20 czerwca w ramach Malta Festival Poznań 2021 odbędzie się premiera spektaklu „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt”, która zaprezentowana zostanie w siedzibie Polskiego Teatru Tańca.
Polski Teatr Tańca i kolektyw bodytalk z Münster mają już na wspólnym koncie sukcesy na scenach Berlina, Lipska czy Mannheim, nagrodę Cologne Dance Theatre Prize za spektakl JEWROPE (2014) oraz tytuł „spektaklu roku” przyznany polsko-niemieckiej koprodukcji „SOLIDARITOT” przez magazyn “tanz— Zeitschrift für Ballett, Tanz und Performance”(2019).
W 2021 roku spotykają się ponownie, podczas realizacji premiery „Romeos & Julias unplagued.Traumstadt”. Pragną sprawdzić, co się wydarzy, kiedy taniec, rozumiany jako kreatywny ruch i najbardziej cielesna ze sztuk, zderzy się z rzeczywistością. I stworzyć przestrzeń do refleksji o skutkach pandemii, ponownie odkrywając miłosną historię Romea i Julii, opowiedzianą w nieśmiertelnym dramacie Williama Shakespeare’a.
Plaga koronawirusa zmusza do konfrontacji ze śmiercią. Narzuca fizyczne oddalenie, określane jako „dystans społeczny”. Trauma izolacji stymuluje refleksje o ulotności życia ludzkiego, wywołuje konieczność przedefiniowania takich pojęć, jak kontakt i bliskość. Nasuwa się pytanie, jak radzono sobie z pandemiami w przeszłości? Renesans był epoką, w której odrodziły się fizyczność i indywidualność ludzkiego ciała: miłość, seks, ciało, śmierć, wolność, Eros i Tanatos... w jaki sposób Shakespeare mierzył się z doświadczeniem śmierci wywołanych minionymi plagami? Słynna scena na balkonie przywołuje skojarzenia z rozmowami prowadzonymi z dystansu w trakcie lockdownu. Bal maskowy u Capulettich zyskuje przez doświadczenia roku 2020 nowy wymiar. Podobnie konflikt pokoleń: młodych Julii, Romea, Tybalta, Merkucjusza, którzy padają ofiarą wojny toczonej przez rodziców. W przypadku pandemii mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, kiedy młodzi stanowili zagrożenie dla osób starszych, mniej odpornych na koronawirusa.
Czerpiąc z tych inspiracji - dramaturg Rolf Baumgart i choreografka Yoshiko Waki - pragną stworzyć obraz Miasta.
Czy tytułowe Traumstadt okaże się „miastem marzeń” czy „miastem traum”?
Premiera spektaklu zaprezentowana zostanie w ramach Malta Festival Poznań 2021, 20 i 21 czerwca o godz. 20.00 w siedzibie Polskiego Teatru Tańca przy ul. Stanisława Taczaka 8 w Poznaniu.
Bilety w cenie 90 zł bilet normalny i 50 zł bilet ulgowy dostępne są poprzez serwis bilety24.pl oraz za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Teatru Tańca (zakładka kalendarium).
bodytalk
Kolektyw bodytalk powstał w 2008 roku. Został założony przez Rolfa Baumgarta, reżysera, kompozytora i autora librett operowych oraz Yoshiko Waki, solistkę niemieckich teatrów operowych i grup alternatywnych, choreografkę współpracującą z zespołami tańca od Hamburga po Hong Kong, niegdyś członkinię słynnego Teatru Choreograficznego Johanna Kresnika. Ten austriacki tancerz, choreograf i reżyser uznawał teatr za narzędzie krytyki wobec zastanych norm społecznych i politycznych, tworząc spektakle bliskie formule nowego brutalizmu. Prowokacyjne, przesycone silnymi emocjami środki wyrazu, określane przez niemieckich krytyków tańca jako „dionizyjskie”, są również znakiem rozpoznawczym zespołu bodytalk. Kolektyw tworzy teatr silnie zakorzeniony w społeczności lokalnej, angażując się w wiele projektów społecznych. Od 2016 roku zapraszany jest jako artysta – rezydent przez Theater w Pumpenhaus w Münster. Jego prace były wielokrotnie nagradzane, m.in. nagrodą Movement-Art za najlepszą niezależną produkcję roku oraz nagrodą dla Autorów i Producentów w Bremie.
„Romeos & Julias unplagued .Traumstadt” to koprodukcja Polskiego Teatru Tańca i kolektywu bodytalk we współpracy z asphalt festival i Teatrem w Pumpenhaus, dotowana przez Miasto Münster oraz Ministerstwo Kultury i Nauki Nadrenii Północnej Westfalii.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu „Taniec”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.
Biogramy twórców:
Rolf Baumgart - reżyser, dramaturg, kompozytor
Reżyser, kompozytor, muzyk, autor librett operowych, współzałożyciel - wraz z Yoshiko Waki - zespołu bodytalk w Münster. Współpracował z Sächsische Staatsoper Dresden czy Akademie der Künste Berlin. Współtworzy performansy z Kain Karawahn, prezentowane podczas Festival Neue Musik Rümlingen w Szwajcarii, Steirischer Herbst w Graz w Austrii i Performance Arts Festival w Cleveland (USA).Uhonorowany wieloma nagrodami, wśród nich: Kölner Tanztheater-Preis, Bewegungskunst-Preis Leipzig i Bremer Autoren- und Produzentenpreis.
Yoshiko Waki – choreograf, reżyser
Współzałożycielka - z Rolfem Baumgartem - zespołu bodytalk w Münster. Dyplom uzyskała na Wydziale Tańca i Pedagogiki Tańca w Państwowym Konserwatorium Muzyki i Tańca w Heidelberg-Mannheim w Niemczech. Tańczyła i przygotowywała choreografie na całym świecie, od Hamburga po Hong Kong. Występowała w City Contemporary Dance Company w Hong Kongu oraz w Volksbühne w Berlinie, w zespole Johanna Kresnika. Współpracowała z Operą w Bonn oraz z orkiestrą Berlińskich Filharmoników.
Damian Pielka
Multiinstrumentalista, kompozytor, producent muzyczny. Muzyczny samouk i zbieracz instrumentów. W latach 2004 - 2014 był gitarzystą w zespole Lecha Janerki, z którym nagrał dwa albumy „Plagiaty” oraz „Najmniejszy koncert świata”. Współtworzył, koncertował i nagrywał m.in. z zespołami Husky, Pogodno, Japoto , Muchy. Skomponował muzykę do spektaklu „Jewrope” teatru BODYTALK w reżyserii Yoshiko Waki [Kolonia | Poznań, 2014].
Nanako Oizumi
Scenografka i projektantka kostiumów, studiowała sztuki piękne na Uniwersytecie Sztuki Tama w Tokio w Japonii. Po ukończeniu studiów pracowała jako asystentka scenografa, a następnie niezależna scenografka w różnych teatrach publicznych oraz na scenie niezależnej w Tokio. W 2013 roku przyjechała do Niemiec w ramach grantu dla młodych artystów sponsorowanego przez japońskie Ministerstwo Kultury. Obecnie pracuje jako scenografka i projektantka kostiumów w Teatrze w Bremie, Münchner Kammerspiele i Kösk Munich.