EN

15.07.2024, 14:17 Wersja do druku

Poznań. Konferencja naukowa „Terapia w musicalu. Musical jako terapia. Emocje – afekty – psyche"

22 i 23 listopada 2024 roku Instytuty Kulturoznawstwa oraz Filologii Polskiej UAM, Instytut Slawistyki PAN, we współpracy z Teatrem Muzycznym w Poznaniu i Instytutem Teatralnym im. Z. Raszewskiego w Warszawie, organizują konferencję naukową Terapia w musicalu. Musical jako terapia. Emocje – afekty – psyche. To już czwarte wydarzenie naukowe organizowane przez te instytucje (kolejna książka będąca pokłosiem poprzedniej konferencji premierę będzie miała – podobnie jak sesja naukowa – podczas festiwalu „Czas na Teatr” w Poznaniu).

fot. mat. teatru

Zapraszamy do wzięcia udziału w konferencji przedstawicieli różnych dziedzin i dyscyplin naukowych (muzykologów, teatrologów, filmoznawców, literaturoznawców, kulturoznawców, terapeutów, psychologów, psychiatrów, praktyków-edukatorów, muzyków, muzykoterapeutów – i nie tylko), którym bliskie jest przekonanie, że musical może pełnić terapeutyczną i edukacyjną funkcję oraz że może być punktem wyjścia do rozmowy na ten temat. Jonathan Larson – i jego aktorzy – nazywali „Rent” musicalem zmieniającym życie (life performing). Znane są przypadki, liczne i przekonujące, zachwytów nad musicalem, który – oglądany po wielekroć – często nie tylko kształtuje, ale wręcz „ratuje życie”: koi rany psychiczne, uspokaja, pociesza. Musical, jako część sztuki w ogóle – ma taką moc. Zatem zależy nam również na „świadectwach odbioru”, pojedynczych i zbiorowych, takiego rodzaju. Wskazujemy w ten sposób możliwe obszary badawcze – ale jednocześnie w żaden sposób nie ograniczamy ich listy.

Wierzymy, że konferencja przyniesie korzyści nie tylko naukowe, ale także społeczne i edukacyjne, że przyczyni się do zwiększenia świadomości na temat zdrowia psychicznego, że stanie się przestrzenią do wymiany interdyscyplinarnej wiedzy i różnorodnych doświadczeń.

Zachęcamy do wysyłania zgłoszeń (tytuł wraz z abstraktem oraz krótkim biogramem) dwudziestominutowych referatów na adres [email protected] do 31 lipca 2024.

W związku z brakiem opłaty konferencyjnej nie będziemy mogli zapewnić Państwu noclegów oraz wziąć na siebie kosztów posiłków; bardzo prosimy o organizację tej kwestii we własnym zakresie. Dla referentek i referentów Teatr Muzyczny zaproponuje atrakcyjne ceny biletów na festiwalowe wydarzenia.

Miasto: Poznań
Nabór zgłoszeń: do 31 lipca 2024
Data konferencji: 22 i 23 listopada 2024

Organizatorzy:
Joanna Maleszyńska (Instytut Filologii Polskiej UAM)
Joanna Roszak (Instytut Slawistyki PAN)
Rafał Koschany (Instytut Kulturoznawstwa UAM)
Olga Sobkowicz, Maria Stępkowska (Instytut Teatralny im. Z. Raszewskiego)
Przemysław Kieliszewski (Teatr Muzyczny w Poznaniu)
Małgorzata Woźniak, sekretarzyni konferencji (UAM)

Udział bezpłatny.

Źródło:

Materiał własny