Z okazji 25-lecia działalności Teatr Usta Usta Republika wyrusza w podróż po Wielkopolsce, by celebrować nie tylko swój jubileusz, ale przede wszystkim – spotkanie z publicznością. W ramach projektu „Cały ten OFF” zaprezentuje spektakl „Obywatel B.” w dwóch różnych przestrzeniach i kontekstach – w kameralnej, lokalnej atmosferze Łubowa oraz w większym, miejskim ośrodku kultury w Gnieźnie.
Ta trasa to coś więcej niż tylko prezentacja spektaklu. To spotkanie z widzami – rozmowa, wymiana doświadczeń i wspólne przeżycie. Teatr, który na co dzień działa i pokazuje swoje spektakle w Poznaniu, w Republice Sztuki Tłusta Langusta, po raz kolejny wyrusza w podróż, wychodząc poza ramy sceny i celebrując swoje 25-lecie blisko ludzi – zarówno w małych, jak i dużych miejscowościach.
„Obywatel B.” to poruszający, utrzymany w gęstej, kafkowskiej atmosferze moralitet o sztuce, prawdzie i mechanizmach opresji. Opowiada historię niezależnego twórcy, który trafia w tryby bezosobowego systemu – nieufnego wobec samodzielnego myślenia i wolności artystycznej. W świecie pełnym niedopowiedzeń, nacisków i instytucjonalnej przemocy bohater podejmuje próbę ocalenia nie tylko swojej pracy, ale i tożsamości. Przedstawienie powstało w 2024 roku w ramach Programu OFF Polska.
Po każdym pokazie odbędzie się spotkanie z zespołem artystycznym – okazja do bliższego poznania twórców i historii jednego z najważniejszych teatrów alternatywnych w Polsce. Anegdoty, wspomnienia i opowieści z 25 lat działalności tworzą unikalną perspektywę na sztukę teatru poza głównym nurtem.
Terminy i miejsca pokazów:
25.10, godz. 17:00 – Biblioteka Publiczna i Centrum Kultury Gminy Łubowo
26.10, godz. 18:00 – Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie
Spektakl przeznaczony dla widzów od 16. roku życia. Bezpłatne wejściówki można odebrać w siedzibie partnerskich ośrodków.
Projekt „Cały ten OFF” zrealizowano ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
„Obywatel B.”
Reżyseria: Wojciech Wiński; 
Scenariusz: Ewa Kaczmarek, Łukasz Pawłowski; 
Muzyka: Marta Knaflewska, Konstantin Gervis; 
Światło: Marta Figurska; 
Kostiumy: Idalia Mantas
Scenografia: Artur Śledzianowski; 
Współpraca choreograficzna: Olha Kebas; 
Występują: Grzegorz Ciemnoczołowski (Obywatel B.), Marcin Głowiński (Urzędnik), Ewa Kaczmarek (Narzeczona), Artur Śledzianowski (Ojciec), Przemysław Zbroszczyk (Wuj Strażak), Norbert Ogoniak (Nauczyciel), Łukasz Krajewski (Kolega), Mikołaj Podworny (Miś)
 
 
       
  