EN
26.01.2023, 12:04 Wersja do druku

Poznań. O genezie stereotypu. Wkrótce premiera „Macochy" w Teatrze w Polskim

17 lutego 2023 roku w Malarni Teatru Polskiego w Poznaniu odbędzie się premiera nr 4209 - „Macocha” w reż. Błażeja Biegasiewicza.

fot. mat. teatru

Kto trafia na dno otchłani? Poza grzesznikami i przestępcami na pewno czyhają tam wszystkie macochy. Zgodnie z wymową najsłynniejszych baśni, dramatów i powieści dawnych czasów, są one, co do jednej: egoistyczne, zazdrosne, nikczemne i okrutne.

Realizatorzy podejmą w spektaklu próbę zdekonstruowania negatywnego wizerunku macochy, tak niespotykanie jednomyślnego i spójnego na przestrzeni stuleci.

Aktorki, wcielając się w archetypowe postacie z bajek i baśni, przytoczą stare historie, spróbują zrozumieć, potępić, a być może okazać współczucie ich bohaterkom. Jednocześnie na kanwie prawdziwych świadectw zmierzą się ze współcześnie istotnymi problemami i zagadnieniami tej roli.

Chcemy ukazać genezę stereotypu, który w kulturze jest wciąż silnie zakorzeniony – piszą realizatorzy o spektaklu. – Piętnuje postać macochy, jest źródłem fałszywego, szkodliwego wyobrażenia. Jednocześnie staje się on przyczynkiem do zbadania trudnej relacji pomiędzy macochami i pasierbami, często równie mrocznej co same baśni.

Spektakl powstaje we współpracy z Festiwalem Nowe Epifanie, jako efekt Laboratorium Nowych Epifanii.
https://noweepifanie.pl/

Spektakl współfinansowany przez Akademię Sztuk Teatralnych im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie w ramach programu Fundusz na Start.

***

Premiera nr 4209

17 lutego 2023, godz. 19.00

„MACOCHA”

Reżyseria Błażej Biegasiewicz

Dramaturgia: Beniamin M. Bukowski

Muzyka: Łukasz Rogacki

Scenografia i kostiumy: Alicja Kolińska

Choreografia: Anna Obszańska

Inspicjent: Karol Gromek.

obsada:

Ewa Szumska

Kornelia Trawkowska

Dominika Markuszewska (gościnnie)

Konrad Cichoń

Kolejne spektakle 18 lutego o godz. 19.00 i 19 lutego o godz. 18.00.

Źródło:

Materiał nadesłany