EN

28.10.2022, 15:32 Wersja do druku

Poznań. Stulecie Teatru Nowego i premiera „Wesela" - 11 listopada

W najbliższą niedzielę, 30 października Teatr Nowy im. T. Łomnickiego rozpocznie oficjalnie sezon jubileuszowy.

fot. mat. teatru

 Przełom października i listopada zazwyczaj sprzyja zadumie nad tym, co minęło. Zaczniemy więc od specjalnej edycji CZYTNIKA NA STO LAT - czyli performatywnego czytania tekstu WOKÓŁ LEGENDY TEATRU NOWEGO, będącego nigdy niepublikowanym zapisem rozmowy Sergiusza Sterny-Wachowiaka z naszymi aktorami na temat wciąż żywego fenomenu teatru Izabelli Cywińskiej.

Rozmowa odbyła się w ramach równie legendarnego cyklu SCENA VERBUM w 2003 roku, wzięły w niej udział same sceniczne tuzy, a ich wypowiedzi - wspomnienia, zakulisowe anegdoty i ciekawostki - odczytają na nowo najmłodsi członkowie zespołu artystycznego TN.

Przekonajmy się wspólnie, co ta, dokonana przed niespełna dwiema dekadami, opowieść o jednym z najważniejszych etapów w historii Teatru Nowego może powiedzieć nam o nas i o teatralnej współczesności.

fot. mat. teatru

2 tygodnie później pogłębimy tę diagnozę za sprawą pierwszej premiery sezonu stulecia, czyli WESELA Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii doskonale znanego naszej publiczności Mikołaja Grabowskiego. Arcydramatem narodowym w bardzo ironicznym wydaniu będziemy mogli świętować rocznicę odzyskania niepodległości, premierę zaplanowaliśmy bowiem na 11 listopada, chcąc właśnie z tej okazji wspólnie z Państwem zgłębić wizję Wyspiańskiego, który już 120 lat temu potrafił przewidzieć i zarysować kryzysy oraz podziały, z którymi mierzy się nieustająco polskie społeczeństwo. Po czyjej stronie będzie tym razem Chochoł?

„Wesele" to wyzwanie dla zespołu aktorskiego, probierz możliwości każdego teatru, arcydramat narodowy. I pierwsza z premier w sezonie stulecia!

Jak w jednym z wywiadów konkluduje reżyser: „WESELE trzeba traktować jak ironiczną syntezę, diagnozę polskości i – powiedzmy górnolotnie – polskiej duszy. Tekst o wieczystym podziale, choć napisany wierszem, mówi do nas współczesnym, często potocznym językiem, o sprawach starych jak ten kraj. WESELE uświadamia nam, że Polacy chorują na Polskę i że z tą przypadłością nikt nie potrafi sobie na dobrą sprawę poradzić. Wciąż przecież czekamy na mesjasza – Chochoła…”.

Dla wciąż nienasyconych teatromanów mamy również dwie propozycje listopadowych spektakli gościnnych. 6 listopada zaprosimy Państwa na POP PORN - monodram Magdaleny Kolskiej będący ciekawym i ważnym głosem w toczącej się obecnie powszechnej dyskusji o definicji i roli kobiecości w świecie skupionym na konsumpcji i nieustannie przekonującym nas, że bycie „sexy” jest najskuteczniejszym narzędziem manipulacji i wyznacznikiem kobiecej wartości.

13 listopada będą Państwo mogli zatopić się w świecie pozornej ciszy - a to za sprawą goszczącej u nas Sceny Roboczej i spektaklu Adama Ziajskiego NIE MÓW NIKOMU, złożonego z historii osób niesłyszących - współtwórców przedstawienia - i bazującego na głębokim przejęciu stanem naszej językowej wspólnoty, w coraz większej mierze opierającej się na wykluczeniach i uprzedzeniach. Tych opowieści nie da się łatwo uciszyć - i na pewno warto je poznać.

Zapraszamy do Teatru Nowego - od 100 lat!

Źródło:

Materiał nadesłany