21.12.2020, 14:49 Wersja do druku

Poznań. Rozmównica online - o nowej siedzibie Polskiego Teatru Tańca

26 grudnia o godz. 17.00 na profilu FB Polskiego Teatru Tańca odbędzie się druga część rozmównicy pt. „Polski Teatr Tańca w czasie, przestrzeni i w ludziach”.

fot. mat. teatru

Porozmawiamy o tym, jak powstawała nowa, samodzielna siedziba Polskiego Teatru Tańca przy ul. Taczaka 8 w Poznaniu. 

Naszym gościem będzie prof. Jerzy Gurawski, któremu miejsce to zawdzięcza wizję architektoniczną. Wybitny architekt i scenograf, współpracownik Jerzego Grotowskiego w Teatrze Laboratorium, tworzył do jego spektakli nie tyle scenografię, ile architekturę przestrzeni, obejmującą scenę i widownię. Obecnie prof. Gurawski jest wykładowcą Politechniki Poznańskiej i prowadzi autorską pracownię w Poznaniu. Spod jego ręki wyszły projekty tak znanych poznańskich budowli, jak gmachy wydziałów Uniwersyteckich na Morasku czy Aula Nova Akademii Muzycznej.

Będzie z nami także Wojciech Gaczek, inżynier kontraktu budowy Polskiego Teatru Tańca, mgr inżynier budownictwa lądowego z ponad 50-letnim doświadczeniem, koordynator prac przy budowie wielu ciekawych obiektów, m.in. Muzeum Pierwszych Piastów na terenie Grodu Grzybowo, Sądu Okręgowego w Poznaniu czy wieży kontroli lotów na lotnisku Ławica.

Podejmiemy tematy przestrzennej koncepcji siedziby Polskiego Teatru Tańca oraz mariażu „starego” z „nowym”, czyli architektury XIX - wiecznej kamienicy z dobudowaną nową częścią w stylu industrialnym.

Zapytamy o dominujące formy i materiały, najbardziej spektakularne elementy nowego obiektu, jego najbliższe otoczenie i wpisane w projekt architektoniczny „zielone” aspekty wyrażające dbałość o ekologię. 

Zastanowimy się też, co było największym wyzwaniem i zaskoczeniem podczas realizacji inwestycji przy ul. Taczaka, a co przyniosło największą satysfakcję. 

Przypominamy, że cykl rozmównic można obecnie oglądać nie tylko na FB, ale też na kanale YouTube Polskiego Teatru Tańca.

Zapraszamy też do odsłuchania materiału w serwisie Spotify. 

Patronem medialnym cyklu rozmównic jest kwartalnik TANIEC. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku