EN

27.08.2020, 11:55 Wersja do druku

Poznań. Prapremiera "Nany" w Teatrze Polskim

18 września o godz. 19.00 na Dużej Scenie Teatru Polskiego odbędzie się, planowana pierwotnie na marzec (odwołana z powodu epidemii koronawirusa), polska prapremiera „Nany” Émile'a Zoli w reż. Moniki Pęcikiewicz.

Émile Zola chciał opowiedzieć o „męskich chuciach” i zrobił to za pomocą historii kobiety – Nany, prostytutki z paryskiego bruku – opowiadają realizatorzy spektaklu. - „Jesteśmy wśród kobiet przeczesujących włosy do tyłu, czerwonych, wykonturowanych ust, męskich perfum o jedno psiknięcie za dużo. Wkrótce buty kleją ci się od piwa, włosy od potu i kurzu, w łazience brakuje papieru i chce ci się spać, ale zostajesz, bo zawsze coś może cię ominąć”.

Nana nieustannie próbuje wyzwolić się z narzuconej roli, nie przebierając w środkach. Dziś jest dla nas inspiracją i sprawia, że stawiamy sobie pytania: z czego, jak i czy w ogóle przyszło się nam
wyzwalać? Jaka jest teraz nasza podmiotowość? Czego się boimy? Jak manifestujemy nasz strach? Czego oczekujemy od innych? Co dajemy z siebie?

Nie ma już śniegu, nie ma traszek, nie ma kalarepy.  Ludzie są nienasyceni/przesyceni, niedoczuci, znudzeni. Świat, który znamy się kończy, czy może się zmienić? Znajdujemy się w zamkniętej i zawłaszczonej przestrzeni, gdzie wszystko już należy do kogoś.  Chcą coś z siebie wykrzesać, coś poczuć, często za pomocą kogoś. Przyglądamy się ofiarom wykorzystywania, upokorzenia czy bezsilności. Jednak głównie szukamy momentów, kiedy ludziom chwilowo udaje się coś ocalić. Gdy przez chwilę zamykają się  w  "bańce" i próbują się spotkać z drugą osobą czy samym sobą. Po prostu pobyć.

Nana da Ci wszystko.

***
Premiera nr 4198

Émile Zola
NANA

Premiera – 18 września 2020, Teatr Polski w Poznaniu, Duża Scena, godz.
19.00

reżyseria: Monika Pęcikiewicz
adaptacja i dramaturgia: Wiktoria Czeladka,
scenografia: Karolina Benoit,
kostiumy: Paula Grocholska,
muzyka: Cezary Duchnowski,
kierownictwo muzyczne: Adam Domurat,
choreografia: Kaya Kołodziejczyk i Kasia Kizior,
światła: Aleksandr Prowaliński,
wideo: Maciej Maćkiewicz,
asystentka reżyserki: Wiktoria Czeladka,
asystent scenografki: Łukasz Mleczak,
inspicjentka: Magdalena Matusewicz

obsada: Mariusz Adamski, Konrad Cichoń, Piotr B. Dąbrowski, Michał Kaleta, Wojciech Kalwat, Piotr Kaźmierczak, Barbara Krasińska, Teresa Kwiatkowska, James Malcolm (gościnnie), Jakub Papuga, Małgorzata Peczyńska (gościnnie), Monika Roszko, Aleksandra Samelczak (gościnnie), Michał Sikorski, Paweł Siwiak, Andrzej Szubski, Ewa Szumska, Kornelia Trawkowska, Mateusz Wiśniewski (gościnnie), Wiesław Zanowicz

Spektakl z towarzyszeniem Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod kierownictwem Adama Domurata.

Źródło:

Materiał nadesłany