EN

20.08.2020, 10:16 Wersja do druku

Poznań. Ostatnie 10 dni z Festiwalem Malta

mat. teatru

Na start plenerowy spektakl jednego z najciekawszych ośrodków teatralnych w Polsce – Teatru Dramatycznego z Wałbrzycha, debata o demokracji w kryzysie z udziałem Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara, publicysty Jarosława Kuisza i prof. Doroty Piontek oraz multimedialny koncert Zanurzenie w nieczynnej pływalni Olimpia. Na wydarzenia obowiązują bezpłatne wejściówki – ostatnie sztuki wciąż dostępne stacjonarnie w Centrum Informacji Kulturalnej oraz online w Going. W kolejnym tygodniu premierowe projekty i finałowe wystawy Generatora Malta i debata o Sztuce wobec ideologii na pl. Wolności.

Teatralny finał w Parku Wieniawskiego – wałbrzyskie Piosenki na koniec świata

Dzisiaj o 20:00 w Parku Wieniawskiego ostatni „koncert na zgliszczach naszej melancholijnej cywilizacji” – Piosenki na koniec świata w reż. Macieja Podstawnego. Po globalnym kataklizmie grupa rozbitków trafia do obozu przetrwania, gdzie postanawiają zrealizować ostatni koncert na ziemi. Dziesiątka wykonawców, fantastyczne kostiumy, efekty specjalne z przymrużeniem oka, muzyka na żywo i wielkie historyczne przemowy. Czy w nowych czasach brzmią aktualnie, czy straciły na wartości i w obliczu kryzysu domagają się uaktualnienia? Koniec świata odbędzie się w stylu nienadętym, ironicznym i abstrakcyjnym. Okazuje się, że może być piękny. Na spektakl obowiązują bezpłatne wejściówki dostępne w CIK i Going.

Demokracja w kryzysie? Pytamy RPO Adama Bodnara, publicystę Jarosława Kuisza i prof. Dorotę Piontek

Czy demokracja musi być w ciągłym kryzysie? Upadek tego systemu głoszono wiele razy. Czy koronawirus pozwoli wyjść poza podział populizm albo oligarchia? Podważy czy utwierdzi stare podziały? Zapraszamy na piątą debatę Forum w Fundacji Malta Oligarchia lub populizm? Demokracja w kryzysie. Gośćmi dziennikarki TOK FM Karoliny Lewickiej będą: Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich, Jarosław Kuisz, redaktor naczelny „Kultury Liberalnej” i prof. UAM dr hab Dorota Piontek, kierowniczka zakładu Komunikacji Społecznej Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Na debatę obowiązują bezpłatne wejściówki. Rozmowa będzie także transmitowana na żywo na Facebooku i YouTube festiwalu Malta.



mat. organizatora

Multimedialne Zanurzenie w opuszczonym basenie Olimpia

Dawid Dąbrowski i Evgeniia Klemba przywrócą symbolicznie wodę w nieczynnej pływalni Olimpia multimedialnym koncertem Zanurzenie. Artyści zbudują wrażenie bycia pod wodą dzięki kwadrofonicznemu systemowi audio i projekcji wideo w przestrzeni basenu. Oko i ucho widza poszukiwać będą wody, której nie ma. Koncert odbędzie się 21 sierpnia w pływalni przy ul. Taborowej 4, obowiązują bezpłatne wejściówki.

To jeszcze nie koniec – co w przyszłym tygodniu?

PREMIERY I FINAŁ GENERATORA MALTA – WYSTAWY, PERFORMANSE, SPACERY I KONCERTY

Od czerwca artyści Generatora Malta realizują projekty, w których kluczowa jest wrażliwość na to, czego wybrane wody doświadczają od człowieka, czego możemy się od nich dowiedzieć o nas samych i jakie wyciągnąć wnioski. Sierpień to dla nich czas podsumowań. Zapraszamy na finałowy tydzień Generatora Malta – wystawy, performanse, spacery i koncerty nad poznańskimi akwenami.

Dwie wystawy w dwóch nieoczywistych przestrzeniach – w magazynie na plaży jeziora Rusałka irańska artystka wizualna Sara Alavi opowie historię jeziora Rusałka i budujących je osób w instalacji Rusalka’s Tales. W opuszczonej pływalni Olimpia odbędzie się finałowa wystawa Woda jest tobą, którą stworzą ekspozycje ośmiu projektów. Efekty swojej pracy zaprezentują: Kolektyw Nurkowy Bojka, Pamela Bożek, CUKRY, Ola Juchacz, Mateusz Kowalczyk, Daria Mielcarzewicz, Małgorzata Myślińska, Kolektyw Przepływ. Wystawie będą towarzyszyć także warsztaty (z nurkowania czy obliczania śladu wodnego) i spotkania (m.in. z radiestetą) – sprawdź plan.


W sieci odbędzie się trzecia debata Poznańskiej Garażówki zamykająca cykl spotkań Woda/Migracje – tematem dyskusji będzie obecna sytuacja na wodach międzynarodowych. Jedną z rozmówczyń będzie Pamela Bożek, która realizuje projekt Studnia i w najbliższych dniach opublikuje raport powstały w toku śledztwa artystycznego w sprawie finansowania budowy studni w Afryce z polskich zbiórek społecznościowych.

Finałowe działania zaprezentują również młodzieżowe kolektywy, które, pod opieką kuratorską Agnieszki Różyńskiej, pracowały nad tematem odpowiedzialności za przyszłość z perspektywy wody – w ramach projektu H2O powstały: film krótkometrażowy Zielonej Trawki, koncert Młodej Kultury, który zagrają na Fontannie Wolności, performans miejski Ludzi DoWody i spektakl teatralny inspirowany antykiem o walce mit vs. fakt kolektywu Aqurat.

W ostatnich dniach sierpnia zapraszamy na trzy wydarzenia muzyczne. Pascal Marquilly i Gustavo Carvalho zaprezentują nad Jeziorem Malta film z koncertem fortepianowym na żywo, który jest efektem pracy z mieszkańcami i mieszkankami lądów zagrożonych zalaniem ze względu na podwyższanie się poziomu mórz i oceanów. Zielona Grupa i Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury zabiorą publiczność na spacery śladami map sentymentalnych Głównej oraz Dębca – na fyrtlach zagrają Enchanted Hunters oraz Tropical Soldiers in Paradise.

AGNIESZKA HOLLAND, ADAM MICHNIK, HELSIŃSKA FUNDACJA PRAW CZŁOWIEKA, HOGAN LOVELLS I ALICJA BIAŁA O SZTUCE WOBEC IDEOLOGII W DEBACIE NA PL. WOLNOŚCI

Czy sztuka może być autonomiczna? Jak reagować na próby jej zawłaszczenia? Czy da się walkę przeciw próbom ograniczania prawa do swobody twórczej skoordynować? Jakimi narzędziami prawnymi dysponujemy? Punktem wyjścia do debaty, która odbędzie się 29 sierpnia, będzie proces Fundacji Malta i MKiDN. Gośćmi rozmowy Sztuka wobec ideologii będą: Agnieszka Holland, Adam Michnik, Alicja Biała oraz Wojciech Marchwicki i Adam Klepczyński, prawnicy reprezentujący Helsińską Fundację Praw Człowieka i kancelarię Hogan Lovells. Debatę poprowadzą Karolina Lewicka i Michał Merczyński.

MUR, KTÓRY MOŻESZ ZABRAĆ DO DOMU

24 sierpnia na pl. Wolności stanie interaktywna instalacja Znikający mur stworzona przez Goethe-Institut z okazji objęcia przez Niemcy prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Mur wypełniony będzie blisko 6000 drewnianymi klockami z wygrawerowanymi cytatami nadesłanymi przez mieszkanki i mieszkańców Europy. Są to fragmenty piosenek np. The Beatles czy Scorpions, cytaty z filmów, wierszy i powieści m.in. Dante, Goethe, Jane Austen, Herty Müller, Olgi Tokarczuk, dzieł filozoficznych i wypowiedzi słynnych polityków jak Wilston Churchill czy Tadeusz Mazowiecki. Zwiedzający instalację będą mogli zabrać ze sobą tyle klocków, ile uniosą. Znikające elementy mają symbolizować znikający mur. Poznań jest jednym z trzech polskich miast, w których będzie można zobaczyć instalację.
 

Źródło:

Materiał nadesłany