EN

25.06.2024, 16:04 Wersja do druku

Poznań. Festiwal teatrów ulicznych OFF:Premiery/Prezentacje od 3 lipca

Od 3 do 5 lipca potrwa w Poznaniu festiwal teatrów ulicznych OFF:Premiery/Prezentacje. Wydarzenie organizuje Teatr Ósmego Dnia, widzowie obejrzą sześć spektakli ulicznych.

fot. mat. organizatora

Motywem przewodnim festiwalu jest hasło „Bestia spada na ziemię”. Jego uczestnicy będą mieli okazję przyjrzeć się temu, co jest bestią we współczesnym świecie, czego się boimy, na co czekamy i czego spodziewamy się w najbliższej przyszłości.

Organizatorzy poinformowali, że prezentacje spektakli odbywać się będą na placu Wolności i placu Kolegiackim. Cztery spektakle, w tym jeden Teatru Ósmego Dnia, będą miały swoje premiery. Gościnnie wystąpi też teatr KTO z Krakowa, a zwieńczeniem festiwalu będzie słynna „Arka” Ósemek.

Teatr Ósmego Dnia od 18 lat ogłasza konkurs na scenariusz nowych spektakli. W tym roku zadaniem uczestników konkursu było przedstawienie projektu spektaklu plenerowego. Trzy produkcje laureatów tego konkursu zostaną zaprezentowane na festiwalu.

„Grupa Modern Duo przeniesie nas w czas wspomnień, wykorzystując w swoim spektaklu kultową przyczepę kempingową „Niewiadów”. W roku 2076 roku dzieje się akcja kolejnego spektaklu „TEKKK-Ło spada na Ziemię” stworzonego przez Trupę Santa Mony. 5 lipca zobaczymy spektakl Grupy Pomarańcze „W nicość”. Przedstawia on człowieka wciąż zapętlonego w błędach historii, w której niepokojąco często zakłada na siebie maskę bestii” – poinformowali organizatorzy festiwalu .

Premierowy spektakl zaprezentuje też Teatr Ósmego Dnia. Widowisko będzie poświęcone „wszystkim głodomorom świata, istotom niegodnym życia, ludzkim śmieciom, zbędnym balastom zdrowego społeczeństwa”.

Z Krakowa na plac Wolności przyjedzie Teatr KTO. Krakowska scena pod dyrekcją Jerzego Zonia wystawi spektakl „Arcadia”.

Zwieńczeniem wydarzeń festiwalowych będzie pokaz spektaklu „Arka” Teatru Ósmego Dnia. Teatr przypomniał, że spektakl uświadamia odbiorcom, że żyjemy "w epoce uciekinierów, tułaczy i koczowników, którzy przemierzają kontynenty i tęsknią za utraconym domem".

Organizację festiwalu dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne