EN
27.09.2021, 15:35 Wersja do druku

Poznań. „Grimm" Teatru pod Fontanną w CK Zamek

29 września o godz. 19 w CK Zamek odbędzie się spektakl „Grimm”, Teatru pod Fontanną w reżyserii Janusza Stolarskiego. Spektakl zdobył II miejsce w ogólnopolskim Konkursie na Najlepszy Spektakl Teatru Niezależnego The Best OFF! Podczas wieczoru odbędzie się wręczenie nagrody.

fot. mat. teatru

Spektakl oparty został na książce „Bracia Grimm. Wszystkie baśnie i legendy” (tłumaczenie Rozalia Skiba, Wydawnictwo REA). Niektóre z opowieści snutych przez aktorów są rekonstrukcją, inne dekonstrukcją, wszystkie − w autorskich interpretacjach, opowiadane potocznym językiem, piękne w swej surowości i szorstkości.

Wspólny stół królujący pośrodku sceny to pojemna metafora spotkania z drugim człowiekiem, przekazywania
wiedzy i opowieści ustnej. Intrygujące: muzyka oraz projekcje, a także ascetyczna, choć imponująca scenografia, niczym rozwijające się nitki baśni ożywają, zamierają, prowadzą widzów przez nieprzewidywalny, niekiedy okrutny, ale zawsze fascynujący świat narracji Grimmów.

Wejdźcie w ten magiczny krąg opowiadaczy i słuchaczy! Podążajcie za aktorami Teatru pod Fontanną w świat grozy, humoru i morału!

Teatr pod Fontanną to nieformalna grupa teatralna utworzona w 2016 roku w ramach zamkowego programu „Teatr powszechny”. Tworzą ją członkowie pracowni teatralnych działających przy „Domach pod fontanną” − dwóch ośrodkach prowadzonych przez Stowarzyszenie „Zrozumieć i Pomóc” zajmujących się rehabilitacją społeczno-zawodową osób po kryzysach psychicznych.

Grupa ma w swym dorobku trzy doskonale przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle: delikatną, intymną „Niszę”, porywające „Wesele” - z tańcami, muzyką na żywo i z Polaków o życiu rozmowami (spektakl znalazł się w finale konkursu The Best OFF”) oraz absurdalnie abstrakcyjną, piękną plastycznie i muzycznie „Fioletową krowę” złożoną z lapidarnych, humorystycznych wierszyków przedstawiających słodko-gorzki obraz świata i nas samych.

Opiekunem artystycznym grupy, pomysłodawcą i reżyserem wszystkich jej spektakli jest Janusz Stolarski − aktor, absolwent PWST im. Solskiego w Krakowie. Występował w: Drugim Studio Wrocławskim, Państwowym Teatrze w  Kielcach, Teatrze Polskim w Poznaniu, grupie teatralnej Sekta Lecha Raczaka, Teatrze Ósmego Dnia w Poznaniu, Teatrze im. Kochanowskiego w Opolu, Teatrze Studio w Warszawie i Orbis Tertius Trzecim Teatrze Lecha Raczaka. Gościnnie brał udział między innymi w spektaklach „Don Juan” i „tryptyk wyspiański” w Teatrze Starym w Krakowie, „Rzeźnia Lila Róż” Teatru Usta Usta w reżyserii Marcina Libera oraz „Przypadki Pana von K.” Polskiego Teatru Tańca. Od 1994 roku współtworzy Stowarzyszenie Teatralne ANTRAKT. Jest laureatem wielu nagród za monodramy, w tym Grand Prix na Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu (1991) za „Ecce Homo”, nagrody specjalnej Jury Drugiego Międzynarodowego Festiwalu Monodramów Krajów Nadbałtyckich – Kowno 2010 za spektakl „Kod” i wielu innych. Od lat prowadzi warsztaty teatralne w kraju i za granicą (Niemcy, Rumunia, Mołdawia, Hiszpania, Francja).

scenariusz i reżyseria – Janusz Stolarski
muzyka – Paweł Paluch
scenografia – Tomasz Ryszczyński
projekcje video – Tomasz Jarosz
światła – Jacek Raczkowiak, Arkadiusz Kuczyński
tłumaczenie PJM – Aleksandra Włodarczak, Olgierd Kosiba

występują:
Piotr Bekasiak, Tymoteusz Ćwierzyk, (Łukasz Gnioch), Agnieszka Grabia, Krzysztof Kowalczyk, Hanna Kubaszewska, (Urszula Matuszewska), Andrzej Nyczke, Paweł Nyga, (Agnieszka Olszewska), Krystyna Pilecka, Michał Przybytkowski, Justyna Romanowska, Julia Sobczyńska, Urszula Stachowiak, Magdalena Treichel, (Aldona Wiśniewska), Zbigniew Zbitkowski, Tymoteusz Ćwierzyk, (Justyna Cofta), Agnieszka Kamińska, Ewa Zajkowska

Spektakl powstał i jest prezentowany w ramach „Teatru powszechnego” – autorskiego projektu performatywnego realizowanego przez Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu od 2016r., złożonego z przedstawień tworzonych przez środowiska osób zagrożonych wykluczeniem ze względu na stan zdrowia czy status społeczny.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne