13.01.2021, 10:29 Wersja do druku

Poznań. Premiera spektaklu "Ewa i ja" w Republice Sztuki Tłusta Langusta online

15 stycznia o godz. 19 odbędzie się premierowy pokaz online spektaklu "Ewa i ja" Laury Leish. To opowieść o niełatwym związku miłości i polityki oraz losach dwóch kobiet: polskiej i niemieckiej Ewy Braun, których biografie w zaskakujący sposób się przecięły. Inspiracją była tu historia, którą kiedyś odnalazł poznański dziennikarz Piotr Bojarski.

fot. Maciej Domagalski

Wyobraźcie sobie współczesną Ewę Braun. Kobietę, która żyje tuż obok wielkiej polityki, dramatycznych, społecznych wydarzeń, patrzy na to, co się wokół dzieje i milczy, nie reaguje.  I wyobraźcie sobie, że musicie napisać do niej list.

O czym będzie?…

Historia ze Środy Wielkopolskiej, którą odkrył i opisał w książce „Poznaniacy przeciwko swastyce” Piotr Bojarski wydarzyła się naprawdę. Polska Ewa Braun, córka konspiratora, napisała w 1943 roku do niemieckiej Evy Braun, ukochanej Hitlera, list, który najprawdopodobniej ocalił życie jej ojcu. Załączyła zdjęcie. Portret wykonany na łące, w kostiumie stylizowanym na bawarski strój. Wzorowany na fotografiach wykonanych w Obersalzbergu. Ta niezwykła korespondencja stanowi punkt wyjścia do teatralnej opowieści o kobietach, które pozbawia się społecznych ról i które próbuje się czytać wyłącznie poprzez męskie biografie.

***

„EWA I JA” / LAURA LEISH
Premierowe pokazy: 15-17 stycznia godz. 19:00
Bezpłatne wydarzenie online.
Obowiązuje mejlowa rejestracja na: tlustalangusta.pl@gmail.com

Scenariusz i realizacja: Ewa Kaczmarek (Laura Leish)
Kostiumy: Patrycja Pi Pa Piwosz
Muzyka: Adam Brzozowski
Zdjęcia i montaż: Maciej Domagalski
Współpraca: Paula Głowacka, Bogusław Biegowski, Grzegorz Ciemnoczołowski, Michał Janicki, Artur Śledzianowski

Projekt realizowany w ramach Stypendium Artystycznego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Republiką Sztuki Tłusta Langusta w Poznaniu.
Szczególne podziękowania dla pana Piotra Bojarskiego, autora książki „Poznaniacy przeciwko swastyce”, Warszawa 2015


fot. mat. teatru

Źródło:

Materiał nadesłany

Tematy w toku