EN

29.10.2024, 10:58 Wersja do druku

Poznań. Prapremiera opery „Ślub" Zygmunta Krauze. Listopad w Teatrze Wielkim

Prapremiera, koncerty okolicznościowe i kameralne, projekty muzyczne dla najmłodszych, spektakle „Manon Lescaut" G. Pucciniego, warsztaty baletowe dla dzieci i dorosłych – oto propozycje Teatru Wielkiego w Poznaniu, które zobaczymy i usłyszymy w nadchodzącym miesiącu. Centralnym punktem listopadowego repertuaru będzie prapremiera opery „Ślub" Zygmunta Krauze w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego.

fot. Bartek Barczyk/mat. teatru

MANON LESCAUT | Puccini

niedziela, 3.11.2024, godz. 18:00
wtorek, 5.11.2024, godz. 19:00

opera w czterech aktach
libretto: Giuseppe Giacosa, Luigi Illica, Ruggero Leoncavallo, Domenico Oliva, Marco Praga, Giulio Ricordi, Giacomo Puccini na podstawie powieści Antoine’a Prévosta Historia kawalera des Grieux i Manon Lescaut

Manon Lescaut to opowieść rozpięta pomiędzy nadmiarem a brakiem. Nad librettem opery pracowało aż siedem osób: Ruggero Leoncavallo, Marco Praga, Giuseppe Giacosa, Domenico Oliva, Luigi Illica, a także sam kompozytor – Giacomo Puccini oraz jego wydawca, Giulio Ricordi. Przypadek był na tyle skomplikowany, że zdecydowano się nie umieszczać żadnego nazwiska na stronie tytułowej partytury. Siódemka może i jest szczęśliwą liczbą, ale szczęścia tytułowej bohaterce nie przyniosła, a jedynie podkreśliła jeszcze bardziej jej złożony i niełatwy charakter.
Piękna Manon waha się pomiędzy posiadaniem a brakiem. Między miłością a umiłowaniem luksusu.
Co posiada, to zaraz traci. Opływając w dobra, dusi się dostatkiem i tęskni za ubogim kochankiem. Gdy ma z nim odejść, nie potrafi rozstać się z klejnotami. To pożądanie prowadzi ją z luksusu do miejsca, w którym nie ma nic – na pustynię, gdzie umiera z pragnienia. Nie ma wody, ale jest miłość – jedni powiedzieliby – nic, inni – wszystko.
P.S. Dobra rada… Puccini porusza najbardziej zatwardziałe serca – paczka chusteczek wskazana.
Realizatorzy
kierownictwo muzyczne: Marco Guidarini
reżyseria: Gerard Jones
scenografia: Blanca Añón
reżyseria świateł: Marc Gonzalo Herrainz
kostiumy: Donna Raphael
kierownictwo Chóru: Mariusz Otto
Obsada
Manon: Yuliia Alieksieyeva
Des Grieux: Dominik Sutowicz
Lescaut : Jaromir Trafankowski
Geronte De Ravoir: Rafał Korpik
Edmondo: Piotr Kalina
Oberżysta: Michał Korzeniowski
Baletmistrz: Bartłomiej Szczeszek
Śpiewak: Laura Wąsek
Sierżant: Tomasz Mazur
Latarnik: Marek Szymański
Kapitan: Michał Korzeniowski
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego im. Stanisława Moniuszki w Poznaniu

Koncert SZYMANOWSKI / WAJNBERG
niedziela, 10.11.2024, godz. 18:00

Karol Szymanowski i Mieczysław Wajnberg – odrębne stylistyki, indywidualizm języka muzycznego – kompozytorzy, których dzieła zabrzmią podczas wieczoru: Stabat Mater, pieśń Roksany Uśnijcie, krwawe sny króla Rogera z opery Król Roger oraz Melodie Polskie op. 47 nr 2. Mimo różnic, utwory łączy siła emocji i niezwykła ekspresja. Muzyka, która zapada w pamięć i nie pozostawia słuchacza obojętnym.
W programie:
Karol Szymanowski – Stabat Mater op. 53
Karol Szymanowski – Pieśń Roksany z opery Król Roger
Mieczysław Wajnberg – Melodie Polskie op. 47 nr 2
Wykonawcy:
Ruslana Koval – sopran
Gosha Kowalinska – mezzosopran
Mariusz Godlewski – baryton
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

KONCERT MARSZAŁKOWSKI
Narodowe Święto Niepodległości
poniedziałek, 11.11.2024, godz. 18:00

Karol Szymanowski i Mieczysław Wajnberg – odrębne stylistyki, indywidualizm języka muzycznego – kompozytorzy, których dzieła zabrzmią podczas Koncertu Marszałkowskiego: Stabat Mater, pieśń Roksany Uśnijcie, krwawe sny króla Rogera z opery Król Roger oraz Melodie Polskie op. 47 nr 2. Mimo różnic, utwory łączy siła emocji i niezwykła ekspresja. Muzyka, która zapada w pamięć i nie pozostawia słuchacza obojętnym.
W programie:
Karol Szymanowski – Stabat Mater op. 53
Karol Szymanowski – Pieśń Roksany z opery Król Roger
Mieczysław Wajnberg – Melodie Polskie op. 47 nr 2
Wykonawcy:
Ruslana Koval – sopran
Gosha Kowalinska – mezzosopran
Mariusz Godlewski – baryton
Chór i Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu

BALET DLA DZIECI – WARSZTATY
sobota, 16.11.2024, godz. 14:30
Malarnia

Zajęcia baletowe dla dzieci prowadzone w przyjaznej atmosferze przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską. Proponowane warsztaty z tańca klasycznego są nie tylko okazją do rozwijania pasji, ale też doskonalą poczucie rytmu, wrażliwość na muzykę czy pozytywnie wpływają na prawidłową postawę ciała. A poza tym – są też świetną zabawą i okazją do tego, by trochę się poruszać i poskakać.
Wiek uczestników: 4-7 lat
Czas trwania: około 45 minut

BALET DLA DOROSŁYCH – WARSZTATY
sobota, 16.11.2024, godz. 15:45
Malarnia
Zajęcia baletowe, które z powodzeniem zastąpią fitness czy jogę, a dodatkowo mają moc spełniania marzeń z dzieciństwa. Warsztaty prowadzone przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską – odbywają się w profesjonalnej sali baletowej. Są okazją do rozciągnięcia mięśni, zdrowego ruchu, ale również do relaksu przy dźwiękach muzyki. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się/zastanawiałeś się jak wyglądają codzienne ćwiczenia tancerki lub tancerza lub jak to jest stanąć przy drążku na czubkach palców – nie zastanawiaj się dłużej, spróbuj!
Wiek uczestników: 18-108 lat
Czas trwania: około 60 minut

OBLICZA CARMEN
Koncert z cyklu Kameralny wieczór w Operze
sobota, 16.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 19:00
niedziela, 17.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 18:00

L’amour est un oiseau rebelle (Miłość jest wolnym ptakiem) – śpiewa namiętna Carmen, jednym skinieniem doprowadzająca mężczyzn do szaleństwa, niestała w uczuciach, ale potrafiąca sprawić, że chwila z nią może zmienić wybranka na lata. Kim jest? Czy tylko sprytną uwodzicielką, szczodrze szafującą swoim wdziękami, a może kobietą świadomą własnej wartości, żyjącą wbrew schematom i regułom. Kim jesteś, Carmen?
Postać Carmen, tytułowej bohaterki opery Bizeta, inspirował wielu kompozytorów. poznajmy zatem różne oblicza tej trudnej do opisania kobiety, której życiowym celem była po prostu miłość. Miłość jest wolnym ptakiem…, wolnym, jak Carmen chciałoby się dodać.
Wykonawcy:
Monika Mych-Nowicka – sopran
Magdalena Wilczyńska-Goś – mezzosopran
Piotr Friebe – tenor
Jaromir Trafankowski – baryton, prowadzenie koncertu
Eliza Schubert – skrzypce
Olena Skrok – fortepian

MAŁA ORKIESTRA WIELKIEGO TEATRU
czwartek, 21.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00
sobota, 23.11.2024, Sala Drabowicza, godz. 10:00 i godz. 12:00

Małą Orkiestra Wielkiego Teatru powraca! Muzycy, którzy nie boją się dzieci! Dzieci, które przychodzą posłuchać klasyki. Dorośli zdziwieni, że na koncercie nie tylko orkiestra może brzmieć donośnie. Każde spotkanie z Małą Orkiestrą Wielkiego Teatru to utwory wybitnych kompozytorów ułożone wokół tematu–klucza, który otwiera konteksty i ułatwia aktywne słuchanie.

Temat: muzykołapanie

fot. mat. teatru

ŚLUB | Krauze
piątek, 22.11.2024, godz. 19:00 PRAPREMIERA
sobota, 23.11.2024, godz. 19:00
niedziela, 24.11.2024, godz. 18:00


Krauze spotyka Gombrowicza – absurd życia wyśpiewany
Muzyczna realizacja jednego z najważniejszych polskich dramatów w reżyserii Krzysztofa Cicheńskiego

Teatr Wielki w Poznaniu zaprasza na prapremierę opery Ślub (22.11.2024). Spektakl uświetniający 120-lecie urodzin oraz 55. rocznicę śmierci Witolda Gombrowicza tuż po premierze zostanie zaprezentowany w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (1.12.2024).

Pierwsza w Polsce operowa inscenizacja Ślubu została przygotowana dla Teatru Wielkiego w Poznaniu w ramach programu „Zamówienia kompozytorskie”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Warstwę muzyczną dzieła stworzył Zygmunt Krauze, uznany polski kompozytor przełomu wieków. Artysta, wśród trojga głównych realizatorów jest tym, który po raz pierwszy współpracuje z poznańską sceną. Za libretto i reżyserię odpowiada Krzysztof Cicheński, od lat eksplorujący przestrzenie leżące na styku teatru dramatycznego i operowego. Kierownictwo muzyczne powierzono Katarzynie Tomali-Jedynak, posiadającej w repertuarze wiele współczesnych realizacji. Wystąpią: Michał Partyka, Jan Jakub Monowid, Piotr Kalina, Łukasz Konieczny, Gosha Kowalinska i Monika Mych-Nowicka.
Ślub to Gombrowicz w czystej postaci: ironia, deformacja i absurd. Przejmująca muzyka Zygmunta Krauzego doskonale dopełnia dramat rozgrywający się na scenie. Wejście w oniryczny, tajemniczy świat spektaklu uzmysławia, że megalomania, władza i chęć kontroli to grzechy nie tylko czasów przeszłych, to również skaza współczesności. Mocny przekaz, obnażenie niedoskonałej natury człowieka, zdeformowanej poprzez pragnienia. Obraz ludzkiej psychiki bez filtrów, inscenizacja na miarę obecnych czasów. Czy ku przestrodze?

Tuż po prapremierze Ślub pojawi się na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. To kolejna wizyta Teatru Wielkiego w Poznaniu w Warszawie. W ostatnich latach koncertowe wykonanie Parii Stanisława Moniuszki oraz tryptyk baletowy BER spotkały się z zainteresowaniem tamtejszych odbiorców, jak i krytyki. Prezentacja najnowszej poznańskiej produkcji w stolicy to element współpracy między instytucjami kultury oraz inspirująca konfrontacja z nową publicznością.

Opera Ślub wpisuje się w hasło POKOLENIA, towarzyszące Teatrowi Wielkiemu w Poznaniu w sezonie 24/25: realizacja premiery łączy artystów różnych generacji, scala ich wrażliwość i wiąże w nieuchwytnym ciągu wzajemnych oddziaływań.

Realizatorzy
kierownictwo muzyczne: Katarzyna Tomala-Jedynak
reżyseria: Krzysztof Cicheński
scenografia: Krzysztof Cicheński, Julia Kosek
kostiumy: Julia Kosek
reżyseria światła: Wiktor Kuźma
projekcje: Leszek Stryła
kierownictwo Chóru: Mariusz Otto
Obsada
Henryk: Michał Partyka
Władzio: Piotr Kalina
Mania: Gosha Kowalinska
Ojciec: Łukasz Konieczny
Matka: Monika Mych-Nowicka
Pijak: Jan Jakub Monowid

BALET DLA DZIECI – WARSZTATY
sobota, 30.11.2024, godz. 14:30
Malarnia

Zajęcia baletowe dla dzieci prowadzone w przyjaznej atmosferze przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską. Proponowane warsztaty z tańca klasycznego są nie tylko okazją do rozwijania pasji, ale też doskonalą poczucie rytmu, wrażliwość na muzykę czy pozytywnie wpływają na prawidłową postawę ciała. A poza tym – są też świetną zabawą i okazją do tego, by trochę się poruszać i poskakać.
Wiek uczestników: 4-7 lat
Czas trwania: około 45 minut

BALET DLA DOROSŁYCH – WARSZTATY
sobota, 30.11.2024, godz. 15:45
Malarnia
Zajęcia baletowe, które z powodzeniem zastąpią fitness czy jogę, a dodatkowo mają moc spełniania marzeń z dzieciństwa. Warsztaty prowadzone przez wieloletnią solistkę poznańskiego baletu – Natalię Trafankowską – odbywają się w profesjonalnej sali baletowej. Są okazją do rozciągnięcia mięśni, zdrowego ruchu, ale również do relaksu przy dźwiękach muzyki. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałaś się/zastanawiałeś się jak wyglądają codzienne ćwiczenia tancerki lub tancerza lub jak to jest stanąć przy drążku na czubkach palców – nie zastanawiaj się dłużej, spróbuj!
Wiek uczestników: 18-108 lat
Czas trwania: około 60 minut

KONCERT OPERETKOWY
sobota, 30.11.2024, foyer I piętra, godz. 19:00

Młodsza siostra opery, operetka, ma wiele do zaoferowania. Co prawda niektórzy mówią, że jest nadto frywolna, a na dodatek stroszy piórka. Inni zaś podkreślają kompletny brak powagi i zbyt lekkie podejście do każdego tematu. My wiemy jedno – nikt inny nie gwarantuje tak dobrej zabawy! Wiemy też, że między nutami często ukrywa się niejedno trafne spostrzeżenie, a celne ostrze krytyki społecznej wcale nie zostało stępione dowcipem. W repertuarze znajdą się muzyczne perełki – zapraszamy na wieczór, który z pewnością zapadnie Państwu w pamięć!

Szczegóły repertuaru:

https://opera.poznan.pl/pl/repertuar

Źródło:

Materiał nadesłany