EN

5.01.2021, 14:55 Wersja do druku

Pomorskie. Orszaki Trzech Króli w zmienionej formule

W tym roku, z powodu pandemii COVID-19, ulicami Gdańska i Gdyni nie przejdą barwne Orszaki Trzech Króli. Będzie je można obejrzeć w sieci. Na Pomorzu chęć organizowania orszaku w zmienionej formule zgłosiło około trzydziestu miejscowości.

fot. mat. Facebook

Orszak Trzech Króli to widowisko plenerowe, oparte na elementach dawnych misteriów Bożego Narodzenia, obrazujących pielgrzymowanie biblijnych Mędrców do betlejemskiego żłóbka. W jego trakcie aktorzy i mieszkańcy miast przedstawiają m.in. sceny walki dobra ze złem, złożenia darów i oddania pokłonu Dzieciątku Jezus. Nieodłącznym elementem parady jest także wspólne kolędowanie.

Tegoroczna edycja Orszaku Trzech Króli nie będzie tak radosna i kolorowa jak poprzednie. Ograniczenia związane z pandemią koronawirusa wymusiły zmianę jego formy. Zabraknie barwnych pochodów ulicami polskich miast, w których zwykle uczestniczyło tysiące osób.

W stolicy Pomorza wydarzenie zostało przeniesione do internetu. 6 stycznia będzie można obejrzeć film ukazujący 10-letnią historię widowiska organizowanego w Gdańsku. Nagranie przygotowało Stowarzyszenie Kulturalne Wspierania Edukacji i Rozwoju (SKWER). Organizatorzy mają nadzieję, że mieszkańcy równie chętnie przyłączą się do świętowania i bezpiecznie, w swoich domach obejrzą przygotowaną kompilację wspomnień barwnych orszaków z ubiegłych lat. W materiale wystąpią m.in. władze miasta oraz biskup pomocniczy archidiecezji gdańskiej Zbigniew Zieliński. Wideo zostanie udostępnione w południe na Facebooku organizatora oraz na portalu www.gdansk.pl.

Również w Gdyni wydarzenie odbędzie się w formie wirtualnej. Mieszkańcy będą mogli obejrzeć uliczne jasełka przygotowywane przez ostatnie dwa miesiące. Aktorzy amatorzy wraz z ekipą filmową w różnych częściach miasta nagrywali poszczególne sceny. Organizatorzy zapowiadają, że nie zabraknie w nim lokalnych akcentów.

Premiera filmu odbędzie się 6 stycznia o godz. 9.00 na kanale YouTube Misji Franciszkańskich Prowincji św. Maksymiliana. Wideo będzie też dostępne na facebookowym profilu gdyńskiego Orszaku Trzech Króli (https://www.facebook.com/orszakgdynia).

Chęć zorganizowania orszaku w zmienionej formule zgłosiło w tym roku około trzydziestu pomorskich miejscowości, m.in. Pelplin, Gniew, Tczew, Starogard Gdański, Zblewo, Czarna Woda, Lipusz, Człuchów, Lubichowo, Łeba, Władysławowo, Sztum, Rumia, Chojnice, Wejherowo, Żukowo.

Parafia p.w. św. Wojciecha w Starogardzie Gdańskim zaprasza na godzinę 14 do kościoła na nabożeństwo i wspólne śpiewanie kolęd. Zachęca też do zrobienia sobie wraz z bliskimi zdjęcia w orszakowym stroju lub królewskiej koronie.

W Gniewie na godz. 11 w kościele św. Mikołaja zaplanowano mszę świętą, podczas której wierni wspominać będą historię narodzin Jezusa. O 16.00 odbędzie się tam koncert kolęd, który będzie transmitowany na żywo na kanale Gniewska.tv.

W Żukowie orszak organizowany będzie w kościele Miłosierdzia Bożego. Wezmą w nim udział jedynie zaproszone delegacje. Pozostałe osoby będą mogły śledzić wydarzenie za pomocą transmisji na profilu parafii na Facebooku. W południe rozpocznie się msza święta pod przewodnictwem biskupa Wiesława Szlachetki. Po nabożeństwie odbędzie się przedstawienie i wspólne kolędowanie.

Przypadająca w Kościele katolickim 6 stycznia uroczystość Objawienia Pańskiego, nazywana jest także świętem Epifanii lub świętem Trzech Króli. Jest ona jednym z pierwszych świąt, które ustanowił Kościół - (w III wieku w Kościele Wschodnim, zaś w IV wieku w Kościele Zachodnim). Od 2011 roku jest to w Polsce dzień wolny od pracy, podobnie jak i w innych krajach, np. we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Szwecji, Finlandii, Austrii czy Szwajcarii.

Pierwszy Orszak Trzech Króli w Polsce ruszył w roku 2009. W 2020 roku w wydarzeniu wzięło udział ok. 1,3 mln uczestników w 872 miejscowościach w kraju. Podobne orszaki organizowane są obecnie także za granicą. Najważniejszym punktem świętowania jest msza święta, która rozpoczyna lub kończy orszak.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli są słowa z jednej z Pieśni Jana Kochanowskiego: "Panu dzięki oddawajmy".

Źródło:

PAP

Wątki tematyczne