EN
14.02.2022, 08:37 Wersja do druku

Poznań. Teatr Wielki przygotowuje realizację baletu "Don Kichot"

Teatr Wielki w Poznaniu pracuje nad wystawieniem baletu "Don Kichot" Ludwiga Minkusa w reżyserii i z choreografią Michala Stipy. Premierowy pokaz spektaklu odbędzie się 4 marca.

fot. mat. teatru

Jak poinformowała PAP w imieniu poznańskiego teatru Anna Czajkowska-Zimnicka, balet w trzech aktach i pięciu obrazach z librettem Mariusa Petipy, na podstawie powieści Miguela de Cervantesa, pokazany zostanie w poznańskiej Auli Artis.

Przed publicznością wystąpi balet Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Podczas spektakli wykorzystane zostaną nagrania, których dokonano w styczniu przez orkiestrę teatru pod batutą Grzegorza Wierusa.

"Baletowa wersja przygód szlachetnego rycerza z La Manchy od dawna urzeka miłośników tańca. Ten oparty na znakomitym literackim pierwowzorze spektakl – tym razem w choreografii Michala Stipy – przenosi nas do słonecznej Hiszpanii, gdzie piękna Kitri i zakochany w niej Basilio napotykają zbłąkanego rycerza wraz z nieodłącznym giermkiem. Zapraszamy marzycieli i tych, którym potrzebna jest solidna dawka wspaniałego klasycznego tańca ze szczyptą hiszpańskiego folkloru" – przekazała Czajkowska-Zimnicka.

Ze względu na trwający remont gmachu poznańskiej opery, spektakl premierowy oraz kolejne prezentowane będą w Auli Artis.

Reżyser i choreograf Michal Stipa był solistą zespołu baletowego Teatru Narodowego w Brnie, solistą i pierwszym solistą zespołu baletowego praskiego teatru narodowego. Artysta występował na wielu wiodących scenach Europy, Azji, Ameryki Północnej i Południowej.

Od 2015 roku zajmuje się pracą pedagogiczną.

Uczestniczył w powołaniu praskiego Ballet Hommes Fatals, szefował baletowi Teatru Morawskiego w Ołomuńcu. Jego najważniejsze prace choreograficzne to m.in. "Don Kichot", "Giselle" i "Bajadera"; jest też współreżyserem i choreografem spektaklu "Dziadek do orzechów – opowieść wigilijna".

Źródło:

PAP