EN

29.10.2020, 11:58 Wersja do druku

Poznań. Michał Grudziński uhonorowany Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis"

Minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński, przyznał Złoty Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" Michałowi Grudzińskiemu, aktorowi Teatru Nowego w Poznaniu, członkowi ZASP - poinformował na Fb Zarząd Główny Związku Artystów Scen Polskich.

fot. mat. teatru

"To wyjątkowe wyróżnienie będzie pięknym uwieńczeniem jubileuszu 50 lat pracy artystycznej pana Michała. Z całego serca gratulujemy!" - napisano na Fb ZASP-u.

Michał Grudziński urodził się 8 lutego 1944 r. w Warszawie. W 1970 r. ukończył Wydział Aktorski stołecznej PWST. Na scenie zadebiutował 14 stycznia 1971 r. w Teatrze Polskim w Poznaniu rolą Stacha w "Cudzie mniemanym, czyli Krakowiakach i Góralach" Wojciecha Bogusławskiego i Jana Stefaniego w reż. Andrzeja Ziębińskiego. W latach 1970-73 był aktorem Teatru Polskiego w Poznaniu, a od 1973 r. należy do zespołu poznańskiego Teatru Nowego. Na poznańskich scenach wystąpił w blisko stu inscenizacjach. W repertuarze Teatru Nowego można zobaczyć go w rolach: Związkowca w spektaklu "Krzycz. Byle ciszej" Marcina Kąckiego w reż. Anety Groszyńskiej, Ogryzka w "Holoubek syn Picassa" w reż. Julii Szmyt oraz Firsa w "Wiśniowym sadzie" Antoniego Czechowa w reż. Izabelli Cywińskiej.

Współpracował z Teatrem Telewizji i brał udział w słuchowiskach Teatru Polskiego Radia. Aktor otrzymał szereg nagród i wyróżnień. W 1975 r. odebrał nagrodę TPPR za rolę Barona w "Na dnie" Gorkiego. W 1976 r. otrzymał nagrodę na II Opolskich Konfrontacjach Teatralnych za rolę Bałandaszka w dramacie "Oni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w reż. Izabeli Cywińskiej.

W 1980 r. odebrał Medal Galerii Nowej w Poznaniu "za kreacje sceniczne, filmowe i telewizyjne". W 1984 r. podczas X Opolskich Konfrontacji Teatralnych otrzymał nagrodę za rolę Wicherkowskiego w "Domu otwartym" Michała Bałuckiego. W 1987 r. na XXVI Festiwalu Polskich Sztuk Współczesnych we Wrocławiu otrzymał wyróżnienie za role Badedaja w "Zorzy" Bogusława Schaeffera i Wielkoluda w "Wielkoludach" Andrzeja Maleszki. W 1989 r. podczas XV Opolskich Konfrontacji Teatralnych wręczono mu nagrodę za rolę tytułową w "Świętoszku" Moliera z Teatru Nowego w Poznaniu.

Podczas XXXV Kaliskich Spotkań Teatralnych - Festiwalu Sztuki Aktorskiej przyznano mu nagrodę za rolę Herzla w przedstawieniu "Mein Kampf" George'a Taboriego (1995). Dwukrotnie w 2002 i 2012 r. otrzymał Srebrną Maskę. W 1980 r. otrzymał Odznakę Honorowa Miasta Poznania, w 1984 r. - Odznakę Honorową "Za zasługi dla województwa poznańskiego", a w 2002 r. - Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Wielkopolskiego. W 2015 r. wręczono mu wyróżnienie "Zasłużony dla Miasta Poznania". Grudziński w 1984 r. został odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi, a w 2005 r. - Złotym Krzyżem zasługi. W 2006 r. przyznano mu Srebrny Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Źródło:

PAP