EN

24.08.2023, 09:33 Wersja do druku

Poznań. „Faustus" na inaugurację sezonu w Teatrze Polskim

Początek sezonu 2022/23 - pod znakiem „Faustusa"! Teatr Polski w Poznaniu zaprasza 7, 8 i 10 września na spektakl w reżyserii Katarzyny Minkowskiej. 9 września wysłuchać będzie można „Muzyki z czasów Faustusa" - koncertu Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu.

fot. Maciej Zakrzewski/mat. teatru

Jest rok 1943. W Europie trwa wojna.

Tomasz Mann w luksusowym domu w Kalifornii pisze pierwsze rozdziały najbardziej – jak sam twierdzi – “wariackiej” spośród jego powieści.

Narratorem “Doktora Faustusa” Mann czyni mężczyznę uwięzionego w upadających Niemczech, który pisząc biografię zmarłego przyjaciela, kompozytora wyklętego przez nazistów, pragnie ocalić od zapomnienia jego awangardową twórczość. Przyjaciel – Adrian – był geniuszem, wynalazcą nowych technik kompozytorskich, które na zawsze odmieniły muzykę XX wieku. U schyłku życia popadł w szaleństwo – twierdził, że wszystko, co osiągnął, zawdzięcza paktowi z diabłem.

Znani poznańskiej publiczności twórcy “Cudzoziemki” podejmują w “Faustusie” przewrotną grę z monumentalnym dziełem Manna, komponując spektakl na zasadach utworu muzycznego – koncertu na idee i emocje. Geniusz i potrzeba dążenia do doskonałości zderza się na scenie z pragnieniami bohaterów, którzy życiowe decyzje podejmują pod wpływem gorących uczuć. Małe historie rozgrywają się w spektaklu w cieniu wielkich narracji – małe tragedie na tle wielkich wojen – a wszystkiemu temu przygląda się Syrenka z baśni Andersena, która marzy o tym, żeby być człowiekiem, ponieważ “ludzie wyżsi są nieskończenie od wszelkich innych stworzeń”.

Twórcy spektaklu podejmują polemikę z antropocentrycznym przekazem powieści Manna i baśni Andersena. W przewrotny sposób odnoszą się do wizji świata, w którym centralną pozycję zajmują wybitne jednostki i niepodważalne autorytety. Każdej z bohaterek i każdemu z bohaterów spektaklu zadają to samo – diabelskie – pytanie: Czego pragniesz i jak wiele jesteś w stanie poświęcić, by to otrzymać?

fot. mat. teatru

9 września 2023 o godz. 18.00 zapraszamy wszystkich na wyjątkowy koncert Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata.

Muzyka z czasów Faustusa. Koncert Orkiestry Antraktowej Teatru Polskiego w Poznaniu

W zabytkowej przestrzeni Dużej Sceny zabrzmi, specjalnie wyselekcjonowana, muzyka z czasów Doktora Faustusa, niemieckiego kompozytora Adriana Leverkühna, którego historię opowiedział Thomas Mann w powieści napisanej w latach 1943–1947.

W programie:
Serenada na podstawie szwedzkich melodii ludowych op. posth Maxa Brucha, niemieckiego kompozytora, który wykorzystywał w swoich utworach folklor różnych narodów i możliwości brzmieniowe instrumentów.
Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” op. 40 na orkiestrę smyczkową Edvarda Griega, norweskiego kompozytora i pianisty. Dzieło zostało skomponowane specjalnie na uroczyście obchodzoną w całej Skandynawii rocznicę urodzin Ludviga Holberga, największego komediopisarza Północy.

Orkiestra Antraktowa Teatru Polskiego w Poznaniu pod batutą Adama Domurata

  • Skrzypce I: Paulina Kmieć, Julia Michalik, Martyna Bartczak, Agata Muchalska, Aleksandra Osowska-Machaj
  • Skrzypce II: Natalia Domurat, Natalia Sołtysiak, Aleksandra Pyszczek, Anna Stefańczyk, Jadwiga Korus
  • Altówki: Aleksandra Gargol, Zofia Wiewiorowska, Aleksandra Łuczak, Karolina Gonet
  • Wiolonczele: Joanna Królikiewicz, Wojciech Szałkiewicz, Natalia Błaszkiewicz
  • Kontrabas: Filip Szymański

Bilety w cenie 20 zł są dostępne na stronie www.bilety.teatr-polski.pl

W sprawie rezerwacji należy się kontaktować z Biurem Obsługi Widzów.

[email protected]
• +48 61 8520541
• +48 61 8525628

Źródło:

Materiał nadesłany