Na start plenerowy spektakl jednego z najciekawszych ośrodków teatralnych w Polsce – Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, debata o demokracji w kryzysie z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, publicysty Jarosława Kuisza i prof. Doroty Piontek oraz multimedialny koncert Zanurzenie w nieczynnej pływalni Olimpia. Na wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki – ostatnie sztuki wciąż dostępne stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej oraz online w Going. W kolejnym tygodniu premierowe projekty i finałowe wystawy Generatora Malta i debata o Sztuce wobec ideologii na pl. Wolności.
Teatralny finał w Parku Wieniawskiego – wałbrzyskie Piosenki na koniec świata
Dzisiaj o 20:00 w Parku Wieniawskiego ostatni „koncert na zgliszczach naszej melancholijnej cywilizacji” – Piosenki na koniec świata w reż. Macieja Podstawnego. Po globalnym kataklizmie grupa rozbitków trafia do obozu przetrwania, gdzie postanawiają zrealizować ostatni koncert na ziemi. Dziesiątka wykonawców, fantastyczne kostiumy, efekty specjalne z przymrużeniem oka, muzyka na żywo i wielkie historyczne przemowy. Czy w nowych czasach brzmią aktualnie, czy straciły na wartości i w obliczu kryzysu domagają się uaktualnienia? Koniec świata odbędzie się w stylu nienadętym, ironicznym i abstrakcyjnym. Okazuje się, że może być piękny. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w CIK i Going.
Demokracja w kryzysie? Pytamy RPO Adama Bodnara, publicystę Jarosława Kuisza i prof. Dorotę Piontek
Czy demokracja musi być w ciągłym kryzysie? Upadek tego systemu głoszono wiele razy. Czy koronawirus pozwoli wyjść poza podział populizm albo oligarchia? Podważy czy utwierdzi stare podziały? Zapraszamy na piątą debatę Forum w Fundacji Malta Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie. Gośćmi dziennikarki TOK FM Karoliny Lewickiej będą: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Jarosław Kuisz, redaktor naczelny „Kultury Liberalnej” i prof. UAM dr hab Dorota Piontek, kierowniczka zakładu Komunikacji Społecznej Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Na debatę obowiązują bezpłatne wejściówki. Rozmowa będzie także transmitowana na żywo na Facebooku i YouTube festiwalu Malta.
Multimedialne Zanurzenie w opuszczonym basenie Olimpia
Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba przywrócą symbolicznie wodę w nieczynnej pływalni Olimpia multimedialnym koncertem Zanurzenie. Artyści zbudują wrażenie bycia pod wodą dzięki kwadrofonicznemu systemowi audio i projekcji wideo w przestrzeni basenu. Oko i ucho widza poszukiwać będą wody, której nie ma. Koncert odbędzie się 21 sierpnia w pływalni przy ul. Taborowej 4, obowiązują bezpłatne wejściówki.
To jeszcze nie koniec – co w przyszłym tygodniu?PREMIERY I FINAŁ GENERATORA MALTA – WYSTAWY, PERFORMANSE, SPACERY I KONCERTY
Od czerwca artyści
Generatora Malta realizują projekty, w których kluczowa jest wrażliwość
na to, czego wybrane wody doświadczają od człowieka, czego możemy się od
nich dowiedzieć o nas samych i jakie wyciągnąć wnioski. Sierpień to dla
nich czas podsumowań. Zapraszamy na finałowy tydzień Generatora Malta – wystawy, performanse, spacery i koncerty nad poznańskimi akwenami.
Dwie wystawy w dwóch nieoczywistych
przestrzeniach – w magazynie na plaży jeziora Rusałka irańska artystka
wizualna Sara Alavi opowie historię jeziora Rusałka i budujących je osób
w instalacji Rusalka’s Tales. W opuszczonej pływalni Olimpia odbędzie się finałowa wystawa Woda jest tobą,
którą stworzą ekspozycje ośmiu projektów. Efekty swojej pracy
zaprezentują: Kolektyw Nurkowy Bojka, Pamela Bożek, CUKRY, Ola Juchacz,
Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Małgorzata Myślińska, Kolektyw
Przepływ. Wystawie będą towarzyszyć także warsztaty (z nurkowania czy
obliczania śladu wodnego) i spotkania (m.in. z radiestetą) – sprawdź plan.
W sieci odbędzie się trzecia debata Poznańskiej Garażówki zamykająca cykl spotkań Woda/Migracje
– tematem dyskusji będzie obecna sytuacja na wodach międzynarodowych.
Jedną z rozmówczyń będzie Pamela Bożek, która realizuje projekt Studnia
i w najbliższych dniach opublikuje raport powstały w toku śledztwa
artystycznego w sprawie finansowania budowy studni w Afryce z polskich
zbiórek społecznościowych.
W ostatnich dniach sierpnia zapraszamy na trzy wydarzenia muzyczne. Pascal Marquilly i Gustavo Carvalho zaprezentują nad Jeziorem Malta film z koncertem fortepianowym na żywo, który jest efektem pracy z mieszkańcami i mieszkankami lądów zagrożonych zalaniem ze względu na podwyższanie się poziomu mórz i oceanów. Zielona Grupa i Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zabiorą publiczność na spacery śladami map sentymentalnych Głównej oraz Dębca – na fyrtlach zagrają Enchanted Hunters oraz Tropical Soldiers in Paradise.
AGNIESZKA HOLLAND, ADAM MICHNIK, HELSIŃSKA FUNDACJA PRAW CZŁOWIEKA, HOGAN LOVELLS I ALICJA BIAŁA O SZTUCE WOBEC IDEOLOGII W DEBACIE NA PL. WOLNOŚCI
MUR, KTÓRY MOŻESZ ZABRAĆ DO DOMU
24 sierpnia na pl. Wolności stanie interaktywna instalacja Znikający mur stworzona przez Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mur wypełniony będzie blisko 6000 drewnianymi klockami z wygrawerowanymi cytatami nadesłanymi przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z filmów, wierszy i powieści m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, Herty Müller, Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill czy Tadeusz Mazowiecki. Zwiedzający instalację będą mogli zabrać ze sobą tyle klocków, ile uniosą. Znikające elementy mają symbolizować znikający mur. Poznań jest jednym z trzech polskich miast, w których będzie można zobaczyć instalację.