EN

18.05.2021, 16:45 Wersja do druku

Poznań. "Have a Good Cry" premierowo w Scenie Roboczej

8 czerwca w  Scenie Roboczej odbędzie się premiera spektaklu "Have a Good Cry" Magdy Szpecht, Leny Schimscheiner i Weroniki Pelczyńskiej. Spektakl nawiązuje do protestów wokół prób zaostrzenia prawa aborcyjnego w Polsce. To, co okrutne, antykobiece, czy pozbawione empatii, możemy przekształcić w coś wspólnotowego – mówi Magda Szpecht, reżyserka spektaklu.

fot. mat. teatru

Nie ma paskudniejszego widoku niż płacząca czarodziejka.
Andrzej Sapkowski

“Będzie można mieć osobny pokój, możliwość wypłakania się” – to fragment wypowiedzi rzeczniczki Ministerstwa Sprawiedliwości o projekcie ustawy przygotowywanym przez Solidarną Polskę. Po kilku miesiącach protestów przeciwko wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, takie słowa zrozumiałyśmy jako następujący komunikat: państwo zmusi kobiety do rodzenia, ale zaoferuje im specjalne pomieszczenie, w którym będą mogły się wypłakać.

Ktoś z Internautów natychmiast zapytał, czy nie jest tak, że cała Polska to jeden wielki pokój do płakania. Zaczęłyśmy więc zastanawiać się, jak wyobrażamy sobie takie pomieszczenie. Co powinno się w nim znajdować? Jak powinno zostać zaprojektowane? Potrafimy wyobrazić sobie dziesiątki różnych rozwiązań w oparciu o design i architekturę, ale możemy również potraktować tę przestrzeń jako coś bardziej symbolicznego, czego szukamy wewnątrz samych siebie. Wyrwana z pierwotnego kontekstu idea pokoju do płakania zafascynowała nas, będąc wyobrażeniem terenu wspólnego, który może stać się miejscem oczyszczenia, wsparcia, uwolnienia albo bycia razem przez krótką chwilę i bez żadnego przymusu.

HAVE A GOOD CRY
Magda Szpecht, Lena Schimscheiner, Weronika Pelczyńska

Muzyka: Krzysztof Kaliski
Zdjęcia wykorzystane w spektaklu: Monika Stolarska
Produkcja: Stowarzyszenie Scena Robocza
Premiera: 8 i 9 VI 2021
Partnerzy wydarzenia: Teatr Ochota, Centrum w Ruchu
PREMIERA: 8 i 9 VI / 19:00
BILETY: http://tinyurl.com/sr-hagc

Źródło:

Materiał nadesłany