„Łabędzie", spektakl teatru tańca stworzony we współpracy z tancerzami niewidomymi, słabowidzącymi oraz poruszającymi się alternatywną motoryką, który Teatr Wielki w Poznaniu zaprezentował w październiku 2022 roku, poruszył serca, zachwycił publiczność i świat mediów.
Spektakl stworzyły osoby niezwykle kreatywne, z którymi podjęliśmy dialog ze skodyfikowaną formą tańca klasycznego, poszerzając ją dzięki wyobraźni twórców i czyniąc bardziej dostępną. Projekt został doceniony za granicą i znalazł się w finale prestiżowego konkursu o FEDORA Prize, a teraz walczy o nagrodę publiczności (FEDORA Audience Prize).
Gorąco zachęcamy do włączenia się w głosowanie – pomóżmy naszym wspaniałym Łabędziom spełnić marzenie i polecieć ze spektaklem w świat!
Co zrobić, aby zagłosować?
Kliknij TUTAJ, załóż konto i oddaj głos na „Łabędzie”.
O spektaklu:
„…życie to ciało, ciało to ruch i taniec, więc każdy według nas potrafi tańczyć.” – mówi choreograf T. S. Berg. Tym razem do tańca zapraszamy osoby niewidome i słabowidzące.
„Łabędzie” to działanie artystyczne oparte na partycypacji i integracji, zakładające rozwój osobisty uczestników projektu, dopracowanie i udokumentowania metody pracy twórczej z osobami z niepełnosprawnością wzroku nad spektaklem teatru tańca, a także przygotowanie instytucji do kontaktu z osobami z ww. niepełnosprawnością. W ramach projektu, choreograf i reżyser Tobiasz Sebastian Berg prowadzi otwarte warsztaty w oparciu o techniki teatru tańca (contact improvisation, body risk, authentic movement czy floorwork). Część warsztatowa poprzedza stworzenie profesjonalnego spektaklu z udziałem osób niewidomych i słabowidzących inspirowanego najbardziej znanym tytułem z repertuaru klasycznego baletu. Dlaczego? Przyzwyczailiśmy się do tego, że kto pomyśli balet, temu w wyobraźni rysuje się słynna choreografia Mariusa Petipy. Chcemy odbić się od tego skojarzenia, rozłożyć je na części pierwsze i wspólnie zbadać czym jest balet i gdzie nas zaprowadził w kontekście tańca współczesnego. Poza tym łabędzie to piękne, majestatyczne ptaki, których ruch nieprzypadkowo stał się tematem dzieła baletowego. Mamy nadzieję, że udział w projekcie pomoże uczestnikom uwierzyć, że też potrafią latać.