EN

21.11.2020, 08:12 Wersja do druku

Poznań. Międzynarodowy Festiwal Clash! zderzy taniec klasyczny ze współczesnym

Polski Teatr Tańca zaprasza online w dniach 8-13 grudnia  na Międzynarodowy Festiwal CLASH! Hybryda modeli tanecznych – między klasyką a współczesnością, poświęcony różnym formom "zderzania" klasycznych i współczesnych form tańca.

fot. mat. teatru

 Codziennie przez sześć dni od godziny 18.00 czasu środkowoeuropejskiego, na oficjalnej stronie clashproject.eu oraz na Facebooku Polskiego Teatru Tańca będziemy transmitować spektakle screendance  ( tj. filmowe rejestracje lub adaptacje spektakli) i rozmowy, składające się na unikalny program online stworzony i wyprodukowany przez sześciu europejskich partnerów zaangażowanych w projekt unijny Clash!, współfinansowany z unijnego programu Kreatywna Europa. Zaprezentujemy też wyniki praktycznych badań prowadzonych podczas wymiany europejskiej przez partnerów projektu Clash! od 2018 roku.

Głównym koordynatorem Międzynarodowego Festiwalu CLASH! jest Uniwersytet La Sapienza w Rzymie (Włochy). Jednak codziennie rolę kuratora Festiwalu pełnić będzie inny zespół taneczny - partner projektu: Balletto di Roma (Włochy), 420PEOPLE (Czechy), Companhia de Dança de Almada (Portugalia), Derida Dance Centre / Art Link Foundation (Bułgaria) oraz Polski Teatr Tańca (Polska).

Każdego dnia koncentrować się będziemy na konkretnym zagadnieniu, poruszanym w ramach projektu Clash!. Dyskusje dotyczyć będą takich tematów, jak rozwój publiczności, szkolenie tancerzy, dyplomacja kulturowa w dziedzinie tańca, procesy choreograficzne. Pragniemy umożliwić publiczności dialog i interakcję z choreografami, pedagogami tańca i prelegentami. Każdy dzień festiwalowy zakończy się występem screendance, stworzonym specjalnie na tę okazję przez wszystkich partnerów.  

Aby wspólnie zastanowić się nad wpływem, jaki pandemia wywarła na sztuki performatywne, ostatni dzień festiwalu poświęcimy wymianie myśli na temat roli, jaką digitalizacja może odegrać w procesie informowania o tanecznych działaniach. Przedstawimy informacje na temat możliwości finansowania, jakie programy UE zapewnią osobom zajmującym się tańcem. Na zakończenie w ramach transmisji strumieniowej zostanie zaprezentowana praca wideo stworzona przez zespół Uniwersytetu La Sapienza w Rzymie, poświęcona wdrożonym przez partnerów projektu hybrydowym procesom twórczym, łączącym działania online i „na żywo”.

fot. mat. teatru

PROGRAM 

Każdy dzień Festiwalu rozpoczyna się o godzinie 18:00 czasu środkowoeuropejskiego od krótkiej prezentacji wprowadzającej temat dnia przez przedstawicieli partnerów Projektu Clash!.

Dzień 1 | 8 grudnia 2020 – kurator: 420PEOPLE (Republika Czeska)

Temat: Rozwój publiczności. Pozytywny wpływ pandemii na relacje z naszą publicznością.

Dzień 2 | 9 grudnia 2020 roku – kurator: Polski Teatr Tańca (Polska) 

Temat: Optymalne szkolenie dla współczesnego tancerza i zaangażowanie publiczności w codzienne życie tancerza.

Dzień 3 | 9 grudnia 2020 roku – kurator: Balletto di Roma (Włochy)  

Temat: Trening hybrydowy dla współczesnych tancerzy i nowe strategie ścieżek szkoleniowych. 

Dzień 4 | 11 grudnia 2020 roku – kurator: Derida Dance Centre / Art Link Foundation (Bułgaria)

Temat: Dyplomacja kulturowa jako narzędzie wspierające osiągnięcia przed i po sytuacji nowej normalności.

Dzień 5 | 12 grudnia 2020 roku – kurator: Companhia de Dança de Almada (Portugalia)

Temat: Procesy kreatywne. 

Dzień 6 | 13 grudnia 2020 roku – kuratorzy: Uniwersystet La Sapienza w Rzymie oraz Balletto di Roma

Temat: CLASH! Doświadczenie: Wnioski, nowe ścieżki i perspektywy. 

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne