EN
16.03.2022, 08:07 Wersja do druku

Poznań. 222 inicjatywy kulturalne ze wsparciem Samorządu Województwa Wielkopolskiego

Inne aktualności

Z 395 zgłoszeń w konkursie Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2022, wybrano 222 inicjatywy organizacji pozarządowych, które będą realizowane. Na ten cel przeznaczono 3 mln zł. Największe dofinansowanie uzyskał XV Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna 2022”.

Jak zaznaczył we wtorek marszałek województwa wielkopolskiego Marek Woźniak, Samorząd Województwa Wielkopolskiego od lat wspiera przedsięwzięcia kulturalne, przygotowywane przez organizacje pozarządowe.

„To czasami kameralne, ale ważne dla społeczności lokalnej przedsięwzięcia, często mające dłuższą historię wydarzenia o charakterze cyklicznym” – wskazał marszałek.

Z 395 zgłoszeń w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie powierzenia lub wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego w dziedzinie kultury w roku 2022, Zarząd Województwa wybrał 222 inicjatywy, które będą realizowane. Na ten cel przeznaczono 3 mln zł.

W tym rozdaniu największe dofinansowanie uzyskał XV Festiwal Kultury „Ukraińska Wiosna 2022”. „W ten sposób przybliżamy Wielkopolanom barwną i ciekawą kulturę naszych sąsiadów ze wschodu. To kolejne wsparcie Samorządu Województwa dla narodu ukraińskiego przeżywającego niezwykle trudne chwile” - podkreślił Woźniak.

Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego poinformował we wtorek, że wśród dofinansowanych zadań znalazły się m.in. projekty z obszaru ochrony dziedzictwa kulturowego, upowszechniania czytelnictwa czy wydawnicze, a także wydarzenia, które zdążyły już na stałe wpisać się w kalendarz imprez kulturalnych naszego regionu.

Jak podano, przedsięwzięcia, które uzyskały wysokie wsparcie w konkursie to m.in. 41. Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” Antonin 2022, „Renowacja grobów, miejsc pamięci, pomników Powstańców Wielkopolskich” planowana przez Wiarę Lecha, 6. Międzynarodowy Festiwal „Cały Poznań Ukulele” czy koniński 18. Festiwal Pianistyczny „Chopinowskie Interpretacje Młodych”.

„Podmioty działające w sferze kultury stanowią bardzo liczną i różnorodną grupę. Wiele organizowanych przez nie przedsięwzięć w dużym stopniu uzależnionych jest od dotacji samorządów, bowiem sfera kultury wyjątkowo dotkliwie odczuła skutki trwającej od dwóch lat pandemii” – zaznaczył urząd marszałkowski.

Dofinansowane przedsięwzięcia z dziedziny kultury mieszczą się w ramach 14 priorytetów ujętych w Programie współpracy Samorządu Województwa Wielkopolskiego z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego na rok 2022, przyjętym przez Sejmik Województwa Wielkopolskiego w październiku ub. roku.

Źródło:

PAP

Autor:

Anna Jowsa

Wątki tematyczne