EN

28.07.2020, 12:29 Wersja do druku

Poznań. Czwarty krok Malty – plenerowe widowisko w hołdzie Raczakowi

To już czwarty krok Malty w czasie zarazy! Od czerwca mobilna scena zaparkowała na Ratajach, Piątkowie, Winogradach – na początku sierpnia zatrzyma się na Śródce z plenerowym spektaklem Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć grupy Asocjacja 2006.

mat. festiwalu

W programie debata Forum o człowieku przyszłości z Moniką Bakke, Łukaszem Lamżą i Janem J. Zygmuntowskim. Generator Malta skieruje nasz wzrok na społeczną sytuację terenów Bogdanki, organizując spotkanie Bogdanka w klinie i koncert Cukrów. W sieci odbędzie się druga debata z Poznańską Garażówką, a w poznańskich podwórkach spektakl taneczno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej. Krok czwarty potrwa między 5 a 12 sierpnia. Wstęp wolny.

HARMONOGRAM 4 KROKU MALTY:

5.08, g. 17.00-18.30 Forum: „Człowiek przyszłości”, Monika Bakke, Łukasz Lamża, Jan J. Zygmuntowski, Karolina Lewicka / debata

5.08, g. 19.00, 7.08, g. 17.30 i g. 19.00 „Potrzebuje Cię jak wody”, choreografia: Krystyna Lama Szydłowska / improwizacje taneczno-muzyczne

6.08, g. 18.00-21.00

g. 18:00, debata „Bogdanka w klinie”, Kolektyw Nurkowy Bojka
g. 20:00, koncert Cukry

9.08, g. 22.00-23.00„Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć”, Lech Raczak, Asocjacja 2006 / mobilny teatr

12.08, g. 17.00-18.30 Poznańska Garażówka, „Woda – miasto – migracje” / debata w języku angielskim

trwa nabór: 18-19.08, g. 17.00-20.00 „Rusalka's Tales”, Sara Alavi / warsztaty storytellingowe

W hołdzie Lechowi Raczakowi – Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć na Śródce

Spektakl pełen legend, w którym sacrum miesza się z profanum, to, co zmyślone z faktami, tragedia z farsą, a odległa przeszłość z teraźniejszością – Rabin Maharal i Golem, czyli prawda i śmierć 9 sierpnia na Śródce! Plenerowe widowisko odbędzie się w hołdzie Lechowi Raczakowi, wieloletniemu dyrektorowi artystycznemu festiwalu Malta, który był reżyserem tego spektaklu.

Bohaterem opowieści jest Juda Loew ben Bezalel, znany jako Maharal, który urodził się w Poznaniu. Był to XVI-wieczny rabin Pragi, który według legendy ulepił z gliny postać człowieka, a następnie ożywił ją, wkładając jej do ust pergamin z hebrajskim słowem emet („prawda”). Wymazanie pierwszej litery powodowało powstanie słowa met (czyli „śmierć”), co odbierało Golemowi życie. Mahral do dziś jest uważny za jednego z największych znawców Talmudu, żydowskiej mistyki i filozofii. Twórcy nawiązują w spektaklu do legend o poznańskich rabinach, wykorzystują anegdoty z miejskich kronik, przywołują niedawne wydarzenia, a także współczesne wyobrażenia o Poznaniu.

Spektakl odbędzie się 9 sierpnia o godz. 22.00 w amfiteatrze przy Bramie Poznania na Śródce. Wydarzenie jest niebiletowane.

Człowiek przyszłości według Moniki Bakke, Łukasza Lamży, Jana J. Zygmuntowskiego, Karoliny Lewickiej – zapraszamy na debatę Forum

Genetyka i badania nad sztuczną inteligencją gwałtownie się obecnie rozwijają. Czy człowiek przyszłości będzie istotą genetycznie połączoną ze zwierzętami i z roślinami, złączoną trwale z maszynami czy całkowicie zastąpioną przez sztuczną superinteligencję? Jakie będą społeczne i egzystencjalne konsekwencje postępu technologicznego dla człowieka

Zapraszamy 5 sierpnia o godz. 17.00 na czwartą debatę Forum, której tematem będzie Człowiek przyszłości. W Fundacji Malta z dziennikarką Karoliną Lewicką rozmawiać będą: Monika Bakke (prof. UAM, badaczka sztuki i estetyki w perspektywie posthumanistycznej, genderowej i transkulturowej), Łukasz Lamża (dziennikarz, wykładowca akademicki specjalizujący się w filozofii przyrody i nauki oraz popularyzator nauki), Jan J. Zygmuntowski (ekonomista zainteresowany problematyką rozwojową, systemami gospodarczymi, ekonomią innowacji i gospodarką cyfrową). Bezpłatne wejściówki na debatę będą dostępne od 31 lipca godz. 17:00 w Centrum Informacji Kulturalnej, druga pula 1 sierpnia od 10.00.

Generator Malta nad Bogdanką, w podwórkach i w sieci

W podróży po poznańskich jeziorach i rzekach Generator Malta przystaje przy Bogdance i ogródkach działkowych – w tym zagrożonym zniszczeniem miejscu odbędzie się debata Bogdanka w klinie oraz koncert zespołu CUKRY. O wodzie oraz jej relacji z człowiekiem opowiedzą poznańscy tancerze i tancerki w projekcie choreograficzno-muzycznym Krystyny „Lamy” Szydłowskiej. W programie także druga debata Poznańskiej Garażówki Woda – miasto – migracje.

Potrzebuje Cię jak wody to lokalny projekt choreograficzno-muzyczny Krystyny „Lamy” Szydłowskiej, w którym poprzez gest, ruch i dźwięk spróbujemy uchwycić globalną relację między wodą a człowiekiem oraz zagłębić się w naturę tego żywiołu. Spektakl swoją premierę miał 25 lipca na Scenie na Wilczaku, teraz rusza w miasto i odbędzie się w trzech podwórkach starych dzielnic Poznania. Projekt został przygotowany do oglądania z okien, klatek schodowych, balkonów czy dachów – specjalnie zaprojektowany, wielkoformatowy obiekt scenograficzny posłuży tancerzom i muzykom do stworzenia ruchomych, wodnych krajobrazów, które na co dzień nie są dostępne mieszkańcom i mieszkankom gęsto zabudowanych śródmiejskich kamienic. Spektakl będzie można zobaczyć 5 i 7 sierpnia, w najbliższych dniach zostaną ogłoszone dokładne lokalizacje pokazów.

mat. festiwalu

Kolektyw Nurkowy Bojka zaprasza na debatę o istotności klinów zieleni w mieście, ich funkcji ekologicznej i społecznej, wpływie na gospodarkę wodną, a także o sytuacji ogródków działkowych ROD Bogdanka, znajdujących się w zachodnim klinie zieleni, a zagrożonych częściową zabudową. Jaka powinna być polityka miasta Poznania wobec klinów zieleni? Czy pozwalanie na zabudowę terenów sąsiadujących z ciekami wodnymi i tym samym lekceważenie skutków zmian klimatu, jest jedyną możliwością? Jakie rozwiązania stosują inne miasta na świecie? O tym będziemy dyskutować z zaproszonymi przyrodnikami, prawnikiem, architektami, urzędnikami i mieszkańcami. Debata Bogdanka w klinie odbędzie się 6 sierpnia o godz. 18.00 na ROD Bogdanka przy ul. Pułaskiego, wstęp wolny.

Debacie towarzyszyć będzie koncert nad Bogdanką zespołu CUKRY. Ich muzyka to fuzja inspiracji tradycyjnymi harmoniami, współczesną poezją, polskim psychorapem lat 90. Jednym z utworów będzie protest-song Woda jest tobą, który Cukry stworzyły z rozmów z artystami i artystkami tegorocznego Generatora Malta o społecznych kontekstach wody. Wstęp wolny. Na zakończenie czwartego kroku internetowa debata Woda – miasto – migracje organizowana przez Poznańską Garażówkę. Drugie spotkanie z cyklu Woda/Migracje poświęcone będzie kwestii miejskiej, z perspektywy zjawiska znikających miast i przymusowej migracji w kontekście powodzi oraz susz. Na konkretnych przykładach z Europy i Polski omówimy, w jaki sposób i jakimi narzędziami (m.in. z pola sztuki, badań i aktywizmu) można śledzić, dokumentować, monitorować procesy znikania. W jakich kategoriach je rozpatrywać oraz czy w niedalekiej przyszłości możemy zostać „uchodźcami klimatycznymi we własnym kraju”? Uczestnikami debaty, którą poprowadzi Katarzyna Czarnota będą: Gustavo Carvalho (artysta Generatora Malta), prof. dr hab. Jacek Piskozub (oceanolog, profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk), Łukasz Łyskawka (współorganizator pierwszego Obozu Dla Klimatu, zaangażowany w temat kopalni odkrywkowych), Katarzyna Słubik (prezeska Stowarzyszenia Interwencji Prawnej, prawniczka, autorka publikacji z zakresu migracji i przestrzegania praw migrantów). Transmisja rozmowy odbędzie się 12 sierpnia o godz. 17:00 w mediach społecznościowych festiwalu Malta.

Sara Alavi, irańska artystka wizualna, zaprasza na dwudniowe warsztaty ze storytellingu, czyli sposobów opracowywania i przedstawiania opowieści, związanych z historią jeziora Rusałka. Warsztaty są częścią jej projektu artystycznego Rusalka’s Tales. Celem warsztatów będzie próba odtworzenia i wyobrażenia sobie życia osób, które w latach 1941-1942 roku zostały zmuszone przez nazistów do budowy jeziora Rusałka. Na bazie pojedynczych ocalonych relacji, empatii oraz przy użyciu narzędzi fikcji literackiej spróbujemy stworzyć opowiadania o społecznej i osobistej pamięci ludzi i miejsca. Napisane przez uczestników i uczestniczki opowiadania zostaną nagrane i będą stanowić warstwę dźwiękową rzeźby autorstwa Sary Alavi. Instalację będzie można zobaczyć w ostatnim tygodniu sierpnia, na terenie Rusałki. Warsztaty odbędą się 18 i 19 sierpnia w Fundacji Malta (ul. Ratajczaka 44), są przeznaczone dla osób, które lubią pracować ze słowem i chcą rozwijać swój warsztat pisarski. Bezpłatne zapisy: [email protected].

Woda w działaniach artystycznych i aktywistycznych – kolektywy w programie Generatora Malta

Kolektyw Nurkowy Bojka to oddolna, samoorganizującą się, ekofeministyczna inicjatywa. Dziewczyny przez ostatnie dwa lata zajmowały się restauracją rafy koralowej w Meksyku, a w ramach Generatora Malta działają wokół ROD Bogdanka. Nurkinie rozpoczęły od spotkań i rozmów z działkowcami zagrożonymi eksmisją z ROD-u, to oni stali się bohaterami wideo-pocztówek opowiadających o tym miejscu. Do sieci trafiło już pierwsze nagranie z Agnieszką i Pawłem, małżeństwem architektów, którzy opowiadają o klinach zieleni i o wartościach ogródka działkowego. W trakcie spotkań na działce Agnieszki i Pawła powstało oczko wodne, które będzie można obejrzeć podczas debaty Bogdanka w klinie 6 sierpnia na terenie RODu. Aktywistki zapraszają na wydarzenie, aby podyskutować nad istotą i znaczeniem zieleni i niebieskości miejskiej w kontekście zmian klimatu i planów zabudowy klinów.– Widzimy w wodzie źródło wszelkiego życia, przedmiot zainteresowań naukowych, nieodłączny element przeżyć duchowych i narzędzie pracy różnych osób (...). Szukamy ukrytych znaczeń i badamy relacje między wodą a istotami żywymi. Interesuje nas m.in. obieg wody, ślad wodny, życie w wodzie, proces jej przetwarzania i jej wymiar ezoteryczny (...). Wsłuchujemy się w głos szczeżuj, rzek, lasów – mówią badaczki i artystki Kolektywu Przepływ, który przygotowuje się do sierpniowej wystawy. Hydronarracje to ponad półroczny projekt hybrydowy – korzystający z metod badawczych, refleksji teoretycznej oraz działań artystycznych. W ostatnich tygodniach artystki badały i rejestrowały historie niewidzialnej wody w Wielkopolsce: wód podziemnych, wodociągów, oczyszczalni, studni. Rozmawiały m.in. z naukowczyniami, rzemieślnikami, nurkiniami, twórcami kultury czy rolnikami Zebrany materiał posłuży kolektywowi za rdzeń instalacji interaktywnej, po której odbiorca będzie mógł swobodnie nawigować, konstruując własny przebieg narracyjny. Finałową wystawę będzie można zobaczyć między 28 a 30 sierpnia.

Młodzieżowe grupy, które działają w projekcie H2O kuratorowanym przez Agnieszkę Różyńską przygotowują swoje finałowe projekty. Kolektyw Aqurat pracuje nad performansem teatralnym Mitologia klimatyczna. W czasach, gdy nie wiadomo czy życie należy celebrować, czy opłakiwać spotkamy się na połączonych ze sobą imprezach: urodzinach i pogrzebie Matki Ziemi – która formę świętowania wybiorą widzowie? Przekonają ich mity czy fakty? Kolektyw Ludzie doWody postanowił podjąć się tematu etycznej mody i zaprosi na miejski performance Wet Fingers, którym artyści chcą zwrócić uwagę na skutki produkcji „szybkiej mody". Grupa Zielona Trawka zrzesza fanów kina niezależnego, w ramach Generatora Malta przygotowują film krótkometrażowy o braku wody na świecie i jej marnotrawieniu, a także o skutkach działań społeczeństw. Artyści zapowiadają, że w ich filmie nie zabraknie niebanalnych perypetii i postaci, które pomimo groteskowego i komicznego zabarwienia nieść będą ze sobą ważne przemyślenia. Młoda Kultura przeniesie publiczność swojego koncertu Młoda woda do 2050 roku dotkniętego katastrofą ekologiczną, gdzie woda jest materiałem deficytowym. Porównując obecny stan rzeczy z nadchodzącą przyszłością chcą zaangażować do działań, które w rezultacie mają na celu uniknięcie takiej rzeczywistości. Wszystkie działania zostaną zaprezentowane w ostatnim tygodniu sierpnia, kiedy odbędzie się finał Generatora Malta.

Źródło:

Materiał nadesłany

Wątki tematyczne