EN

22.06.2022, 08:00 Wersja do druku

Poznań. Premiera „Głodu" Teatru pod Fontanną

"Problem nie w tym, że jest nas za dużo - problem w tym, ze wielu żyje, jakby ich była garstka" - napisał argentyński pisarz i dziennikarz Martin Caparrós w swoim Głodzie. Ten wydany w 2016 roku reportaż bywa nazywany kroniką naszych czasów i jedną z ważniejszych książek non-fiction ostatnich lat.

fot. mat. teatru

Nic dziwnego - ponad 700 stron opowieści o jednej z najbardziej druzgoczących niesprawiedliwości dzisiejszego (i nie tylko) świata po prostu nie może pozostawić człowieka obojętnym.

Caparrós stał się przewodnikiem dla grupy Teatr pod Fontanną, która postanowiła zadać sobie i nam pytania najtrudniejsze. Jak możemy żyć, wiedząc, że co 8 sekund na świecie z głodu umiera dziecko? Pytanie, które mrozi i przeraża. I kolejne - co musimy zrobić, żeby móc "normalnie" funkcjonować, mając tę wiedzę?

Artystki i Artyści nazywają spektakl Głód wyrazem swojej niezgody. Przyglądają się jego fenomenowi, umieszczając go w rzeczywistości wspaniałego, nowoczesnego świata XXI wieku.

Teatr pod Fontanną to nieformalna grupa, która funkcjonuje w CK Zamek od ponad sześciu lat. Tworzą ją członkinie i członkowie pracowni teatralnych, które działają przy ośrodkach prowadzonych przez Stowarzyszenie "Zrozumieć i Pomóc", które zajmuje się społeczno-zawodową rehabilitacją osób po kryzysach psychicznych. W tym roku do grupy dołączyło kilkoro profesjonalnych artystów scenicznych. Teatr wystawił dotychczas cztery spektakle, które spotkały się z ogromnym entuzjazmem i uznaniem zarówno ze strony krytyki, jak i publiczności. Grimm, jedna z ostatnich produkcji, zajęła II miejsce w Ogólnopolskim Konkursie na Spektakl Teatru Niezależnego "The Best OFF". Pomysłodawcą grupy, opiekunem artystycznym i reżyserem wszystkich jej spektakli jest Janusz Stolarski, aktor i absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie.  Na swoim koncie ma występy m.in. w poznańskich teatrach - Teatrze Polskim i Teatrze Ósmego Dnia, w grupie teatralnej Sekta Lecha Raczaka, Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu czy Teatrze Studio w Warszawie. Zdobył wiele prestiżowych nagród za swoje monodramy (z Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu na czele). Od lat prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą.

Podejmowany przez grupę temat jest nieprawdopodobnie trudny. Niewygodny, wybijający nas z półświadomego rytmu, który codziennie powtarzany, często staje się jedynym słyszalnym. Najważniejszym. Trzeba usłyszeć jednak również i to, co dzieje się poza zasięgiem naszego wzroku. Naszego pojmowania. Trzeba wyrazić swoją niezgodę...


  • Głód Teatru pod Fontanną
  • premiera: 22.06, g. 19
  • kolejny spektakl: 23.06, g. 19
  • CK Zamek
  • bilety: 20-30 zł

Tytuł oryginalny

Niezgoda na głód

Źródło:

kultura.poznan.pl

Link do źródła

Autor:

Marta Szostak

Data publikacji oryginału:

19.06.2022

Wątki tematyczne