Rejestrowany na potrzeby wydawnictwa płytowego i celem późniejszego odtworzenia na antenie stacji Deutschlandfunk Kultur będzie piątkowy koncert inaugurujący 78.sezon artystyczny Filharmonii Poznańskiej. Gościem koncertu będzie niemiecka skrzypaczka Viviane Hagner.
Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Łukasza Borowicza wykona uwerturę „Coriolan” Ludwiga van Beethovena, Koncert na skrzypce i orkiestrę Aleksandra Tansmana oraz symfonię F-dur op. 14 „Polonia” Emila Młynarskiego.
„Ten koncert będzie podwójnie nagrywany. Symfonię Młynarskiego nagrywamy live na płytę, która się ukaże jeszcze w tym roku. Jesteśmy też regularnym gościem na antenie radia Deutschlandfunk Kultur, ta stacja będzie retransmitować nasz koncert 24 października. Ogromnie się cieszymy, że po pierwsze nagramy kolejną zapomnianą symfonię wybitnego polskiego artysty oraz że setki tysięcy ludzi, dzięki retransmisji w radiu, będą mogły posłuchać Filharmoników Poznańskich” – poinformował dyrektor Filharmonii Poznańskiej Wojciech Nentwig.
Dyrektor podkreślił, że od kilku sezonów, obok muzyków zapraszanych przez Filharmonię, na estradzie Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, stają jako soliści także muzycy Orkiestry Filharmonii Poznańskiej. Jego zdaniem nie ma prawdopodobnie w Europie drugiej takiej orkiestry, której członkowie tak licznie i tak regularnie występowaliby jako soliści.
„Ciesząc się ogromnie z tego, że mamy tak wielu, tak wspaniałych muzyków powiem, że udało nam się wreszcie otrzymać wsparcie ministerstwa kultury na cykl w tym sezonie pięciu koncertów kameralnych, których bohaterami będą nasi muzycy. Cykl będzie się nazywał: „Uniwersyteckie koncerty kameralistów Filharmonii Poznańskiej”; robimy je we współpracy z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu” – powiedział.
Pierwszy z koncertów będzie miał miejsce 16 października w sali im. bp. Jana Lubrańskiego Collegium Minus UAM.
Dyrektor muzyczny, dyrygent-szef Orkiestry Filharmonii Poznańskiej Łukasz Borowicz powiedział, że w nowym sezonie artystycznym uczestnicy koncertów będą mieli okazję spotkać się z artystami już wcześniej występującymi w Poznaniu oraz z takimi, którzy dotąd w Polsce nie gościli.
„W ramach rezydencji artystycznej naszym gościem będzie znakomita skrzypaczka Viviane Hagner. Mamy stałych, współpracujących z orkiestrą dyrygentów. Ariel Zuckermann i Paul McCreesh proponują swoje zakresy repertuarowe, zakresy tematyczne wzbogacające jakość gry orkiestrowej; wszyscy się od tych dyrygentów uczymy – ja także” – powiedział.
Viviane Hagner, artystka-rezydentka Filharmonii Poznańskiej w sezonie 2024/2025 to także współtwórczyni i dyrektorka Festiwalu Krzyżowa Music.
„W tym sezonie będziemy mieli wiele muzycznych powrotów po latach: Eiji Oue, ulubieniec poznańskiej publiczności, Justin Doyle – znakomity dyrygent brytyjski, po wielu latach powróci do nas Wojciech Michniewski, który kierował Filharmonią Poznańską. Wspomnę też powrót solistki Agaty Szymczewskiej czy Jarosława Szemeta. Są także nowi goście: wystąpi u nas, po raz pierwszy w Polsce, jeden z najbardziej rozchwytywanych dyrygentów czeskich: Tomasz Netopil” – dodał Łukasz Borowicz.
W programie znalazły się stałe cykle repertuarowe tj. Gwiazdy światowych estrad czy Zwycięzcy międzynarodowych konkursów muzycznych. Będą prapremiery utworów zamawianych przez Filharmonię Poznańską u poznańskich kompozytorów. W grudniu wystąpi znakomity niemiecki baryton Samuel Hasselhorn.
W czerwcu ukazała się płyta “Urlicht - Songs of Death and Resurrection”, którą Filharmonicy Poznańscy nagrali z Hasselhornem, pod batutą Łukasza Borowicza. Znalazły sięna niej pieśni i arie m.in. Gustava Mahlera, Ericha Wolfganga Korngolda i Alexandra von Zemlinsky’ego.
Album wydany nakładem wytwórni Harmonia Mundi zbiera znakomite recenzje na całym świecie oraz międzynarodowe wyróżnienia.
W programie nowego sezonu znalazły się także jubileuszowe występy Poznańskich Słowików. Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej "Poznańskie Słowiki" obchodzi w tym roku 85-lecie istnienia.
Poznańskie Słowiki to, jak podkreśla Filharmonia Poznańska, najsłynniejszy chór w Polsce. Śpiewał we wszystkich niemal krajach europejskich oraz poza Europą.
Program uzupełniają wydarzenia dla dzieci, młodzieży i całych rodzin realizowane w ramach Pro Sinfoniki. Młodzieżowy Ruch Miłośników Muzyki Pro Sinfonika powstał w 1968 r. z inicjatywy Alojzego Andrzeja Łuczaka. Do dziś inicjatywa funkcjonuje pod skrzydłami Filharmonii Poznańskiej, propagując ideę wychowania dzieci i młodzieży poprzez sztukę.
Według Filharmonii Poznańskiej Pro Sinfonika to przedsięwzięcie unikatowe "w skali co najmniej Polski" i wciąż rozbudza u dzieci i młodzieży zamiłowanie do muzyki.