EN

9.09.2024, 18:23 Wersja do druku

Poznań. „Soul Sisters. Przebudzenie” na Festiwalu Malta

Jakie są źródła kobiecej duchowości? Kim naprawdę są wiedźmy? Czy wewnętrzny świat kobiet różni się od świata mężczyzn? I jaką rolę odgrywa w nim natura? Odpowiedzi na te pytania dostarcza nowa seria filmów dokumentalnych Dominiki Kulczyk „Soul Sisters. Przebudzenie”.

fot. mat. organizatora

Autorka odkrywa w nich skrywane przez wieki, najbardziej intymne i najgłębsze pokłady kobiecej duchowości. To sprawia, że obrazy te można określić najbardziej kobiecymi filmami w historii kina. Powinni zobaczyć je wszyscy, a w szczególności mężczyźni, którzy chcą zrozumieć kobiety. Premiera dwóch pierwszych odcinków odbyła w Poznaniu podczas Malta Festival 2024. 

Przez całą historię ludzkości duchowość była światem zarezerwowanym dla mężczyzn. Wielkie religie monopolizując wpływ na psyche człowieka nie tylko kultywowały, ale wręcz zazdrośnie broniły patriarchatu, sprowadzając kobiety do roli służących. Dlatego kobiety, pozostając w cieniu powszechnych kultów, wypracowały własną duchowość, która lepiej odpowiadała ich potrzebom. Składały się na nią oddzielne rytuały, wierzenia oparte na bliskości z naturą oraz wyjątkowe zgromadzenia – kobiece kręgi. Na ich czele stały kobiety, które wiedziały więcej, zwane wiedźmami. Dla fanatyków jedynie słusznych religii były one największym wrogiem ich wiary, dlatego rzucali na nie fałszywe oskarżenia o czary. Takie zarzuty, rzucane przez stulecia na kobiece liderki na całym świecie, najczęściej wiązały się z cierpieniem – w najlepszym razie z ostracyzmem, a w najgorszym ze śmiercią.
Wciąż jednak zła sława wiedźm, czyli kobiet, które wiedzą więcej, pokutuje w społeczeństwie. Najwyższy czas, by odczarować wiedźmy i pokazać ich prawdziwy wkład w kulturę poprzez kształtowanie fascynującego świata kobiecej duchowości. Choć w niektórych kręgach jest to wciąż temat tabu, nie brakuje odważnych kobiet, które podjęły tę walkę. Być może największy i najważniejszy krok na tej drodze wykonała Dominika Kulczyk, która obok swojej działalności biznesowej od 11 lat kieruje fundacją przeciwdziałającą dyskryminacji kobiet oraz dziewczynek na świecie i jest autorką ponad 60 filmów dokumentalnych, powstałych we współpracy z CNN International i TVN Discovery.

W swojej najnowszej serii „Soul Sisters. Przebudzenie” Dominika Kulczyk zabiera widzów w niezwykłą podróż dookoła świata, podczas której odkrywa przed nimi często zapomniany, a przez to jeszcze bardziej fascynujący świat kobiecej duchowości. Świat ukrywanych przez setki lat, przekazywanych z pokolenia na pokolenie, spirytualnych misteriów realizowanych przez kobiety.

Podczas trwającej właśnie w Poznaniu 34. edycji  Malta Festival publiczność miała okazję premierowo zobaczyć dwa odcinki serii, które prezentują źródła kobiecej duchowości w Polsce oraz Szkocji. To dwie różne opowieści o współczesnych wiedźmach - kobietach, które chcą, by Matka Ziemia przetrwała i mogła się nadal rozwijać. A według wielu to już ostatni dzwonek, aby ludzkość się w tej kwestii przebudziła. 

„Ja wiem, że powtarzam to jak mantrę, ale bardzo bym chciała, żebyście to zapamiętali, żeby Malta odczarowała wizerunek Wiedźm. Tak, jak one odczarowały i zainspirowały mnie. To moja misja i marzenie. Każdy odcinek to podróż w świat kobiecości, duchowości i równowagi, w którą Was zabieram. Świat, gdzie nie ma walki o pierwszeństwo, ale jest wspólnota. Świat, gdzie męska i żeńska energia uzupełniają się, a nie rywalizują. Świat, w którym wracamy do matki natury” – mówiła Dominika Kulczyk po premierze.

Na serię „Soul Sisters. Przebudzenie” składa się 5 odcinków. W każdym Dominika Kulczyk odsłania naturę kobiecej duchowości w innej części świata. Poza Polską i Szkocją dociera do Kostaryki, Mongolii oraz Ameryki Północnej (Kanady i Stanów Zjednoczonych). Producentem filmów jest dFlights. Seria będzie dostępna dla widzów jeszcze w tym roku.

Źródło:

Materiał nadesłany