajk Klimatyczny)
Prowadzenie: red. Aleksandra Przybylska
Po panelach odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego "Strajk Kobiet 2020" Jacka Kubiaka, (czas trwania: 25 min.)
22 października, godz. 18
45 LAT KOR | Kobiety białoruskiej opozycji | Koncert J. Kleyffa i N. Niakrasavej
18.00 KOBIETY BIAŁORUSKIEJ OPOZYCJI
Panelistki: dr Hanna Barvenava (Mińsk, UAM), Tatsiana Khomich, Nasta Niakrasava, Jana Shostak
Prowadzenie: red. Ludmiła Anannikova
20.00 Koncert Jacka Kleyffa i Nasty Niakrasavej
Koncert polsko-białoruski
NASTA NIAKRASAVA- etnomuzykolożka, śpiewaczka. Pochodzi z Polesia białoruskiego. Ukończyła dyrygenturę chóralną oraz historię sztuki w Mińsku. Absolwentka warszawskiej Muzykologii. Łączy działalność naukowo-badawczą z działalnością artystyczną. Jej repertuar - to z jednej strony dawne pieśni ludowe pieczołowicie przygotowane tak jak śpiewały wiejskie mistrzynie i mistrzowie, z drugiej strony - to współczesne interpretacje ludowego repertuaru z wykorzystaniem różnych stylistyk muzyki popularnej. Znana z wykonań muzyki tradycyjnej a cappella oraz udziału w takich zespołach jak Kviecień, FolkRoll, R.U.T.A., Jacek Kleyff i Orkiestra Na Zdrowie.
JACEK KLEYFF - wolny twórca piosenek i obrazów oraz - jak sam o sobie mówi - rzemieślnik precyzji słowa w danym wzruszającym momencie życia... i tworzenia muzyki.
23 października, godz. 18