EN

22.05.2021, 16:13 Wersja do druku

Poznań. Pierwszy weekend w teatrach i w filharmonii

Kilka dni po zdobyciu Operowego Oscara Teatr Wielki nie zwalnia tempa i zaprasza na koncert w auli UAM. Otwiera się część kin i teatrów. A Stary Browar zaprasza miłośników mody i roślin.

fot. mat. teatru

Wcześniejsze otwarcie kin i teatrów zaskoczyło też twórców Biennale Sztuki dla Dziecka, którzy większość wydarzeń zaplanowali online. Co się zmieniło – warto sprawdzać na stronie biennaledladziecka.pl.

To już 23. edycja imprezy, która przez dekady co dwa lata przyciąga do Poznania wielopokoleniową publiczność. Nie tylko na spektakle, ale też pokazy filmowe, spotkania ze sztuką czy warsztaty. Co zobaczymy między 23 a 30 maja? M.in. indonezyjskie widowisko lalkowe bez słów „Chrząszcze w koszyku”. Bohaterem spektaklu jest Wehea, mały chłopiec, który mieszka w lesie deszczowym. Teatr Stary z Krakowa pokaże na Biennale spektakl „Kopciuszek” w reżyserii Anny Smolar. O szklane ściany zimnego, designerskiego domu Macochy rozbijają się tu ptaki, a Wróżka (Bartosz Bielenia) bawi Kosię – Kopciuszka (Jaśmina Polak) magicznymi sztuczkami...

Wśród wydarzeń muzycznych – koncert kołysanek zatytułowany „Szukaj w snach”, które zaśpiewa Natalia Kukulska. W ramach wydarzeń plenerowych na Biennale można będzie m.in. posłuchać wierszy w parkach – w Lasku Dębiec, Ogrodzie Botanicznym UAM, parku Sołackim, parku Tysiąclecia czy parku Wilsona.

Opera nie zwalnia tempa

„Operowy Oscar przynosi szczęście. W poniedziałek – nagroda, w środę – informacja, że zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia, możemy się z Wami spotkać! Nie zapeszamy i od razu ruszamy pełną parą” – czytamy na stronie Teatru Wielkiego. 10 maja za spektakl „Paria” teatr został nagrodzony prestiżową International Opera Awards.

W sobotę o godz. 19 opera zaprasza widzów do Auli UAM na Koncert symfoniczny. Za pulpitem dyrygenckim stanie maestro Jacek Kaspszyk. W programie kompozycje Wagnera, Straussa i Schumana. Na scenie wspaniała Iwona Sobotka – wybitna sopranistka występująca na wiodących muzycznych scenach świata.

– Ci, którzy uczestniczyli w specjalnej próbie otwartej przed lockdownem, wrócą na pewno, aby znów posłuchać orkiestry pod batutą Jacka Kaspszyka, ci, których uczta ta ominęła, powinni szybko rezerwować bilet – czytamy na stronie teatru.

Bilety – 70-90 zł.

fot. mat. teatru

Filharmonia zagra na żywo

W piątek o godz. 19 w auli UAM przed publicznością zagrają znowu poznańscy filharmonicy. Razem z nimi wystąpią: Magdalena Stefaniak – sopran, Katarzyna Belkius – sopran, Dominika Stefańska – mezzosopran, Mykhailo Kushlyk – tenor, Piotr Maciejowski – tenor, Paweł Horodyski – bas, Polski Chór Kameralny Schola Cantorum Gedanensis.

Za dyrygenckim pulpitem stanie Łukasz Borowicz.

W programie: L Joseph Haydn, Te Deum for the Empress Maria Theresa Hob.XXIIIc:2, Wolfgang Amadeus Mozart, Laudate Dominum omnes gentes z Vesperae solennes de confessore KV 339, Karol Kurpiński, Te Deum. Bilety: 25-55 zł.
Teatry już otwarte

„Śpiącą Królewnę” zagra na powitanie po długiej przerwie Teatr Animacji. Pokazy w piątek o godz. 17 oraz w sobotę i w niedzielę o godz. 11. Z uwagi na prognozowane warunki atmosferyczne teatr odwołuje zaplanowany spektakl plenerowy „Baśń o Rycerzu bez konia".

Do grania na żywo wracają Teatr Nowy i Teatr Polski. Na scenie przy ul. Dąbrowskiego zobaczymy m.in. spektakl „Krzycz. Byle ciszej” Marcina Kąckiego w reżyserii Anety Groszyńskiej. To rzecz o strachu i o granicach wolności, z biografią poznańskiego poety Wojciecha Bąka na pierwszym planie. Pokazy od piątku do niedzieli o godz. 19 na Dużej Scenie. W sobotę o godz. 19.35 na Scenie Nowej Teatr Nowy pokaże „Matkę” – opowieść o ludziach skazanych na bliskość, na podstawie sztuki Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Co w Teatrze Polskim? Aktorzy przywitają widzów spektaklem „Extravaganza o władzy”. „To przyjemny kabaret, w którym kreowana jest alternatywna rzeczywistość pełna śmiechu, luzu i przyjemności” – pisał przed trzema laty recenzent „Wyborczej”. Pokazy – w piątek i w sobotę o 22.30. W sobotę i w niedzielę w Teatr Polski przypomni spektakl „Dr@cula. Vagina dentata” – rzecz o inicjacji.

(...)

Tytuł oryginalny

Pierwszy weekend w teatrach i w filharmonii, Biennale Sztuki dla Dziecka, targ roślin. Oj, będzie się działo!

Źródło:

„Gazeta Wyborcza - Poznań” online

Link do źródła

Wszystkie teksty Gazety Wyborczej od 1998 roku są dostępne w internetowym Archiwum Gazety Wyborczej - największej bazie tekstów w języku polskim w sieci. Skorzystaj z prenumeraty Gazety Wyborczej.