EN

12.10.2021, 13:11 Wersja do druku

Poznań. Koncert „Projekt Krynicki” - jednorazowa transmisja online

W niedzielę (17.10) o g. 20 na kanale YouTube będzie można zobaczyć zapis koncertu Projekt Krynicki zarejestrowanego podczas 31. Malta Festival Poznań. Do czterech wierszy Ryszarda Krynickiego, poznańskiego poety i jednego z najważniejszych twórców polskiej poezji współczesnej, swoje kompozycje przedstawili utalentowani kompozytorzy: Paweł Szymański, Paweł Mykietyn i Aleksander Nowak. Prawykonania utworów muzycznych do wierszy Krynickiego zagrała orkiestra Sinfonia Varsovia pod dyrygenturą Bassema Akiki.

fot. mat. organizatora

 Na zaproszenie Malta Festival Poznań ci trzej twórcy stworzyli muzykę do czterech wierszy Ryszarda Krynickiego: Koty, To nie twój problem, Miasto i Prawda? Każdy ze skomponowanych utworów ma inną formę i powstał na inny skład instrumentalny. Zwieńczeniem koncertu był seans rysowania i animacji na żywo tworzonych przez Mariusza „Wilka” Wilczyńskiego – malarza, performera i reżysera filmów animowanych, zdobywcy wielu prestiżowych nagród (jego ostatni film Zabij to i wyjedź z tego miasta zdobył Złote Lwy podczas FPFF w Gdyni i był nominowany do Oscara). Artysta stworzył na Malcie rysunkową opowieść do utworu Boléro Maurice’a Ravela wykonywanego na żywo przez muzyków Sinfonii Varsovia, której przewodził Bassem Akiki.

Paweł Szymański napisał utwór o kotach, Paweł Mykietyn o schludnym mieście, które zamieniło synagogę w miejską pływalnię, a Aleksander Nowak stworzył symfonię o prawdzie ze znakiem zapytania. Wszystko to inspirowane wierszami Ryszarda Krynickiego. – pisała Anna Dębowska dla Gazety Wyborczej.

W niedzielę o g. 20:00 na kanale YouTube Festiwalu Malta odbędzie się transmisja zapisu koncertu z czerwca. Dokumentację zrealizowało studio makemake. Materiał zostanie po raz pierwszy pokazany w całości i jednorazowo. Transmisja odbędzie się TUTAJ.

Pomysłodawcą projektu był Michał Merczyński, dyrektor Malta Festival Poznań, który o Ryszardzie Krynickim mówił: Są trzy powody: poezja sama w sobie, Krynicki jako guru mojego pokolenia, a może raczej rebe, „rebe z Piątkowa", jak nazywał go Grzegorz Gauden. Wreszcie ten moment, gdy poeta czytał swój wiersz „Miasto" na Tzadik Poznań Festival, razem z Julią Hartwig i Piotrem Matywieckim – tej chwili nigdy nie zapomnę.

Paweł Szymański, Paweł Mykietyn i Aleksander Nowak należą do trzech różnych pokoleń polskiej muzyki poważnej. Pierwszy i drugi to już klasycy, punkty odniesienia dla kolejnych pokoleń. Ich dzieła, a nawet całe płyty nieraz okazywały się sensacją, przynosząc kompozytorom najbardziej cenione wyróżnienia. Obaj są wymieniani obok takich sław jak Penderecki, Lutosławski, Panufnik.

Aleksander Nowak jest uznawany za jednego z najwybitniejszych przedstawicieli kolejnego pokolenia polskich kompozytorów. I jego twórczość charakteryzuje szczególny, rozpoznawalny styl. W 2018 r. odbyła się premiera opery Ahat Ili. Siostra bogów z librettem Olgi Tokarczuk, za którą kompozytor otrzymał Paszport „Polityki”.

Przyszło mi do głowy, że kontrastowy dodatek w postaci bardzo starego, zasłużonego, ale przebrzmiałego gatunku symfonii jest analogiczny do pojęcia prawdy, która nigdy nie wiadomo czym do końca jest. Tak samo symfonia nie wiadomo dokładnie czym jest. – mówił po koncercie Aleksander Nowak, twórca I SymfoniiPrawda?

Ryszard Krynicki jest wymieniany obok Adama Zagajewskiego, Stanisława Barańczaka, Ewy Lipskiej, wśród czołowych poetów pokolenia 1968 (zwanego Nową Falą). Poeta obecnie mieszka w Krakowie, jednak większość życia spędził w Poznaniu.

Cieszy mnie i wzrusza, że ktoś się podjął przełożenia wiersza na muzykę, bo to jest jakiś rodzaj przekładu. Tym bardziej, że wiersz ma swoją własną muzykę. – mówił Ryszard Krynicki o projekcie.

Te wiersze, które ofiarowuje nam Krynicki, są darem bezcennym. Dzięki tym wierszom wielkiego poety mojego pokolenia wciąż na nowo stajemy się wolni. To one są nieustanną lekcją godności.pisze Adam Michnik, redaktor Gazety Wyborczej w swoim appendixie o czterech wierszach Ryszarda Krynickiego.

fot. mat. organizatora

Dwa dni wcześniej, w piątek zapraszamy również na premierę wideorejestracji spotkania z Ryszardem Krynickim pt. Poeta oporu w ramach Forum: Ruchy Oporu. Rozmowę przeprowadził Michał Nogaś, dziennikarz „Gazety Wyborczej” 25 czerwca 2021 roku.

Transmisja „Projektu Krynicki” oraz rejestracji audiowizualnej spotkania z Ryszardem Krynickim zbiega się w czasie z ceremonią wręczenia Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, która odbędzie się w najbliższą sobotę, 16 października. W maju poeta został laureatem za całokształt twórczości. Ufundowana przez Miasto Wrocław i przyznawana od 2008 roku ma na celu wyróżnienie i promocję najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji.

Ryszard Krynicki był bohaterem dwóch wydarzeń tegorocznego Festiwalu Malta: Projektu Krynicki, który odbył się 24 czerwca 2021 roku w Hali 6A na Międzynarodowych Targach Poznańskich oraz spotkania Poeta Oporu w ramach Forum: Ruchy Oporu (25 czerwca).

Czytaj więcej

Źródło:

Materiał nadesłany