EN
1.07.2020, 09:06 Wersja do druku

Poznań. Rusza OFF/ON_line Festiwal

1 lipca startuje z przytupem OFF/ON_line Festiwal, który potrwa aż do sierpnia i będzie obfitował w wydarzenia dostępne tylko w internecie, za to z każdego miejsca na świecie.

OFF/On_line to 5 spektakli, 5 koncertów oraz 10 spotkań z artystami, którzy są jednocześnie specjalistami w swoich dziedzinach. W ciągu najbliższego miesiąca posłuchamy m.in. o tym jak promować wydarzenia, pisać teksty muzyczne, tworzyć scenariusz improwizowany, czy dostosowywać teatr dla osób z niepełnosprawnością. Poznamy od kuchni sztukę lalkarstwa, reżyserii i tworzenia muzyki. Na żywo obejrzymy streamingi ze spektakli Teatru Animacji, Teatru Fuzja, Republiki Usta Usta i Circus Ferus. Posłuchamy koncertów Brodaczy Live Act, Kowalonka, Part of the kitchen, Swiernalisa oraz Pograjek.

OFF/ON_line Festiwal łączy dwie dziedziny - teatru i muzyki - a robi to z dużym rozmachem. - Dzięki udostępnieniu w internecie wydarzenia są dedykowane każdemu, kto ma ochotę uczestniczyć w artystycznym życiu miasta. Są to bardzo różnorodne projekty, więc myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie, a może zainteresowany jednym wydarzeniem np. koncertem, sięgnie po następne. To dlatego w Festiwalu połączyliśmy te dwie dziedziny sztuki, aby dać możliwość wymieszania się odbiorcom teatru i muzyki - mówi Anna Rozmianiec z RAW Project, organizatora festiwalu.

Mimo formuły online, projekt nosi znamiona letniego festiwalu dziejącego się na żywo, tu i teraz, dlatego wszystkie spektakle oraz koncerty będą do obejrzenia wyłącznie w jednym, konkretnym dniu swojej premiery. Wyjątkiem od tej reguły będą wywiady z poznańskimi ludźmi kultury, które - jak podkreśla organizatorka - będzie można zobaczyć jeszcze długo po ich publikacji.

"Za-Polska", Teatr Animacji, fot. Jakub Wittchen

Projekt ma na celu także skierowanie uwagi uczestników na miejsca, które są stałą częścią poznańskiej kultury. - Projekt OFF/on_line prócz samego pokazania wydarzeń artystycznych, takich jak spektakle czy koncerty, chce zwrócić uwagę na przestrzenie, w których na co dzień kultura żyje. Będziemy więc gościć w Tłustej Languście, Teatrze Ósmego Dnia, Teatrze Animacji, Centrum Inicjatyw Teatralnych na Golęcinie, a także Scenie na Piętrze, gdzie dzięki współpracy z Estradą Poznańską, będziemy nagrywać wszystkie koncerty - dodaje Rozmianiec.

Czy OFF/ON_line Festiwal będzie inicjatywą zamkniętą, jednorazową? Anna Rozmianiec ma nadzieję, że nie. - Chciałabym projekt kontynuować. Internet otwiera wiele możliwości, ale na pewno jest tylko namiastką, wspomagaczem kultury żywej, z prawdziwym widzem. Może uda się połączyć te dwa sposoby prezentacji.

Festiwal został dofinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura w sieci, więc udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny.

---

  • OFF/ON_line Festiwal
  • 1.07-1.08
  • online
Tytuł oryginalny

Letni festiwal domowy

Źródło:

kultura.poznan.pl

Link do źródła