EN

4.10.2024, 13:15 Wersja do druku

Poznań. Balet o balecie. Premiera „idontlikemetut(yo)u" w Scenie Roboczej

11 października o 19 w Studio Scena Robocza odbędzie się premiera spektaklu „idontlikemetut(yo)u" w wykonaniu Inês Filipe i Wojciecha Rybickiego, laureatów Nowej Generacji 2024.

fot. mat. teatru

Wierzymy w rebelianckie strategie oporu baletowego. W alternatywne światy. W brzydki balet. W nie balet. W nagi balet. W balet po naszemu. W balet po twojemu i waszemu. Chcemy poznać wszystkie zastosowania drążka baletowego. Chcemy dowiedzieć się, co trzyma nas od opuszczenia podłogi w Grand Jeté. To balet o balecie. To śluby i mistyczne lasy. To rycerze ratowani z wieży przez księżniczki. To koniec świata. To postbalet.

IDONTLIKEMETUT(YO)U to eksperymentalny performans choreograficzny, będący krytycznym dialogiem cieniasów z strukturami tradycyjnej edukacji baletowej. Spektakl chimera. Zainspirowany ideą porażki jako formy oporu, zgłębia nie tylko przestrzeń ciała i ruchu, ale także biopolityczne reżimy, które kształtują klasyczny taniec. Stawiając na subwersywne metody twórcze i pedagogie opozycyjne, burzy hierarchiczne relacje mistrz-uczeń i widz-performer.

To baletowa partyzantka, manifest artystyczny i polityczny. W centrum uwagi znajdują się ofermy – te naiwne i niedorzeczne. Wierzymy, że nie dla nas jest droga techniczna, zostawiamy ją dla wspaniałych osób profesjonalnie związanych z baletem. Domagamy się przestrzeni dla baletowych dewiantów. Dla nas, dla bezdomnych balerin, baletmistrzów i bale-niezidentyfikowanych.

Wszystko to dla niepoważnej rewolucji. Porzucimy wszystko. Zbadamy, co w balecie obrosło dysfunkcją, mając jednocześnie odwagę mówić o tym, co dobre w systemie. Zwrócimy się do Hansa Christiana Andersena i Braci Grimm, żeby ich fantazjami odmówić poprawy stanu rzeczy, samodoskonalenia baletowego. Nie będziemy politycznymi aktorami w różowych i białych rajstopach. Odtańczymy sola, których nigdy nie zatańczymy w balecie. Końcowe Grand Pas zatańczy sterta drążków, my i tak ruszamy się, jakbyśmy mieli kij w xxxxx.

Więcej TUTAJ

***

Koncepcja, choreografia, performans: Inês Filipe, Wojciech Rybicki
Muzyka: VictorPiano
Scenografia, głos: Miłosz Sadowski
Wideo: Francisca Rodrigues
Realizator dźwięku i świateł: Maciej Frycz
Identyfikacja graficzna: Wiktoria Szydłowska
Komunikacja i promocja: Michalina Cendrowska
Producentka wykonawcza: Olga Strizniovia
Produkcja: Społeczne Miejsce Kultury SCENA ROBOCZA
Premiera: 11 października 2024

Pokazy premierowe odbędą się 12 i 13 października o 19:00 w Studio Scena Robocza przy ul. Wronieckiej 6.

Źródło:

Materiał nadesłany