EN

12.12.2022, 10:51 Wersja do druku

Poznań. Premiera rzadko wystawianej opery Stanisława Moniuszki

„Jawnutę” wzięła na warsztat młoda włoska reżyserka Ilaria Lanzino. Spektakl odbędzie się w Pawilonie nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Pisze Sławomir Szymański w „Gazecie Wyborczej - Poznań”.

fot. proj. Andrzej Pągowski

Stach jest synem wójta, więc wywodzi się z zamożnej i znaczącej w lokalnym środowisku rodziny. Chicha jest Romką. Ich romans prowadzi do zderzenia dwóch światów. Ale sytuacja okazuje się jeszcze bardziej zagmatwana, bo tak naprawdę Chicha okazuje się Zosią uprowadzoną jako niemowlę przez tytułową Jawnutę. To główny wątek dzieła Stanisława Moniuszki, bazującego na „Cyganach" Franciszka Dionizego Kniaźnina z lat 80. XVIII wieku.

Włoszka studiuje Moniuszkę z zainteresowaniem

„Jawnuta" pewnie nie jest pierwszym skojarzeniem z dorobkiem Moniuszki. Zbudzeni w środku nocy wymienilibyśmy raczej „Halkę" czy „Straszny dwór". Tym bardziej warto wybrać się na ten spektakl w wykonaniu Teatru Wielkiego w Poznaniu. Zwłaszcza że przedstawienie wyreżyserowała Ilaria Lanzino, która na stałe jest związana z Deutsche Oper am Rhein. Włoszka – przedstawicielka młodego pokolenia reżyserów – studiuje Moniuszkę z zainteresowaniem. I z powodzeniem zmierzyła się już ze „Strasznym Dworem". Premiera odbyła się w ubiegłym roku w Poznaniu. Jak spojrzy na historię opowiedzianą w „Jawnucie" i na jej tło obyczajowe i społeczne?

W roli tytułowej wystąpi Galina Kuklina-Kępczyńska (sopran). Jako Chicha (Zosia) wystąpi Małgorzata Olejniczak-Worobiej (sopran), a w roli Stacha – Piotr Kalina (tenor). W pozostałych rolach Magdalena Wilczyńska-Goś (jako Jewa), Jaromir Trafankowski (Bartosz), Tomasz Mazur (Dżęga), Damian Konieczek (Morygo) i Rafał Korpik (Szymon). Towarzyszyć i będą chór i orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu. Co ważne, „Jawnuta" zabrzmi po raz pierwszy w pełnym muzycznym opracowaniu Rafała Kłoczko, dyrygenta przedstawienia.

Premiera „Jawnuty" w piątek, 16 grudnia, o godz. 19, w Pawilonie nr 1 Międzynarodowych Targów Poznańskich. Kolejne przedstawienia w niedzielę, 18 grudnia o godz. 18 (ze streamingiem na OperaVision) oraz we wtorek, 20 grudnia o godz. 19.

fot. mat. Teatru Wielkiego w Poznaniu

Tytuł oryginalny

Teatr Wielki w Poznaniu pokaże rzadko wystawiane dzieło Moniuszki. Premiera już w połowie grudnia

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.

Autor:

Sławomir Szymański

Data publikacji oryginału:

10.12.2022